Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 22:50
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 8 ] 
 Y61, aky olej do AT 
Autor Správa
Čumil

Registrovaný: Pon, 21.03.2022, 21:38
Príspevky: 6
Odpoveď s citáciou
Ahojte,
poradite mi prosim olej do AT? Za original v Nissane pytaju 36 eur za liter. Chcem vymenu zopakovat dva krat pre lepsi pocit sucha a bezpecia, preto mi ide aj o cenu.
Servis manual uvadza alternativnu spexifikaciu Dexron III. V eshope kde zvyknem kupovat, maju dostupne oleje specifikacie GM Dexron III a zaroven Nissan matic D. Mate niekto prosim konkretny overeny olej a skusenost?

Dakujem, Marek


Uto, 07.06.2022, 9:22
Profil
Začínajúci koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 08.10.2021, 20:25
Príspevky: 106
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Menit olej 2x pre pocit je za mna dost vyhadzovanie penazi.Kludne mozes pouzit akykolvek olej co splna specifikaciu ale za mna by som nechal niekde spravyt preplach AT s masinou preplach nieje ked vymenim olej 2 x po sebe masina to spravy pod tlakom a s dodatocnu chemiou/aditivom/ a to uplne staci ak menis olej koli nejakej poruche tak zabudni ze vymena oleja ju odstrani maximalne zmierni priznaky a oddiali smrt AT ale s vecsou skodou ako by to bolo pri oprave prvotnej poruchy.Ziadny vyrobca nepredpisuje vymenu 2x po sebe treba ju spravit podla manualu v adekvatnom intervale a mas pokoj.
PS:to co usetris za zbytocnu druhu vymenu oleja dopraj nieco ine autu/sebe ci drahej.
Nieco o AT: https://www.youtube.com/watch?v=Uc1uqixfDmQ

_________________
Ked to nejde na 1 krat, treba to este parkrat skusit.
---------------------------------------------------------
Kia Sportage 2.0 i 70kw 4x4


Uto, 07.06.2022, 9:52
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 17.04.2012, 18:31
Príspevky: 2593
Bydlisko: Vychod
Odpoveď s citáciou
Radsej vymenit dvakrat po sebe alebo nalievat pri vymene vacsie mnozstvo kym nebude tiect von cisty a mas istotu ,ze je vymeneny skoro vsetok stary olej aj v trubkach ktore sa neodpojili a menici . Ako si dat chemiou skurvit automat s uvolnenou usadeninou ! :D Inak ani vyrobca nepredpisuje automat preplachovat chemiou :-D


Uto, 07.06.2022, 11:17
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 31.03.2013, 19:37
Príspevky: 2117
Bydlisko: Lipt. Mikuláš
Odpoveď s citáciou
JOE66 píše:
Radsej Ako si dat chemiou skurvit automat s uvolnenou usadeninou !

Túto hlášku počúvam veľmi často :D Väčšinou od starých mechanikov, ktorí pamätajú zrod chémie do olejov/palív, avšak doba pokročila a chémia už je na úplne inej úrovni.

A už keby sme o tom polemizovali hlbšie, usadenina sa môže uvoľniť s chémiou alebo bez. Je to časovaná bomba. Ale ja osobne si radšej vyberiem uvoľnenie a pokazenie automatu v servise ako niekde na cestách :smt139

_________________
...Respect Nature...
Som označený za extrém, pretože milujem svoju zem!


Uto, 07.06.2022, 12:19
Profil
Čumil

Registrovaný: Pon, 21.03.2022, 21:38
Príspevky: 6
Odpoveď s citáciou
Dakujem vsetkym za reakcie. Ci preplach strojom, alebo vypustenie-doliatie, alebo preplach čerpadlom AT prevodovky je a asi aj zostane vecna tema. Na kazdy sposob je kopec skusenosti, kedy to dopadlo dobre a kedy zle. Kazdopadne idem cestou vypustit, vymenit filter, vycistit vanu a dopustit. Neskor zopakovat. Auto nemam primarne na vozenie sa v terene, ale skor ako zaujmavy kus techniky pre radost a hranie sa v garazi. Znie to divne, ale jazda je pre mna menej dolezita, ako si to sam servisovat a opravovat, jednoducho nieco ako velke lego. Riziko ze som si vybral zlu cestu beriem na seba :D

Prosim k tomu konkretnemu produktu, sa viete niekto vyjadrit? Zatial mam vytipovene LIQUI MOLY 3683 (norma nissan matic D / dex III)


Uto, 07.06.2022, 12:55
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 20.05.2009, 21:33
Príspevky: 1827
Odpoveď s citáciou
Koľko kilometrov už absolvovala tá prevodovka ?
Koľkokrát už v nej bol menený olej ?

Toto sú otázky, ktoré si vyžadujú odpoveď, lebo sa celkom pravidelne stáva, že sa vymení olej v prevodovke po XY milión kilometroch, kde neni žiadna vedomosť o tom, či tam olej vôbec bol niekedy menený alebo nie a prevodovka kľakne.
A potom sú otázky, že prečo kľakla, keď majiteľ chcel len dobre a tak v dobrej viere olej vymenil. A ona kľakla.
Osobne by som pociťoval riziko pri stave nad 300.000.- km, pokiaľ by som nemal informácie o tom, že koľkokrát tá prevodovka už dostala nový olej a filter.
A určite by som meniť dal do servisu, kde to robia denne a majú v tom prax.


Uto, 07.06.2022, 13:32
Profil
Čumil

Registrovaný: Pon, 21.03.2022, 21:38
Príspevky: 6
Odpoveď s citáciou
auto ma udajne 200k, realita moze byt viac. Ci tam bol vobec meneny olej nie je mozne dopatrat. Prevodovka radi pekne plynulo.
Mozno uvazujem zle, ale ak by mala po vymene klaknut, tak by klakla skor ci neskor aj tak. Cize ak na nej najazdim este napriklad 10k a musela by ist na repas (vymenu), tak mi je jedno, ci pojde po tych 10k, alebo teraz po vymene. Preto pisem, ze pre vymenu so sa uz rozhodol, vedomy si vsetkych rizik a dotazujem sa len na konkretny produkt.


Uto, 07.06.2022, 15:20
Profil
Začínajúci koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 08.10.2021, 20:25
Príspevky: 106
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Ak je AT v poriadku tak nema dovod po vymene oleja klaknut.Treba si odsledovat co s nej vytecie akv tom budu leskle castice ani tam novy olej nelej ale rovno ries repas.Ale akje ok ako popysujes tak nieje dovod aby klakla a ani na to aby si v nej menil olej 2x.

_________________
Ked to nejde na 1 krat, treba to este parkrat skusit.
---------------------------------------------------------
Kia Sportage 2.0 i 70kw 4x4


Štv, 09.06.2022, 15:01
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 8 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: