Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Str, 24.04.2024, 19:09
Dnes je streda 24. apríla 2024, meniny má Juraj a zajtra Marek




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 15 ] 
 patrol gr 3.0-zahada uzavěrky 
Autor Správa
Učeň

Registrovaný: Sob, 30.05.2015, 11:56
Príspevky: 12
Odpoveď s citáciou
Prosím poraďte. uzávěrka diferenciálu je vypnutá. Při jízdě 4x2 je vše v pořádku. Při zařazení 4x4 při zatáčení dochází k zablokování kol jako by byla uzávěrka diferenciálu zapnutá. Přepínač je stále v pozici uzávěrka - vypnutá. Při jízdě rovně je vše o.k. nic nebliká ani nejde zvuková signalizace při překročení rychlosti. Jakmile začnu zatáčet, je jedno zda-li vpravo či vlevo, zadní kola se seknou jako by byla zamčena, tedy uzávěrka diferenciálu zapnuta. :smt022 . Děkuji za radu.


Ned, 13.12.2015, 1:20
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Mno, to čo popisuješ, sa teoreticky vôbec nemôže stať :-D

Po zapnutí uzávierky sa uzávierka zapne normálne? Rozžne sa kontrolka?
Po vypnutí uzávierky sa uzávierka vypne? Zhasne kontrolka?

Bez ohľadu na veškerú elektroniku, je špéra na patrole ovládaná podtlakom, vedenom cez dva solenoidy (ovládané elektricky) a dve trubky/hadičky do ovládacieho valca na dife. Ak by niečo zo záhadných príčin (skrat napr.) zapínalo uzávierku, tak to nebude súvisieť so zatáčaním, a okrem toho by sa rozžínala kontrolka.

Prvé po čom by som išiel, sú solenoidy (z ktorých jeden rád umiera) a trubky.

Pod kapotou lokalizuješ solenoidy špéry; z jednej strany do nich vedie jedna (rozdvojená) hadička, z druhej pokračujú dve. Tie dve opatrne! stiahneš (pozor na ulomenie nátrubku) a naslineným prstom skontroluješ podtlak na nátrubkoch - jeden musí evidentne pricucávať, druhý nerobí nič. Po zapnutí vypínača musí druhý pricucávať a prvý nie.
Ak sa toto nedeje, je jeden (ten čo nemení stav) mrtvý a načim ti zohnať druhý, alebo improvizovať.

Ak sa to deje, solenoidy sú v poriadku a tú istú operáciu zopakuj vzadu pod autom, kde sundáš dve hadičky idúce do tej piksličky na dife. Ak niektorá nepricucáva, je dierka v trubke/hadičke, menej pravdepodobne je ucpaná.

Ak je všetko v poriadku aj na konci hadičiek, tak neviem :-D , už len pokus omyl - uvolnená vidlička v dife, škriatkovia, putin...
Ale myslím že chyba bude v tom ovládaní, že nemáš podtlak ktorý uzávierku vypína, tým pádom ju nič nevyťahuje zo záberu, tak si semtam zaskočí. Prečo by sa to dialo len na 4x4 a len v zatáčkach mi ovšem nejasnô.

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Ned, 13.12.2015, 5:27
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 13:24
Príspevky: 1209
Bydlisko: Ráztočno - PD
Odpoveď s citáciou
A blokujú sa určite obe zadné kolesá, nie je to len bežný jav pri zaradení 4x4 bez medzidifu na pevnom podklade?

_________________
Ludia požadujú aby ich život mal nejaký zmysel, život má presne toľko zmyslov, koľko sme ochotný doň vložiť. H. Hesse


Ned, 13.12.2015, 9:04
Profil
Učeň

Registrovaný: Sob, 30.05.2015, 11:56
Príspevky: 12
Odpoveď s citáciou
Děkuji za odpovědi. Před cca 3 měsíci kdy mi to začalo dělat jsem toto ověřoval vše je o.k. ohledně podtlaku. Ještě doplním při zařazení 4x4 mi svítí zelená kontrolka piktogramu auta 4x4- dle mě tedy, že je přední náprava připojena, ostatní nesvítí. Dříve to nebylo a 4x4 fungoval jak má. Zkoušel jsem to i na hlině a chová se to stejně. Tedy když zatáčím do leva ve směru jízdy je úplně zablokované kolo za spolujezdcem, za řidičem částečně. Při zatáčení do prava - obráceně. Prostě běžné chování jako při zapnuté uzávěrce a pokusu o zatáčení.


Ned, 13.12.2015, 13:00
Profil
Učeň

Registrovaný: Sob, 30.05.2015, 11:56
Príspevky: 12
Odpoveď s citáciou
Dle doporučení jsem vyzkoušel variantu kdy jsem zařadil 4x4 a ruční volnoběžky zůstaly na 4x2. Patrol se choval jak má, tedy při zatáčení byly zadní kola lehce blokované - jak bylo vysvětleno. ALE JAK JSEM PSAL V ÚVODU, pokud zařadím 4x4 a ruční volnoběžky přepnu na 4x4 , tak SE ZADNÍ KOLA TOTÁLNĚ ZABLOKUJÍ, tedy to zadní kolo které je naproti směru zatáčení. LONSKOU ZIMU JSEM PROJEZDIL 4X4 VETNĚ VOLNOBĚŽEK 4X4 A PATROL SE CHOVAL JAKO NYNÍ KDYŽ NEJSOU VOLNOBĚŽKY PŘEDPNUTÉ NA 4X4. Proto jsem napsal ten dotaz, neboť mi to "hlava nebere". :|


Pia, 18.12.2015, 2:40
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
To je celé nejaké zmätené.

Ak zaradíš 4x4 a máš vypnuté volnobežky, nestane sa vôbec nič. Žiadne lehce blokované, zadok bude fungovať úplne normálne ako na 4x2, a vpredu sa bude navoľno otáčať kardan a poloosi.

Pri zaradenom 4x4 a zamknutých volnobežkách, bude zadná náprava mať tendenciu ísť rovnako rýchlo ako predná, pretože je to natvrdo cez zuby. Pri jazde rovno to takmer nepoznáš, pri zatáčaní bude zadná niektorým kolesom prehrabovať. Auto bude klásť znateľný odpor, ale nič nie je zablokované. Na šmyklavom povrchu budú predné kolá akoby brzdiť a auto bude mať tendenciu zatáčať menej ako sú vytočené kolá.

Pri zaradení uzávierky a zatočení (bez ohľadu na predek) bude vnútorné koleso prehrabovať rýchlejšie, a/alebo vonkajšie sa "ťahať" (podšmykovať, pomalšie), a zatáčať to bude náramne neochotne.

---

Ak fakt trváš na tom, že zaskakuje špéra, tak pri rozličných situáciách (2H, 4H, 4L) stiahni hadičky z totej piksle na dife čo ovláda uzávierku, a kontroluj, či je podtlak furt na tej istej strane a či na správnej. Ak je, tak už len roozbrať diferák.

Ale ak je ovládanie v poriadku, tak súhlasím s Tomrsom, a to čo popisuješ, je proste odpor tvrdej štvorkoly pri zatáčaní. Neexistuej totiž vôbec žiadna spojitosť medzi radením predku/redukcie a uzávierkou, tam proste nič neni, takže to nemôže blbnúť.
Nemal si náhodou predtým automatické volnobežky?

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Pia, 18.12.2015, 9:17
Profil
Učeň

Registrovaný: Sob, 30.05.2015, 11:56
Príspevky: 12
Odpoveď s citáciou
Děkuji za odpověď. Prostá otázka : Proč při zařazení 4x4 a ruční volnoběžky 4x2 je vše ok a při 4x4 a ruční volnoběžky 4x4 se kola blokuji do té míry , že na asfaltu zůstávají černé šmouhy od pneumatik. Znova opakuji, že loni v zimě jsem měl stále zapnuté 4x4x a ruční volnoběžky taky stále na 4x4 a vše bylo ok - žádné blokování. To je právě dle mě ta záhada.


Pia, 18.12.2015, 10:51
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 13:24
Príspevky: 1209
Bydlisko: Ráztočno - PD
Odpoveď s citáciou
Pri zaradenom 4x4 a vypnutých voľnobežkách (4x2) sa to správa rovnako, ako bez zaradenej 4x4. Teda zaradená na páke 4x4 a vypnuté voľnobežky je v podstate to isté ako 2x4 so zapnutými voľnobežkami. Ak je na ceste čo i len náznak námrazy pnutie môže byť nepostrehnuteľné, pretože niektoré z kolies prešmykne. Ak si jazdil za minulej zimy s 4x4 a bola námraza, ľad, alebo sneh tak sa to nemuselo prejaviť.

_________________
Ludia požadujú aby ich život mal nejaký zmysel, život má presne toľko zmyslov, koľko sme ochotný doň vložiť. H. Hesse


Pia, 18.12.2015, 11:10
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
No to je záhada, pretože technicky sa toto nemôže stať.

Ešte raz: ak zaradíš 4H pri rozpojených volnobežkách, nestane sa NIČ. Zadek je poháňaný ako na 2H, a pripojil si predný kardan s diffom a poloosami, ktoré končia v rozpojených volnobežkách, takže sa točia ako chcú. Predné kolá sa točia nezávisle na poloosiach, jak keby tam neboli.

Predpokladám že máš auto relatívne prázdne a ľahké.

Nájdi niekde pekný štrkový plácek, zaraď 4L, jedničku, plný rejd, nechaj to na volnobehu robiť kolečká, a číhaj, čo ktoré kolo robí.

Ak sa vnútorné zadné točí rýchlejšie (prehrabáva) A vonkajšie zadné pomalšie (brzdí), je zaradená uzávierka.

Ak sa obe zadné majú tendenciu točiť rýchlejšie (nie nutne naraz, skôr tak že jedno prehrábne, potom druhé), tak je to zaradenou tvrdou štvorkolou.

Alebo, vyheveruj zadné kolá, a skúšaj, či sa zaradí uzávierka keď zaradíš 4L (o čom teda silne pochybujem).

To že to robí čierne čiary na asfalte bude tým, že absenciou medzidifu sa predek pripája natvrdo, a má tie isté otáčky, bez ohľadu na to, akú dráhu prejdú kolesá. No a keďže predek pri zatáčaní prejde výrazne dlhšiu dráhu, tak zadné prehrabujú a predné brzdia. Diffy to samozrejme nejak rozdelia medzi P a L stranu.
Prečo ti to nerobilo predtým je otázka za všetky prachy, od nezamknutej volnobežky až po .. neviem.
každopádne patrol na 4kole sa pri zatáčaní správa chujovo, to je v poriadku.

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Pia, 18.12.2015, 11:13
Profil
Učeň

Registrovaný: Sob, 30.05.2015, 11:56
Príspevky: 12
Odpoveď s citáciou
Děkuji za odpověď . Příležitostné vyzkouším dle popisu a dám vědět.


Pia, 18.12.2015, 13:13
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 24.05.2012, 12:56
Príspevky: 988
Bydlisko: Povazie
Odpoveď s citáciou
vsak si z vas robi prdel.... :-D

_________________
Patrol & Patrol...

ex: Wrangler JK s talianskym Detroit dízlom
ex: Pajero 2.8


Pia, 18.12.2015, 17:31
Profil
Učeň

Registrovaný: Str, 03.04.2013, 22:17
Príspevky: 33
Bydlisko: RS
Odpoveď s citáciou
Ahojte, vymenili sme podtlakové vedenie do difu, zapnúť uzávierka sa dala, ale po prepnutí ovládača na vyp.(Off) sa uzávierka nevypla, prehodili sme hadičky(ovládač sme už neprepínali) - vypla sa. Tak vás niekoho prosím, objasnite mi princíp fungovania, lebo mi z toho vychádza
a. skapal ten ovládač? riešenie- premerať elektriku
b. ako je prekopírovaný text z iného príspevku - tie solenoidy to neprepínajú? dajú sa zohnať - kúpiť?
môžete mi aj zavolať pre pochopenie 0903541908
ďakujem


=Prvé po čom by som išiel, sú solenoidy (z ktorých jeden rád umiera) a trubky.

Pod kapotou lokalizuješ solenoidy špéry; z jednej strany do nich vedie jedna (rozdvojená) hadička, z druhej pokračujú dve. Tie dve opatrne! stiahneš (pozor na ulomenie nátrubku) a naslineným prstom skontroluješ podtlak na nátrubkoch - jeden musí evidentne pricucávať, druhý nerobí nič. Po zapnutí vypínača musí druhý pricucávať a prvý nie.=
Ak sa toto nedeje, je jeden (ten čo nemení stav) mrtvý a načim ti zohnať druhý, alebo improvizovať.


Štv, 22.02.2018, 0:08
Profil
koumák

Registrovaný: Pia, 28.12.2007, 0:25
Príspevky: 1358
Bydlisko: Banska Bystrica
Odpoveď s citáciou
preco nepozreš ostatne témy ako napr tu: viewtopic.php?f=6&t=12752

_________________
viewtopic.php?f=4&t=3491&hilit=moj+samik
viewtopic.php?t=9904&postdays=0&postorder=asc&start=0
Nerob si starosti s tým, čo si o tebe myslia iní. Tí majú dost
starostí s tým, čo si o nich myslíš ty.


Štv, 22.02.2018, 11:38
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 05.04.2013, 17:43
Príspevky: 1580
Bydlisko: Čierny Balog (Brezno)
Odpoveď s citáciou
Ked ju vypne po prehodeni hadiciek tak na 90% zdochli tie ventili

_________________
PREDAJ POUZITYCH ND NISSAN PATROL Y60
0915 526 286
Nissan Patrol GR Y61 2.8 TD troska podvihnute, Maxxis CC 37x12.5, navijaky, pevnostaky, zahradka, CB, lana, sekera a vsetko ostatne
EX:Opel Frontera 2.4i, Navijak 5,5t, MT31x10,5


Štv, 22.02.2018, 12:06
Profil
Učeň

Registrovaný: Str, 03.04.2013, 22:17
Príspevky: 33
Bydlisko: RS
Odpoveď s citáciou
MIrec01 píše:
preco nepozreš ostatne témy ako napr tu: viewtopic.php?f=6&t=12752


Ďakujem


Štv, 22.02.2018, 21:43
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 15 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: