Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Ned, 16.06.2024, 4:44
Dnes je nedela 16. júna 2024, meniny má Blanka a zajtra Adolf




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 11 ] 
 Dovoz auta zo severnej ameriky 
Autor Správa
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 21.03.2007, 6:03
Príspevky: 553
Bydlisko: xx
Odpoveď s citáciou
Mate niekto skusenosti s dovozom auta z USA alebo Canady? Aka byrokracia caka po prevoze na slovensko a snahe to prihlasit, nedajboze ak je auto este aj s plynom a cez 3500kg? Pripadne ako to funguje momentalne s jazdenim na americkych cislach na slovensku? dakujem za vsetky prispevky


Sob, 05.05.2007, 2:54
Profil
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Plno sa toho popisalo na ceskych forach.

Precitaj si tieto stranky :
http://www.autousa.eu/cennik_sluzieb.htm
http://www.denker.cz/poplatky/index.php

Jazdit na US znackach sa neoplati, pretoze vsetky poplatky, poistenie a pod. musis platit do US. Nehovoriac o to ze obdobu STK a ES musis robit v US. A vozit tam zakazdym auto... :roll:

http://www.usaboard.sk/forum/3317/ako-poslat-auto-do-sr.php?q=dovoz%20aut
V tomto threate najdes aj tel.cislo na dopravcu
za celkom dobry peniaz.
http://www.usaboard.sk/forum/10736/dovoz-tovaru-na-z-usa-na-sk.php?q=dovoz%20aut

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Sob, 05.05.2007, 6:57
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 21.03.2007, 6:03
Príspevky: 553
Bydlisko: xx
Odpoveď s citáciou
Poslať 
diky dado za ochotu, ale velmi mi to nepomohlo. Auto si tu mozem poistit bez problemov cez telefon a zaplatit to visa kartou. U nas nepotrebujem nijaku STK.....taka buzeracia tu nie je. momentalne som dal kamoske v poistovni v canade zistit ako je to s poistenim auta mimo usa a canadu.....lebo z hlavy to nebedela a malokto vobec dalej autom jazdi :-).

Aby si pochopil, ja tu oficialne zijem, auto viem si kupit aj za lepsiu cenu ako ponukaju oni a nakoniec uz aj mam, jedno je dodge grand caravan 2006 a tiez este chcem nejaky truck....ktory by som pouzival len sem tam ked som na slovensku, lebo chodievam na par mesiacov v roku. tym ze mam tu trvaly pobyt mozem doviezt auto bez cla, je to moj majetok, cize tieto veci sa na mna tiez nevztahuju.A koniec koncov, jediny papier co ja bezproblemov vybavim je toaletny.....nemam nejak vela chuti behat po uradoch s prihlasovanim auta, cize ak niekto s tym ma skusenosti v okoli presova....sem s nim. :-)

otazka momentalne je, co za kraviny treba prejst pri dovezeni auta na slovensku, po tom co sme vstupili do unie, ake stare auto sa este da prihlasit a co musi splnat, lebo sa mi nechce vysolit 35 tisic $ za 2005 dodge ram, ked mozem jazdit aj na 96 za par supek.

Co sa tyka dopravy na slovensko vezme velky 40ft container, tam si pribalim este nejake hracky, a to mi dovezu az domov na dvor.Inak tie linky na usaboard nefunguju....asi je to nejako hacknute. :-(


Ned, 06.05.2007, 4:36
Profil
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
A ty uz nemas slovenske obcianstvo ? Tak potom je to ine. Inak tie linky mi idu v pohode. Ja by som kontaktoval priamo urad dopravy alebo nieco podobne.

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Ned, 06.05.2007, 8:16
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 21.03.2007, 6:03
Príspevky: 553
Bydlisko: xx
Odpoveď s citáciou
Poslať 
este som slov. obcan, ale mam trvaly pobyt v zahranici...


Pon, 07.05.2007, 2:21
Profil
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
No, neviem, neviem ci prave kvoli tomu obcianstvu sa nebudu na teba vztahovat vsetky povinnosti a prava, ktore tu platia. :( Mohol by sa vyjadrit niekto fundovanejsi.

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Pon, 07.05.2007, 6:16
Profil WWW
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4306
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
no, pokiaľ viem (z vlastnej skúsenosti) a ak sa zákon nezmenil, tak ako občan SK nemáš právo riadiť motorové vozidlo s ŠPZ iného štátu, pokiaľ:

a, nie je napísané na teba (teda robíš v zahraničí a kúpiš si ho, alebo ho vezieš na prevozných značkách) - čo musíš patrične dokladovať.

b, máš ho s požičovne a k nemu všetky náležitosti

c, máš ho požičané inak - napr. firemné a máš od toho notársky overené splnomocnenie nie staršie ako 6 mesiacov (alebo3? už neviem)

Ale vo všetkých prípadoch ak to auto prevádzkuješ na území SK na cudzích značkách viac ako 180 dní v roku, tak podlieha cestnej dani. A musí byť poistené so zákona, teda ak nemáš zelenú kartu, tak platíš strašné poistné u nás.

Ak to chceš dostať na papiere, tak musí spĺňať všetky náležitosti potrebné pri dovoze z akejkoľvek krajiny. Teda rok, COC alebo iný doklad o global homologácii, konštrukčné detaily, atď.
Takže pri aute z USA bude problém so svetlami (pokiaľ nemáš Európsku verziu) a možno s emisiami. (u truckov môže byť aj s brzdami - ak majú elektrické - ako napr F350) Na svetlá sa dá vybaviť pol roka výnimka, potom by si ich mal vymeniť. (alebo STK iným spôsobom :-D )
A inak samozrejme pri kúpe clo a prípadná dph (aj keď tú by si mal platiť v krajine pôvodu)

Takže principiálne dovoz z USA je to isté ako dovoz z napríklad Nemecka.
Akurát že musíš na colnicu, páč nie sú v EU. A ešte tie nešťastné rozdiely v konštrukcii

_________________
www.facebook.com/jeepparts , www.jeepparts.sk , www.spinsro.sk


Pon, 07.05.2007, 8:45
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 21.03.2007, 6:03
Príspevky: 553
Bydlisko: xx
Odpoveď s citáciou
Poslať 
to palo -cherokee

co mas na mysli rozdiely v konstrukcii? svetla chapem...cervene smerovky a tak, ale aky je rozdiel v konstrukcii? F 350 ma normalne hydraulicke bzdy, akurat privesy maju elektricke, nie nabehovu brzdu ako na SK, a este ma tam nejaku malickost, ked tahas tazky vlek nad 6 ton myslim, aby ta velmi nevozilo po ceste ked brzdis, myslim ze to bude nejaka elektricka verzia motorovej brzdy...ale neviem presne.

je nejako obmedzeny vek auta pri dovoze?

doveziem jeden dodge caravan, 2006,( chrysler voyager) co si myslim ze vymenit svetla nebude az taky problem..... ale tu technicky preukaz nemame, ako na SK....lepsie povedane ziaden :-(.

hmmm. no ved ked doveziem.....uvidim ako osediviem....tu ak dovezies auto, musi prejst cez bezpecnostnu prehliadku v canadian tire a to je vsetko....moze byt aj volant na pravej strane :-)))


Uto, 08.05.2007, 1:53
Profil
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4306
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
2 Laci:

rozdiel v konštrukcii - svetlá, smerovky by si musel vymeniť za európske, Otázka je, že či ten model, ktorý máš aj ty , sa niekedy v Európe predával, a či teda je schválený aj pre Európu. (ide hlavne o emisie).
Ak áno, tak potom je ten dovoz pomerne jednoduchá vec, ale musíž si zohnať COC (certifikát konformity alebo vyhlásenie o zhode) - toto ti dá importér značky na SK alebo jej európske zastúpenie (a možno to vedia aj v Canade) a tam budeš mať prepis, podľa ktorého bolo auto schválené pre Európu a tiež údaje o emisiách atď...
Ročníkovo by nemal byť problém, pokiaľ toto spĺňaš.
Technický preukaz ti vystavia na SK

Ak nemáš ten certifikát tak je to zložitejšie a hlavne drahšie, páč auto musí na individuálne schválenie spôsobilosti.

alebo to môžeš ojebabrať a prispôsobiť a vôbec, ale o tom sa tu písať nebude :) :-D

edit:
ešte k tým brzdám F350 - finta je v tom, že F350 má na ťažnom cez 6 ton, ale nie v Európe :-(
Auto ti schvália normálne, ale u nás nie je elektrický posilovač schválený :-(

_________________
www.facebook.com/jeepparts , www.jeepparts.sk , www.spinsro.sk


Uto, 08.05.2007, 12:20
Profil WWW
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Svetla napr. americania nepoznaju zadnu hmlovku, smerovky su vacsinou v cervenom vyhotoveni, smerovky predne a smerovky predne bocne blikaju napr, na ZJ striedavo....

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Uto, 08.05.2007, 15:31
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 21.03.2007, 6:03
Príspevky: 553
Bydlisko: xx
Odpoveď s citáciou
Poslať 
a vela veci sa poriesilo...poistit auto v canade do europy sa neda....takze bud budem platit poistku na slovensku za zahranicne auto...alebo si celu tu pakarn prejdem.....alebo sa na to vyje...one. ale ten caravan aj tak uz musim doviezt.

a svetla to sa poriesi....v tom zase taky velky problem nevidim. akurat je jasne ze ak truck, tak len 1500, lebo ostatne su cez 3,5 tony....a to len problemy.


Ned, 13.05.2007, 1:48
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 11 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron