Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Str, 05.06.2024, 15:05
Dnes je streda 5. júna 2024, meniny má Laura a zajtra Norbert




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 6 ] 
 geometria 
Autor Správa
Frajer
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 18.11.2006, 20:01
Príspevky: 209
Bydlisko: Pezinok
Odpoveď s citáciou
Zdravím,je možné že pri výmene 14palc. diskov za 15 sa zmenila geometria ,nejak mi to táhne doprava,čo predtým nerobilo.

_________________
ARO


Uto, 28.11.2006, 0:09
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Si si istý že len doprava?

Oni totiž velké kolá sú citlivé na akýkolvek pozdĺžny sklon na vozovke a paradoxne sa ťahajú (a to dosť výrazne) smerom do kopca. Hlavne v kolajach po náklaďákoch sa to prejavuje dosť fest...

Skús pod velmi malým uhlom štrikovať celú šírku jezdného pruhu (pri jazde normálnou rýchlosťou sa pomaličky presúvaj od jednej čiary k druhej) a všímaj si ako sa auto ťahá. Ako budú predné kolesá nabiehať na vyjazdené kolaje, budú sa stáčať smerom von z kolají. A to na jednu aj druhú stranu. Toto som zažil po montáži 285 kolies. Dokonca som bol v Nissane na premeraní geometrie. Tam sa mi smiali, že Patrol je úzky do kolají po náklaďákoch a široký do stopy osobákov. Takže vždy ide po hrane a ťahá sa bokom. Potom som si uvedomil že raz sa ťahá na jednu stranu, inokedy na druhú. Na R1 z NR do TT boli vybehané hlboké jarky v asfalte a tam som musel jazdiť pravými kolami v odstavnom pruhu, inak som sa vlnil ja spitý had a to desil tých za mnou... :lol:


Uto, 28.11.2006, 11:03
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 11.10.2006, 22:19
Príspevky: 886
Bydlisko: Šoma - východ SR
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tak ako hovorí Martin, ale ak si dal pneu s rovnakou šírkov ako boli na 14" a rovnakov ET disku a nie príliš rozdielnou šírkou diskov, treba pozrieť tlak pneu, a prípadne zameniť kolá na náprave, či nedôjde k zmene. Ináč geometria by sa zmeniť nemala, čo sa týka zbieh.-rozbieh. keďže na autách 4x4 by mala byť nulová. (aspoň ja to tak viem, neber to ako zákon. 8) )

_________________
"Každý z nás je len taký človek, ako vníma a posudzuje iných ľudí okolo seba."
https://www.youtube.com/channel/UCI80j8 ... y0FyRKt0Xg


Uto, 28.11.2006, 20:27
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Nulová zbiehavosť býva u fulltime štvorkoliek. Ak sa dá zaradiť 2WD tak býva zbiehavosť okolo 1mm. Tolerancia týchto dvoch variant sa však prekrýva.

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Uto, 28.11.2006, 20:34
Profil
Frajer
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 18.11.2006, 20:01
Príspevky: 209
Bydlisko: Pezinok
Odpoveď s citáciou
Poslať 
GaboSB píše:
Tak ako hovorí Martin, ale ak si dal pneu s rovnakou šírkov ako boli na 14" a rovnakov ET disku a nie príliš rozdielnou šírkou diskov, treba pozrieť tlak pneu, a prípadne zameniť kolá na náprave, či nedôjde k zmene. Ináč geometria by sa zmeniť nemala, čo sa týka zbieh.-rozbieh. keďže na autách 4x4 by mala byť nulová. (aspoň ja to tak viem, neber to ako zákon. 8) )
Práve v tom je háčik,z 5,5j na 7j,zo 185 na 205 a ET diskov sa povytiahlo cca 4cm von.

_________________
ARO


Uto, 28.11.2006, 23:47
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
...zbiehavosť je myslím na vymedzenie vôlí v riadení (riadenie je vždy trocha našponované. Keby nebolo,kmitalo by okolo nulovej polohy v rámci vždy prítomných vôlí a zbytkového nevyváženia)


Str, 29.11.2006, 0:17
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 6 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: