Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia, 03.05.2024, 16:10
Dnes je piatok 3. mája 2024, meniny má Galina a zajtra Florián




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 64 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
 Este raz pevnostaky a EU 
Autor Správa
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Poslať 
V ramci toho natahovania vozidiel za haky na rame... myslite aj na sasi. Skrizit sasi je niekedy daleko mensi problem ako sa moze zdat. Pri tazkom zapadnuti su prave na toto vraj vhodne dva haky na oboch pozdlznikoch ramu - ale este som to v praxi nevidel, nevie niekto ako sa to uvazuje? Davat kratke lano cez kladku na haky a tahat kladku bude sice funkcne, ale z tej kladky v strede by som mal obavy. Nieco take som videl v ramci prirucky k VT-55, ale to ma festovnejsu strechu.

Obrázok

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Str, 27.02.2008, 13:56
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 18.10.2006, 1:17
Príspevky: 2388
Bydlisko: Zálesie
Odpoveď s citáciou
Poslať 
MoostanQue píše:
V ramci toho natahovania vozidiel za haky na rame... myslite aj na sasi. Skrizit sasi je niekedy daleko mensi problem ako sa moze zdat. Pri tazkom zapadnuti su prave na toto vraj vhodne dva haky na oboch pozdlznikoch ramu - ale este som to v praxi nevidel, nevie niekto ako sa to uvazuje? Davat kratke lano cez kladku na haky a tahat kladku bude sice funkcne, ale z tej kladky v strede by som mal obavy. Nieco take som videl v ramci prirucky k VT-55, ale to ma festovnejsu strechu.

Obrázok


Správne, treba hodne využívať kladku, čo je v našich končinách zriedkavý jav. Veľa ľudí ju aj vozí v aute, ale nikdy ju nepoužili. :smt118

Ani to netreba tak komplikovane, ako dal tutoky divý koník, ale zvýši sa ňou sila a dá sa eliminovať ťahanie z boku . :smt151

_________________
Nissan Patrol GR Y60 "Listnatý les" :smt159

http://www.aloha.sk/
http://www.excursion.sk/
http://picasaweb.google.sk/michi4x4


Str, 27.02.2008, 18:08
Profil WWW
Koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.02.2008, 4:34
Príspevky: 175
Bydlisko: Brezno
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Fu tak riadne vzorce este ze sa mi podarilo kde tu aj do skoly zabludit. Dik za to isto pomozu hned si to idem kus pokukat.
Inak som dnes kukol to oko na navare a je tam na dvoch sroboch, nemozem povedat ze vyzera dako kua mocno?
A hak som na nej ani nenasiel v predu to oko je tam jedina cast na upnutie.

_________________
JEEP grand cherokee 99
4.7 V8 :)


Str, 27.02.2008, 22:03
Profil WWW
Koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.02.2008, 4:34
Príspevky: 175
Bydlisko: Brezno
Odpoveď s citáciou
Poslať 
MoostanQue a musi tam byt ta dvojkladka? nestaci obyc.? len aby sa ta vaha rovnomerne rozkladala na obe strany lana pripojenemu k tahanemu vozidlu? Teda ak tam neni dvoj kladka na zvisenie sily navijaku?????

Hadam dako straaaasne netrepem.

No a otazka: da sa prirobit extra hak na dryhu strany podvozku? moze sa to kludne vrtat teda? Lebo na tom mojom vozitku je len jeden uchyt.
No a keby sa to zaplo na dvoch miestach tak sa mozem hned o 1/2 menej bat ze otrhnem taz. oko
:lol:

_________________
JEEP grand cherokee 99
4.7 V8 :)


Str, 27.02.2008, 22:12
Profil WWW
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Nezabudnite ze pri pouziti kladky sa vam 2x zvysi pnutie v lane.

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Str, 27.02.2008, 22:14
Profil WWW
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
dado píše:
Nezabudnite ze pri pouziti kladky sa vam 2x zvysi pnutie v lane.


:wink: opačne dado... rozdelí sa na dve - čiže klesne na polovicu.

_________________
SLOW & FURIOUS


Str, 27.02.2008, 22:21
Profil WWW
Koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.02.2008, 4:34
Príspevky: 175
Bydlisko: Brezno
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tak vidim ze k tomu off roadu aj kus fyziky treba znat??????? hm ale hned viem lepsie na com som s tym vyprostovanim :-D

No ale k tym pevnostakom. Ked nam ich uz silou mocou zakazuje tak asi mam smolu. Ale ja sa kus bojim o ten origo na navare, aby som ho nepobabril, ten pevnostak by bol fajn aj ked by bolo treba kus drobny lesny porast potlacit takto sa to asi bude musiet resit manualnou pracou :cry:

No aspon sa nebudem asi len spoza volantu na to setko kukat a sa vyvetram

_________________
JEEP grand cherokee 99
4.7 V8 :)


Str, 27.02.2008, 22:29
Profil WWW
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Martin 4 píše:
dado píše:
Nezabudnite ze pri pouziti kladky sa vam 2x zvysi pnutie v lane.


:wink: opačne dado... rozdelí sa na dve - čiže klesne na polovicu.


Klesne rychlost , nie ? Stupne moznost zatazenia silou na dvojnasobok, ale pnutie sa zvysi 2 x ... alebo to neviem spravne pomenovat.

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Str, 27.02.2008, 22:38
Profil WWW
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 14.11.2006, 22:24
Príspevky: 326
Bydlisko: Dudince
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ak sa nemýlim toto by malo byť homologované
http://taubenreuther.cbone.sk/taubenreu ... ara-bar-0/

_________________
LANDROVER DISCOVERY bývalá leštenka


Str, 27.02.2008, 22:48
Profil
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Peter BR píše:
...a musi tam byt ta dvojkladka? nestaci obyc.?...

jasné, že stačí
- ak usúdiš, že je lepšie ťahať auto za dva body, tak je ideálne mať symetricky umiestnené ťažné oká - buď origo háky, alebo šekle (strmeňové svorky);
zapneš to nasledovne:konce krátkej statickej gurtne pripneš na háky/šekle, ďalšou šeklou pripneš klasickú jednoduchú kladku ku gurtni; predtým ale prevlečieš lano z navijaku ťažného vozidla cez kladku a nakoniec upneš hák na nejaké pevné miesto pri ťažnom aute, ak niet o čo tak o iné auto, prinajhoršom o ťažné auto - to však nemusí stačiť a miesto vyprostenia ťahaného sa k nemu ťažné auto pritiahne...

2 Dado: Martin má pravdu, cez kladku sa sila na lane rozloží na dve polovice, akurát na vrchole kladky (kde sa lano otáča naspäť) ostáva taká veľká, ako je súčet síl na oboch koncoch lana (teda taká, akou ťahá navijak) - lebo v tom mieste je lano napínané na jednu aj druhú stranu - a súčasne sa vlasne v tom bode tie sily rozkladajú na polovice...

na žiadne miesto na lane nikdy nevyvinieš väčšiu silu, ako je sila navijaka, kladkami ju rozkladáš na polovice...

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Str, 27.02.2008, 22:56
Profil
Mašinista
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 19.12.2006, 4:39
Príspevky: 1112
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jano pravdu dis, ale myslim ze otazka bola prave opacne myslena: ci sa da tahat symetricky upnutym lanom, bez dvojkladky (predpokladajme ze tazna sila navijaku je dostacujuca) - odpoved je ano. Ja som nakreslil to co som videl vo vyssiemenovanej prirucke.

Takze:

a) navijakovanie bez kladky je snad kazdemu jasne. Zapnem a taham :-D
b) ak je potreba zvysit taznu silu, lano navijaku sa prekladkuje a kotvi sa pobliz tazneho auta, alebo na nom. Tazna sila sa zdvojnasobi a rychlost klesne o polovicu. Namahanie lana je, za predpokladu rovnakej vahy aut, polovicne.
c) ak je obava zo skrizenia sasi, alebo potreba rozlozit taznu silu na dva body (obavy z utrhnutia haku* na aute napr.), prekladkuje sa kratke lano (oba jeho konce na tahane vozidlo) a o kladku sa zapne navijakove lano.
d) je kombinacia pripadov uvedenych v b) a c). Prekladkovany navijak kvoli zvyseniu taznej sily, a symetricky pripojene kratke lano na dvoch hakoch tahaneho vozidla. Vtedy treba dvojkladku (stacia dve obycajne kladky zodpovedajuco zopnute) - a to je to co som namaloval.

*predpokladam ze obsluha je osoba znala a vie co a ako... a hlavne ma predstavu co urobi urvaty hak :!:

PeterBR: da, ale nic nevrtaj. Preslabenie niecoho moze mat nezelane nasledky. Bolo by dobre sa poradit s niekym, co uz nieco take robil. Ak ten hak pri tahani podda, tak je o srandu postarane. Letiaci kus zeleza je bez problemov schopny prestrelit okno ci plech a usmrtit niekoho - stalo sa.

_________________
Bežný automobil v základnej výbave.
Nóóikdyž.. :smt077


Štv, 28.02.2008, 0:39
Profil
Koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.02.2008, 4:34
Príspevky: 175
Bydlisko: Brezno
Odpoveď s citáciou
Poslať 
MoostanQue Presne si to vystihol co som to tam spekuloval dik. Presne to mi inak vrtalo vhlave aby sa ram neoslabil ked sa vrta. No ale ako sa to ja dam tahat ked nam betari pevnostaky nedovolia a ja mam len jeden hak a ten je na odtrhnutie(teda to je moj nazor) no a je na lavej strane tak ak sa dade riadne zabagrujem tak aby som si z toho afta neurobil kosodlznik he :lol:

Sa to fort k tym pevnostakom vraca :smt013

A sam by som si nedovolil vrtat ram ani ine vacsie zasahy lebo ja myslim ze kazdy by sa mal tam vrtat de sa dobre vyzna, vraj som spicka v tom co robim a mechanik niesom :wink: len v krcme pri pive

Dik za rady

_________________
JEEP grand cherokee 99
4.7 V8 :)


Štv, 28.02.2008, 0:55
Profil WWW
Koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.02.2008, 4:34
Príspevky: 175
Bydlisko: Brezno
Odpoveď s citáciou
Poslať 
No a este..........

boze ja som hovado zvedave. Furt sa tu vrtam na fore ale dako som nikoho nenasiel co ma D40ku pomohlo by keby som ten hak (oko) odfotil a dal sem ze co si myslite, alebo ak niekto vie ako presne to vyzera mam oci otvorene a budem rad ak sa dakto vyjadri. Nerad by som si auto znicil bo mam len toto jedna a mam ho na na pracu. Bez auta umrem hladom :smt093

_________________
JEEP grand cherokee 99
4.7 V8 :)


Štv, 28.02.2008, 0:58
Profil WWW
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jano JP píše:
2 Dado: Martin má pravdu, cez kladku sa sila na lane rozloží na dve polovice, akurát na vrchole kladky (kde sa lano otáča naspäť) ostáva taká veľká, ako je súčet síl ..... .


Aha, presne to som myslel. Akurat som si to zle vysvetlil.

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Štv, 28.02.2008, 6:42
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Uto, 25.12.2007, 15:32
Príspevky: 647
Bydlisko: Ko PD
Odpoveď s citáciou
Poslať re
odkaz marcekovi -mýliš sa vcera som to konzultoval,žiadna homologizacia.

_________________
UAZ,,Wrangler CRD


Štv, 28.02.2008, 8:21
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 64 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: