Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pon, 24.06.2024, 14:57
Dnes je pondelok 24. júna 2024, meniny má Ján a zajtra Tadeáš




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
 Likvidácia použitých náplní. 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 28.12.2006, 18:59
Príspevky: 586
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Hi All,

Napadlo ma tak, keďže položka "Hľadať" v menu mi nedala odpoveď na moju otázku.
Modelová situácia : Núka sa vymeniť náplne - ALL oleje + nemrznúca v chladiči. Ako bežný garážový user, aké mam možnosti na ekologickú likvidáciu starých náplní keď mi už akosi nedá byť "prasa" (keď už človek toľko vecí recykluje) voči prírode a len tak to niekam vyliať. Dá sa to niekam odovzdať, či ma pošlú do .... keď som to nekúpil u "nich" prípadne servis si "tam" nedal riešiť.
Servisy neriešte tam je to ich problém, mňa zaujíma ako slušne naložiť s použitými náplňami, prípadne filtrami - akéhokoľvek charakteru.

Vopred ďakujem za duchaplné odpovede k veci.

_________________
Z prúseru sa vytiahnem, po "svojich" však vždy domov dôjsť xcem.
Nikdy nesúťažte s debilom! Stiahne vas na jeho úroveň a tam vás prevalcuje svojimi skúsenosťami! :-)
ex. Lada Niva 1.6


Pia, 11.01.2008, 11:41
Profil ICQ
Pajero compatibile
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 09.10.2006, 11:04
Príspevky: 2172
Bydlisko: Licavca City
Odpoveď s citáciou
Poslať 
celkom dobrá otázka...
kedysi, keď som si vymieňal oleje sám, odovzdával som ich bezplatne na benzínke; či to tak ešte funguje aj dnes netuším, lebo mením náplne u kamoša servismana a on musí mať zmluvy na likvidáciu týchto vecí, ale s kým, neviem... (ale viem, že niektoré servisy radi brali zdarma použité oleje, lebo za to dostávali nejaké drobné...)

starú chladiacu zmes - nepamätám, ako som sa zbavoval, dnes to isté čo olej

vzduchový a pelový filter môže ísť aj do kontajneru s TKO, olejový by sa mal dať tiež odovzdať popri zbere opotrebovaných olejov, ale asi väčšina ľudí to šlahne tiež medzi TKO... (ja nechám s olejom v servise)...

_________________
:smt017 Krásnu blondínu, abo nadupaný off????? ..... :smt115 Poradím sa s tou brunetou v mojom pajero šport!!!!!... :smt025


Pia, 11.01.2008, 12:12
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:19
Príspevky: 1872
Bydlisko: Východ pri KE
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Jano JP píše:
... (ale viem, že niektoré servisy radi brali zdarma použité oleje, lebo za to dostávali nejaké drobné...)


...ani nie tak drobne ale kuria pouzitym olejom...


...aj ja mam taku dilemu ( sem tam ked si neplanovane vymenim doma olej napr. do red. prevodovky alebo diffu ) ale nastasie mi to kamos v servise zoberie

_________________
Ak mozem vytiahnem....potiahnem.


Pia, 11.01.2008, 12:28
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 7:51
Príspevky: 1759
Bydlisko: SK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Enzo Žilina - zaplatíš, odvezú. Len neviem, koľko je minimum, nám zobrali 200l sud bez problémov.


Pia, 11.01.2008, 13:19
Profil
CVOK HOBBISTA
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 14.06.2007, 22:53
Príspevky: 1442
Bydlisko: Západné čechy - okres ROkycany (pochádzam z Martina)
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Sa opýtaj kamarátov a to by bolo aby niekto z nich nemal chalupu a drevené piliny... je to super teplé :-D

-ka-

_________________
Červená je tiež farba...
+420 604 240 223


Pia, 11.01.2008, 13:25
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 02.01.2007, 7:21
Príspevky: 1810
Bydlisko: Lúky
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Predajcovia olejov su na každom rohu, ale staré oleje brať nechcú. Malo by to byť podobne ako pri akumulátoroch. Kúpiš nový a starý ti zoberú. Ale v zákone o odpadoch to asi chýba.

_________________
Nissan Patrol K260 2,8d, mierne ,,vylepšený" a to isté z motorom RB30 v štádiu skúmania. Seat Arosa na ľahké presuny.
Múdrejšiemu neraď, silnejšiemu nezdvíhaj!


Pia, 11.01.2008, 14:21
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 28.12.2006, 18:59
Príspevky: 586
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Karlito píše:
Sa opýtaj kamarátov a to by bolo aby niekto z nich nemal chalupu a drevené piliny... je to super teplé :-D

-ka-


Ako, ako ??

Svojim spôsobom "máme prístup" aj k jednému (chata) aj k druhému (piliny). Myslíš však, že vláčiť olej xx km a aj keď potom premiešaný je dobrý nápad spaľovať v krbe (ono je dosť často v tomto zimnom období využívaný na opekanie a pod.) v panenskom horskom prostredí ?? hoc by to bolo akokoľvek tepelne zaujímavé. Alebo ako si to myslel ? Jáá su chlapec z mesta .... ;-)

Mne skôr išlo o to ako nebyť "prasa" a aspoň kúsok zašanovať prírodu, nie to do nej "pustiť" hoc i komínom.

S tými servismi - hmm veľmi ani nemám odvahu sa ísť spýtať - lebo predpokladám ohnivú čiaru za chrbtom z ich strany... :-D

_________________
Z prúseru sa vytiahnem, po "svojich" však vždy domov dôjsť xcem.
Nikdy nesúťažte s debilom! Stiahne vas na jeho úroveň a tam vás prevalcuje svojimi skúsenosťami! :-)
ex. Lada Niva 1.6


Pia, 11.01.2008, 14:51
Profil ICQ
CVOK HOBBISTA
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 14.06.2007, 22:53
Príspevky: 1442
Bydlisko: Západné čechy - okres ROkycany (pochádzam z Martina)
Odpoveď s citáciou
Poslať 
No v krbe nie, ale v kotli kde sa kúri drevom uhlím, sú piliny pri rpzpálenom kotlíku veľmi fajn.... a zas tak moc to nečmudí... by si sa divil. Výhrevnosť zaujímavá.... a smrdí to rovnako ako všetko palivo pochádzajúce zo zhnilých dinosaurov :-D

Poobchádzaj v Tvojom okolí dielne, prevádzka radi vykurujú starým olejom atd atd....

-ka-

_________________
Červená je tiež farba...
+420 604 240 223


Pia, 11.01.2008, 15:00
Profil WWW
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Olej mozes ponuknut niekomu na natretie drevenych casti stododoly.
Impregnovali sa s tym aj drevenice, voci hmyzozrutom atd ....

_________________
Co neubrdzis, neukecas. Ak to nejde ubrzdit, aspon pridaj, nech je sranda :-D.
31" AT, AVM, hasicak, gurtne, retaze, bezna auto vybava. Zatial ...
http://www.spritmonitor.de/en/mileage_icon/599240.html


Pia, 11.01.2008, 15:05
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 02.01.2007, 7:21
Príspevky: 1810
Bydlisko: Lúky
Odpoveď s citáciou
Použité motorové oleje je zakázané spaľovať. Preto sa už ani nepoužívajú piecky na olej. Pokuta je dosť mastná. Neni to len výmysel. Tieto oleje obsahujú PCB, ktoré sa ekologicky dalú spáliť pri teplote nad 2000°C, napríklad v cementárenskej peci. Inak PCB zostane v popole. Popol šup niekde a už je to v telách rýb, dobytka, zvery a následne v nás. Sú z toho potom nechutné civilizačné choroby z vysokou úmrtnosťou.
Takže chlapci z mesta, aj z dediny, nepálte oleje kde-kade.

_________________
Nissan Patrol K260 2,8d, mierne ,,vylepšený" a to isté z motorom RB30 v štádiu skúmania. Seat Arosa na ľahké presuny.
Múdrejšiemu neraď, silnejšiemu nezdvíhaj!


Pia, 11.01.2008, 15:05
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 02.01.2007, 7:21
Príspevky: 1810
Bydlisko: Lúky
Odpoveď s citáciou
Poslať 
finder píše:
Olej mozes ponuknut niekomu na natretie drevenych casti stododoly.
Impregnovali sa s tym aj drevenice, voci hmyzozrutom atd ....


To mohli robiť kedysy, keď v olejoch neboli prísady zvyšujúce mazací výkon oleja.

_________________
Nissan Patrol K260 2,8d, mierne ,,vylepšený" a to isté z motorom RB30 v štádiu skúmania. Seat Arosa na ľahké presuny.
Múdrejšiemu neraď, silnejšiemu nezdvíhaj!


Pia, 11.01.2008, 15:08
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 8:47
Príspevky: 4611
Bydlisko: Hlavná dedina
Odpoveď s citáciou
pejo píše:
Použité motorové oleje je zakázané spaľovať. Preto sa už ani nepoužívajú piecky na olej. Pokuta je dosť mastná. Neni to len výmysel. Tieto oleje obsahujú PCB, ktoré sa ekologicky dalú spáliť pri teplote nad 2000°C, napríklad v cementárenskej peci. Inak PCB zostane v popole. Popol šup niekde a už je to v telách rýb, dobytka, zvery a následne v nás. Sú z toho potom nechutné civilizačné choroby z vysokou úmrtnosťou.
Takže chlapci z mesta, aj z dediny, nepálte oleje kde-kade.


Zaujímavé pač kamarát čo ma servis tak má nejako oficiálne spravené kúrenie práve na použitý olej a nieje to jednoduchá len piecka. Normálne to mal v stavebnom povolení a využíva to už niekolko rokov čo má postavený servis.

_________________
WJ 2004 4,0l Laredo, 242 štandartne vo výbave - cestná leštenka 2" lift, Bilsteiny
Toyota Auris Tourist Sports 1,6Valvematic, multidrive S
EX Honda Civic 1,5 VVTI
EX JGCH 4l - trochu off
EX JGCH 5,2l - cestná leštenka

email: andrej.durda@gmail.com


Pia, 11.01.2008, 15:08
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 28.12.2006, 18:59
Príspevky: 586
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Karlito píše:
No v krbe nie, ale v kotli kde sa kúri drevom uhlím, sú piliny pri rpzpálenom kotlíku veľmi fajn.... a zas tak moc to nečmudí... by si sa divil. Výhrevnosť zaujímavá.... a smrdí to rovnako ako všetko palivo pochádzajúce zo zhnilých dinosaurov :-D

Poobchádzaj v Tvojom okolí dielne, prevádzka radi vykurujú starým olejom atd atd....

-ka-


A ftááák - kotol, noo darmo, nemvedel som , sídliskové dieťa, takže nebolo odkiaľ - ďakujem za vysvetlenie.

Ešte ma tak vlastne teraz napadlo, že otec to využíva na mazanie sústruhu, ale na to mu stačia aj zbytky úplne nového čo ostane pri servisných intervaloch. Navyše to nerieši starú náplň z chladiča napr.

_________________
Z prúseru sa vytiahnem, po "svojich" však vždy domov dôjsť xcem.
Nikdy nesúťažte s debilom! Stiahne vas na jeho úroveň a tam vás prevalcuje svojimi skúsenosťami! :-)
ex. Lada Niva 1.6


Pia, 11.01.2008, 15:09
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 02.01.2007, 7:21
Príspevky: 1810
Bydlisko: Lúky
Odpoveď s citáciou
Andrej píše:
pejo píše:
Zaujímavé pač kamarát čo ma servis tak má nejako oficiálne spravené kúrenie práve na použitý olej a nieje to jednoduchá len piecka. Normálne to mal v stavebnom povolení a využíva to už niekolko rokov čo má postavený servis.


Neviem ako by obišiel, keby mu tam prišli zo životného prostredia. Piecky zakázali asi pred dvomi rokmi.

_________________
Nissan Patrol K260 2,8d, mierne ,,vylepšený" a to isté z motorom RB30 v štádiu skúmania. Seat Arosa na ľahké presuny.
Múdrejšiemu neraď, silnejšiemu nezdvíhaj!


Pia, 11.01.2008, 15:27
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 8:47
Príspevky: 4611
Bydlisko: Hlavná dedina
Odpoveď s citáciou
pejo píše:
Neviem ako by obišiel, keby mu tam prišli zo životného prostredia. Piecky zakázali asi pred dvomi rokmi.


No to neviem ani ja, čo by mu povedali. Ja hold tam akurat vždy likvidoval olej čo menil na bruchoplazoch a rovnako bráško.

_________________
WJ 2004 4,0l Laredo, 242 štandartne vo výbave - cestná leštenka 2" lift, Bilsteiny
Toyota Auris Tourist Sports 1,6Valvematic, multidrive S
EX Honda Civic 1,5 VVTI
EX JGCH 4l - trochu off
EX JGCH 5,2l - cestná leštenka

email: andrej.durda@gmail.com


Pia, 11.01.2008, 15:34
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 33 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: