Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 16:14
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 41 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
 Ocelové lano - výber a ošetrovanie 
Autor Správa
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
jankarol píše:
Valcovane lano je nevhodne na vyprostovacie navijaky je priliš tvrde (bavime sa ze je zvalcovane z 12mm na 8 mm)takze ho plnohodnotne nenavynies a pri mensom povoleni sa ti o tolko povoli na bubne podobne ako pruzina z ocele napriklad na startovani v motorovej pile .ked ti vyskoci a chces ju nasukat s5... za tu cenu uz kupis syntetiku a robis si z nou ako pan .... ak uz ocel na to je vymyslena ta klasika co je bezne navinuta na bubne uz pri kupe navijaka za 20-30 e 30m ci 8mm alebo 10mm to je uz prilis hrube na moj vkus a v pripade poskodenia si ho menis kazdy rok ...este mozno valcovana 6tka ta je na železnych konoch mozno mozno ale za tie pravhy som to neskusal ....


No konkretne toto lano by nemalo byt az take tvrde, ale samozrejme valcovane lana su o hodne tvrdsie ako klasika krutene s gumenou dusou. Este som ho neskusal, ale planujem ho pri prvom navijani nahrievat aby si lepsie sadlo. Samozrejme, tvrdost a pamatovy efekt ocelovych lan je na nasich navijakoch s miniaturnym priemerom bubna ten najvacsi problem. Na druhu stranu na 12.5 kp (6.7 ton) navijak by som potreboval aspon 10mm (lepsie 11m) klasiku. Momentalne mam 11mm. Jeden z problemov je kratka dlzka, kotvu nenosim a jazdim sam, takze casto niet za co zapnut. Musim potom nadpajat (nosievam v aute cez 30m gurtni) a neni to ono.

O lano sa samozrejme treba starat, ci je to syntetika alebo ocel. Syntetika sa lahko prederie a nerobi jej dobre UV+sol, ocel hrdzavie takisto. Ja po kazdej vacsej akcii lano na navijak rucne previniem - najdem si nejaku cesticku do mierneho kopca, lano vytiahnem na celu dlzku, auto dam na neutral aby si cuvanim dozadu lano naplo, na aute si mierne zatiahnem rucnu a taham s ukladanim lana na navijak. + aspon 1-2 do roka kompletne z navijaka zhodim, rucne ocistim a skontrolujem, nastriekam vazelinou v spreji a naviniem naspat. Teraz som to robil znova a uz sa mi to lano nepaci, menim ho po 4 rokoch. To ze je na poslednych par metroch naskrucane ako pruzina je normalne, ved len sedi natocene na bubne a skoro nikdy netaha tak ako prve metre pri haku.

Nemyslim si ze by som za podobnu cenu nasiel rozumnu syntetiku, okrem toho by som musel vymenit aj rolne za prievlak co su zasa penaze navyse. Ak vies o nejakom dobrom zdroji, porad, ale ja tym polyetylenom vyrobenym bohviekde neverim. Viem ze tu predavaju "Dyneema" lana za podobne ceny, ale tie nemaju ziaden produktovy list ani neboli testovane. Podla mna su ich parametre velmi diskutabilne. Ak vies o nejakom vyrobcovi syntetickych lan, co ich aj predava na Slovensku a ma k nim produktovy list s meraniami parametrov, tak napis. Ja viem iba o nejakom v Humennom ale ti ich nepredavaju, vsetko ide na export.

Pronto - ja vymienam lano presne kvoli tomu - opotrebenie. Idem za mesiac na Balkan a nepotrebujem sa natahovat uprostred divociny so zahrdzavenym pichajucim. A nebudem riskovat ze mi kdesi pri vytahovani streli, decku nan davam vynimocne (som lenivy, viem)


Uto, 02.05.2017, 21:00
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 12.11.2012, 15:39
Príspevky: 911
Bydlisko: Vranov nad Toplou
Odpoveď s citáciou
Skus M-land Majo Szabo v Martine nazov ti nepoviem niečo norske s ochranou proti oderu mne drzi pomali treti rok ....a poviem ti ze udrzba takmer ziadna
Cca o mesiac a pol sa vyberame na Balkan aj mi tak snad niekde na ceste sa stretneme ;-)

_________________
Toyota Land Cruiser LJ70


Str, 03.05.2017, 2:58
Profil
Učeň

Registrovaný: Pia, 26.12.2008, 22:25
Príspevky: 50
Bydlisko: Slovensko
Odpoveď s citáciou
To je nejaka syntetika?
Mna to tiez zaujima. Chcem kupit syntetiku.
A bojim sa nejakej ciny.


Str, 03.05.2017, 8:25
Profil
Koumák

Registrovaný: Str, 29.10.2014, 23:53
Príspevky: 187
Bydlisko: Lúky
Odpoveď s citáciou
pani ak by mal niekdo zaujem ja mam na predaj uplne nove lano 12mm dlzka 30m je bez haku iba z okom,demontovane z 7620 kg navijaku,foto dodam na poziadanie.

_________________
mitsubishi pajero II 2,5 TD,silverstone t3 35x11,5 r15

OFFROAD CLUB LUKY


Str, 03.05.2017, 13:01
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 05.04.2013, 17:43
Príspevky: 1580
Bydlisko: Čierny Balog (Brezno)
Odpoveď s citáciou
ja mam syntetiku priemer 10mm daku cinu ani nvm kde som ju kupil... kazdopadne 2.5 roka pouzivania a pohoda.... odtrhol som z nej posledne cca 3m ale to asi pre to ze tam bolo lano kvalitne zodrate (asi som nemal tahat strom) inak pohodicka
navijak mam 7.5t

_________________
PREDAJ POUZITYCH ND NISSAN PATROL Y60
0915 526 286
Nissan Patrol GR Y61 2.8 TD troska podvihnute, Maxxis CC 37x12.5, navijaky, pevnostaky, zahradka, CB, lana, sekera a vsetko ostatne
EX:Opel Frontera 2.4i, Navijak 5,5t, MT31x10,5


Str, 03.05.2017, 14:32
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
jankarol píše:
Skus M-land Majo Szabo v Martine nazov ti nepoviem niečo norske s ochranou proti oderu mne drzi pomali treti rok ....a poviem ti ze udrzba takmer ziadna
Cca o mesiac a pol sa vyberame na Balkan aj mi tak snad niekde na ceste sa stretneme ;-)


Maja poznam samozrejme, chodieval som k nemu ale uz nic nepredava, nie? Samozrejme, su slusne lana aj s ochranou proti oderu a UV, ale stoja tak 400 EUR a viac za 40m. Verim tomu ze su aj norske lana, ale nemyslim ze by to bolo sa slusnu cenu ako poznam Norsko.

Uzi si Balkan, je to dost mozne, clovek stretava vela Cechov a Slovakov.


Str, 03.05.2017, 14:36
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 12.11.2012, 15:39
Príspevky: 911
Bydlisko: Vranov nad Toplou
Odpoveď s citáciou
duro103 píše:
To je nejaka syntetika?
Mna to tiez zaujima. Chcem kupit syntetiku.
A bojim sa nejakej ciny.


Sorry nedopislal som ano syntetika

_________________
Toyota Land Cruiser LJ70


Str, 03.05.2017, 14:38
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 12.11.2012, 15:39
Príspevky: 911
Bydlisko: Vranov nad Toplou
Odpoveď s citáciou
local.sk píše:
jankarol píše:
Skus M-land Majo Szabo v Martine nazov ti nepoviem niečo norske s ochranou proti oderu mne drzi pomali treti rok ....a poviem ti ze udrzba takmer ziadna
Cca o mesiac a pol sa vyberame na Balkan aj mi tak snad niekde na ceste sa stretneme ;-)


Maja poznam samozrejme, chodieval som k nemu ale uz nic nepredava, nie? Samozrejme, su slusne lana aj s ochranou proti oderu a UV, ale stoja tak 400 EUR a viac za 40m. Verim tomu ze su aj norske lana, ale nemyslim ze by to bolo sa slusnu cenu ako poznam Norsko.

Uzi si Balkan, je to dost mozne, clovek stretava vela Cechov a Slovakov.


Predava vsetko .....specialne diely kupujem prakticky len od neho rychlost cena kvalita top s prievlakom a lanom som platil do 200 e....vravim ze najkrajsi servis a predajna na Slovensku ;)

_________________
Toyota Land Cruiser LJ70


Str, 03.05.2017, 14:42
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
jankarol píše:
Predava vsetko .....specialne diely kupujem prakticky len od neho rychlost cena kvalita top s prievlakom a lanom som platil do 200 e....vravim ze najkrajsi servis a predajna na Slovensku ;)

Dobre, dik, zavolam mu, idem do mesiaca do Martina, tak sa tak ci tak u neho zastavim. Nahodou nazov toho lana alebo fotku nemas? Zatial som to valcovane neobjednal, tak mozno sa este rozmyslim.


Str, 03.05.2017, 19:02
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
peterss píše:
pani ak by mal niekdo zaujem ja mam na predaj uplne nove lano 12mm dlzka 30m je bez haku iba z okom,demontovane z 7620 kg navijaku,foto dodam na poziadanie.


Ahoj, pre informaciu ak Ti to nebude vadit mozes pridat foto, ale ja ho s najvacsou pravdepodobnostou brat nebudem, 12 mm je prilis moc pre mna.


Str, 03.05.2017, 19:05
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 12.11.2012, 15:39
Príspevky: 911
Bydlisko: Vranov nad Toplou
Odpoveď s citáciou
local.sk píše:
jankarol píše:
Predava vsetko .....specialne diely kupujem prakticky len od neho rychlost cena kvalita top s prievlakom a lanom som platil do 200 e....vravim ze najkrajsi servis a predajna na Slovensku ;)

Dobre, dik, zavolam mu, idem do mesiaca do Martina, tak sa tak ci tak u neho zastavim. Nahodou nazov toho lana alebo fotku nemas? Zatial som to valcovane neobjednal, tak mozno sa este rozmyslim.


Nemam aj keby slm ti to chcel odfotit som na Islande tak najskor o mesiac budem doma

_________________
Toyota Land Cruiser LJ70


Str, 03.05.2017, 20:11
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
No tak kratky update, volal som s technikom z Drumetu, on mi jednoznacne neodporucal pouzit valcovane lano na takyto maly bubon (priemer cca 10-15 cm), je prilis tvrde, okrem toho, tym ze nema gumenu dusu tak pri takomto razantnom ohybe ovela viac pracuje a znizuje sa mu unosnost (presne neviem kolko ale je taky vzorcek, musim si ho najst - tusim priemer lana/priemer ohybu x10 a to treba odpocitat v % od unosnosti bez ohybu ale nepamatam si to presne). Je ovela vhodnejsie na vacsi navijak a ked pracuje pod trvalou zatazou takze je napate (bud na zeriave kde ho napina hak alebo v aplikaciach kde sa neuvolnuje)

Tak som kupil od Vlada Hlusaka PullMaster 10mm s opletom, v pondelok ho nahodim a otestujem. Je to moja prva syntetika, ale hadam budem spokojny, uvidime.


Sob, 06.05.2017, 13:12
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 12.11.2012, 15:39
Príspevky: 911
Bydlisko: Vranov nad Toplou
Odpoveď s citáciou
Zo syntetikou budes maximalne spokojny .... som rad ze si si dal poradit ako jeden z mala ludi s ktorymi sa tu diskutuje na fore a garantujem ze si si usetril vela nervou ono keby si videl niekde navijak na LKT ci traktore urcite by si o valcovanom lane ani neuvazoval....

_________________
Toyota Land Cruiser LJ70


Sob, 06.05.2017, 16:46
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
jankarol píše:
Zo syntetikou budes maximalne spokojny .... som rad ze si si dal poradit ako jeden z mala ludi s ktorymi sa tu diskutuje na fore a garantujem ze si si usetril vela nervou ono keby si videl niekde navijak na LKT ci traktore urcite by si o valcovanom lane ani neuvazoval....


:) samozrejme ze som niekde navijak na LKT videl, ved ho mame doma :D, nieco som si za mladi v lese zazil. som si hovoril ze ak by som to lano nepouzil, tak ho dam ujovi, aj ked je tenke ale lano sa vzdy zide... ale ten technik ma presvedcil. Ja prave neverim syntetike, viem co robi UV ziarenie s plastmi a proti tomu sa neda branit, ocel vidim ci ide zlyhavat, syntetika nie. Naco by som menil to, co funguje.

Ten Pull Master som kupil len kvoli tomu ze je opleteny a PullMaster robi dobre lana, aj ked toto je podla mna nejaka cinska kopia nie original, dufam ze sa aspon inspirovali. Podla predajcu (nie Vlada ale niekoho koho mal v obchode) sa im este roztrhnute nevratilo, tak ak budem prvy, nejako sa dohodneme. A nema 40m ako som chcel ale tak prikupim este jednu gurtnu uz mam vyhliadnutu aj jednu 10m.


Sob, 06.05.2017, 20:39
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 25.04.2015, 19:06
Príspevky: 67
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Určite potom daj vedieť aké je to lano, prípadne real foto.
Rozmýšľam tiež nad kúpou.
Dik

_________________
Kia Sportage 2.0td, 31x10.5 r15 Insa Turbo Sahara, TTI 771+ sirio turbo 2000, naviják 5,5 ton, ...
http://www.jafholz.sk


Pon, 08.05.2017, 17:29
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 41 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: