Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 27.04.2024, 18:02
Dnes je sobota 27. apríla 2024, meniny má Jaroslav a zajtra Jarmila




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 20 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 Štartovacie Káble 
Autor Správa
Mitsubishi Man
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 10.01.2007, 22:54
Príspevky: 1375
Bydlisko: Púchov
Odpoveď s citáciou
Chlapi a baby neviete poradiť nejaké kvalitné a hlavne silné štartovacie káble?Teda kde by sa dali kúpiť,aby sa neroztopily keď chceš naštartovať väčší diesel.Dík za každú radu?

_________________
Každý raz začínal!Nemalo by sa na to zabúdať!
Offroad nie je o autách,ale o ľuďoch!


Ned, 25.11.2007, 8:20
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 26.11.2006, 22:15
Príspevky: 681
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
co takto home-made? Kup si kabel, hrubku aku sam uznas za vhodnu pre Tvoje potreby a na konce svorky...
Najlpesie sa na tieto ucely nakupuje v obchode so zvaracou technikou...
Startovanie kable z hypermarketov stoja za prd...

_________________
Lada Niva MPI v prestavbe, Chevy Niva 2.0MPI


Ned, 25.11.2007, 8:56
Profil ICQ WWW
Ťažký Profík

Registrovaný: Uto, 10.10.2006, 22:26
Príspevky: 322
Bydlisko: Benešovsko CZ
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Přesně tak, jako svorky použít kostřící svorky , dělasj se na do 160 a 320A a to pro kratký start uplně stačí. Maj silnej přítlak tak se jen tak neohřejou.

_________________
Když auto tak 4x4, teď si pujčuju Patrol GRY61 4.2TD, Mondeo II, 1.8TD janskrceny@seznam.cz tel. +420 723 485 738


Ned, 25.11.2007, 9:05
Profil
ATOYOT positive
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 30.01.2007, 0:46
Príspevky: 685
Bydlisko: Poprad
Odpoveď s citáciou
Poslať 
urcite lacnejsie riesenie ako kupit riadne kable v autodieloch...
mna stali kable 800sk

ale mam uz poriadne kable... konecne :)

_________________
Su veci medzi nebom a zemou, ktore nevysvetlis


Ned, 25.11.2007, 9:16
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:19
Príspevky: 1872
Bydlisko: Východ pri KE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jednoznacne najrozumnejsie riesenie je domaca vyroba...je sice este varianta WARN startovacie kable ale je to za uplne inu cenu.

Ja som kedysi kupil obycajne kable vyhodil z nich kabel...dal som tam kabel prierezu 16mm2 a este nesklamali....dokonca aj Tatru 148 nastartuju.

_________________
Ak mozem vytiahnem....potiahnem.


Ned, 25.11.2007, 10:24
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 08.10.2006, 12:22
Príspevky: 408
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ja som onehda nutene kupil jedny na nejakej pumpe pri Brne a tak som uz vyhrabal z tej kopy co tam mali tie najvacsie, 500A, aspon podla napisu, prierez vypada celkom v pohode, nastartovali zatial v pohode moj Patrol aj Jamesonov Teracan.
Sak ale potvori aj stali, dajakych skoro 800 CZK. Znacku si nepamatam, ale je to taka ta nejaka znacka prislusenstva co mavaju po pumpach cele reagle roznych hovadin, mozno Filson alebo tak daco.....ale funguju tak je jedno aka znacka hlavne ze pomozu. :)

_________________
"Tým, ktorí za niečo bojujú, dáva život takú slasť, akú tí v úkryte nikdy nepoznajú." Nástenka v Khe Sanh, Vietnam, 1968


Ned, 25.11.2007, 13:16
Profil ICQ WWW
Mitsubishi Man
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 10.01.2007, 22:54
Príspevky: 1375
Bydlisko: Púchov
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Chlapi dík za rady,ale prosím Vás pre analfabetov ohľadne elektriky:
Aké káble ,ako si ich pýtať v obchode ako sa presne volajú aké by mali mať parametre?Vidíte koľko otázok viem ešte vymyslieť? :-D Toto je pre mňa naozaj španielska dedina. :lol:

_________________
Každý raz začínal!Nemalo by sa na to zabúdať!
Offroad nie je o autách,ale o ľuďoch!


Ned, 25.11.2007, 21:42
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:19
Príspevky: 1872
Bydlisko: Východ pri KE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Rudi píše:
Chlapi dík za rady,ale prosím Vás pre analfabetov ohľadne elektriky:
Aké káble ,ako si ich pýtať v obchode ako sa presne volajú aké by mali mať parametre?Vidíte koľko otázok viem ešte vymyslieť? :-D Toto je pre mňa naozaj španielska dedina. :lol:


pytaj kabel CYA16 cierny a cerveny tak po 3m

_________________
Ak mozem vytiahnem....potiahnem.


Ned, 25.11.2007, 21:50
Profil
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Rudi, ako tutok Dufi napísal, ak budeš hľadať nejaké okolo 500A, určite ti budú stačiť;
nepropagujem ani náhodou, len skromne vravím, že som mal roky diesla (nie Diesla :lol: ) s cca 100Ah batériou a pri diesli vždy treba káble pre strýčka náhodu a mne vždy stačili tie smiešne obchoďácke (asi 120A); fungujú dodnes a ani ich nemienim meniť, aj pri súčasnej baterke je to bez problémov; no isto by som ich nepoužil na nakopnutie náklaďáku či traktora, to by nebolo bohviečo

ak môžem zamudrovať - treba hlavne skontrolovať kvalitu pripojenia kábla ku kliešťam a potom keď zapínaš kliešte ku kontaktu, riadne ich zacvakni a zacvaknuté trošku pokývaj, aby ten kontakt bol čo najlepší - tam je najmenšia plocha, cez ktorú prechádza prúd, kôli nemu sa hrejú konce kábla a tenší nevydrží; keby si si urobil na kontakte na baterke pripojenie štartovacích káblov "napevno" cez maticu (trebárs krídlovú), určite by sa ten koniec tak rýchlo nezahrial (pri prehriatí prvá odíde izolácia a ak je tam na spoji s kliešťami mäkká pájka, tak aj tá, neskôr aj tvrdá; hrianie je následok veľkého prechodového odporu prúdu - veľa prúdu cez malú plochu...) (to prepojenie napevno ale nerieš, stejne ho nebude mať "darcovské" auto a aj kôli rýchlej manipulácii sa to rieši kliešťami, tak nech sú veľké a z dobre vodivého materiálu - medi...)

ale všeobecne - chlapci majú pravdu, lepšie je poriadne káble s poriadnymi kliešťami na koncoch...a ak by si si ich dal urobiť, sprav si zo 5m dlhé, oceníš, keď sa nebude dať dostať autám baterkami k sebe (ale pozor, čím dlhšie, tým musia byť hrubšie)

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Ned, 25.11.2007, 21:57
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:19
Príspevky: 1872
Bydlisko: Východ pri KE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jano JP píše:
...ale všeobecne - chlapci majú pravdu, lepšie je poriadne káble s poriadnymi kliešťami na koncoch...a ak by si si ich dal urobiť, sprav si zo 5m dlhé, oceníš, keď sa nebude dať dostať autám baterkami k sebe (ale pozor, čím dlhšie, tým musia byť hrubšie)


Janko ...ideeees. :smt038

Tak tak ako pise Janko.

- kontakt kabel klieste
- kontakt klieste baterka
- cim dlhsie tym hrubsie...ako som pisal 3m dlzka tak CYA16m2, 5m dlzka tak uz radsej CYA25m2 i ked si myslim, ze este postaci 16

_________________
Ak mozem vytiahnem....potiahnem.


Ned, 25.11.2007, 22:30
Profil
Mitsubishi Man
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 10.01.2007, 22:54
Príspevky: 1375
Bydlisko: Púchov
Odpoveď s citáciou
Poslať 
No to je už lepšie chlapi,vieš Janko napísal som tento dotaz preto lebo mám toho Nissana Terráno I 2.7TD a je tam vybytá batéria totál a skúšam to nakopnúť cez káble(skúšal som aj na priamo bez baterky) a stále sa mi to nejak nedarí.Keď tam hodím batériu do auta tam chytá na prvý šup.Asi budem mať na figu káble,ale ako píšeš Janko Ty doteraz mi v pohode stačily aj na Pajerko,to bude asi tým že je to Nissan! :-D :lol: :smt125

_________________
Každý raz začínal!Nemalo by sa na to zabúdať!
Offroad nie je o autách,ale o ľuďoch!


Ned, 25.11.2007, 22:39
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 11.10.2006, 22:19
Príspevky: 886
Bydlisko: Šoma - východ SR
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Na túto dĺžku - 5m a prierez CYA25m2 ešte dorobiť háky na konce a môžeš používať ako ťažné lano. :-D

_________________
"Každý z nás je len taký človek, ako vníma a posudzuje iných ľudí okolo seba."
https://www.youtube.com/channel/UCI80j8 ... y0FyRKt0Xg


Ned, 25.11.2007, 22:41
Profil
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Danko, ďakujem, nemať 44, aj sa začervenám...

Rudi, nedráždi... :lol: (inak to štartuješ sám? ja mám odskúšané, že ideálne je, keď "darca" zľahka pridá plyn, aby to bolo aj za pomoci altíka čím sa vyrovná problém veľkej straty prúdu odoberaním časti vybitou baterkou...)

Gabo, beťárisko, ale dobrý fór; keď ale zvážniem, musím ti povedať, že to fakt nie je sranda, taká baterka dokáže zvárať - ja som raz pri nechcenom skrate odpálil baterkou koniec veľkého šraubuváka a nebolo mi všetko jedno...

ozaj, ešte pozor na správne zakladanie klieští na kontakty, nad baterkou by nemali vzniknúť iskry, inak hrozí výbuch baterky - občas sa to stáva (uvolnený výbušný vodík)
najistejšie je prepojiť + na +, potom na darcovskom na - a na štartovanom nie na baterku, ale kdesi na kostru - ak sa aj zaiskrí, mimo baterky o nič nejde, len pozor, aby to bola dobrá, spoľahlivá kostra čo najbližšie k baterke (napr. v mieste pripojenia kábla od baterky ku kasni ak sa dá)
ale pri opatrnej manipulácii to môžeš aj rovno na baterkový kontakt

to vybuchnutie baterky by som nepodceňoval, pre nabíjanie batérií sú napr. normy na zabezpečenie miestnosti, kde sa nabíja - napr. nesmie v nej byť elektrický vypínač svetla vo vnútri, nakoľko pri zapnutí vypínača to hádže iskru a tá vznieti výbušné plyny...

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Ned, 25.11.2007, 23:53
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:19
Príspevky: 1872
Bydlisko: Východ pri KE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jano JP píše:
...inak to štartuješ sám? ja mám odskúšané, že ideálne je, keď "darca" zľahka pridá plyn, aby to bolo aj za pomoci altíka čím sa vyrovná problém veľkej straty prúdu odoberaním časti vybitou baterkou...)


to zalezi od stavu a kapacity "darcovho" akumulatora a od vykonu "darcovho" alternatora

Jano JP píše:
...ozaj, ešte pozor na správne zakladanie klieští na kontakty, nad baterkou by nemali vzniknúť iskry, inak hrozí výbuch baterky - občas sa to stáva (uvolnený výbušný vodík)


az take vybusne to nieje vzhladom na koncentraciu vyparov...akumulatorovna je trosku iny pripad...v aute je to viac odvetrane...ale treba na to dat pozor...proste startovat cez kable by mala startovat aspon trosku osoba znala problematiky

_________________
Ak mozem vytiahnem....potiahnem.


Pon, 26.11.2007, 20:21
Profil
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
DanoDEF píše:
Jano JP píše:
...ozaj, ešte pozor na správne zakladanie klieští na kontakty, nad baterkou by nemali vzniknúť iskry, inak hrozí výbuch baterky - občas sa to stáva (uvolnený výbušný vodík)


az take vybusne to nieje vzhladom na koncentraciu vyparov...akumulatorovna je trosku iny pripad...v aute je to viac odvetrane...ale treba na to dat pozor...proste startovat cez kable by mala startovat aspon trosku osoba znala problematiky


áno, rovnako to vidím aj ja, no na moje prekvapenie som sa postupne dozvedel o vybuchnutí baterky v aute - ak dobre pamätám - až v troch prípadoch (šťastlivci rovnako ako kedysi aj ja ani len netušili, že to môže buchnúť... )

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Pon, 26.11.2007, 20:28
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 20 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: