Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia, 19.04.2024, 13:39
Dnes je piatok 19. apríla 2024, meniny má Jela a zajtra Marcel




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 12 ] 
 Autobateria Bosch S4 024 60AH 540A 
Autor Správa
Začínajúci koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 08.10.2021, 20:25
Príspevky: 106
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
V novebri som kupil novu bateriu Bosch S4 024 ktora vydrzala uzasneho pol roka z vecera do rana bola uplne mrtva bateriu som nabil otestoval na co test povedal dobra bateria na druhy den ten isty problem avsak test uz oznacil bateriu za vadnu tak som kupil novu na nestastie stara bola v takom skarate ze odpalila aj alternator za co som firme Bosch neskonale vdacny.Vyhnite sa tejto baterii lebo evidentne to nieje to co to byvalo.Tester baterie pouzity Midtronic EXP-1030.

_________________
Ked to nejde na 1 krat, treba to este parkrat skusit.
---------------------------------------------------------
Kia Sportage 2.0 i 70kw 4x4


Str, 12.04.2023, 16:04
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 31.03.2013, 19:37
Príspevky: 2118
Bydlisko: Lipt. Mikuláš
Odpoveď s citáciou
Model S4 je naozaj “slabý”. S S5 mám lepšie skúsenosti, ale pokiaľ to ide sa celkovo značke Bosh vyhýbam.

_________________
...Respect Nature...
Som označený za extrém, pretože milujem svoju zem!


Str, 12.04.2023, 21:22
Profil
Začínajúci koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 08.10.2021, 20:25
Príspevky: 106
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Od dnes sa aj ja budem len neviem co budem davat do auta Bosch-hnoj Varta rovnaka fabrika ako Bosch Baner uz je tiez o nicom asi tam dam li-polku za airsoftky a mam pokoj. :smt126

_________________
Ked to nejde na 1 krat, treba to este parkrat skusit.
---------------------------------------------------------
Kia Sportage 2.0 i 70kw 4x4


Pia, 14.04.2023, 13:06
Profil
Frajer

Registrovaný: Pon, 31.12.2018, 15:41
Príspevky: 209
Bydlisko: TN Mitice
Odpoveď s citáciou
A si si istý, že ti akumulátor odpálil alternátor?
Nie skôr naopak?
Keď je vadný regulátor, alebo mostík usmerňovača, tak ti akumulátor vymláti raz dva

_________________
OPEL Frontera A 2.2i 16V benzín http://www.strechy-tono.sk


Pia, 14.04.2023, 22:27
Profil WWW
Začínajúci koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 08.10.2021, 20:25
Príspevky: 106
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Ano som si uplne isty nakolko bola bateria/akumulator v skrate.Ved ak neveris nastartuj si auto odpoj baterku nahod miesto nej silny rezistor a uvidis kolko to alternator vydrzi.

_________________
Ked to nejde na 1 krat, treba to este parkrat skusit.
---------------------------------------------------------
Kia Sportage 2.0 i 70kw 4x4


Pon, 28.08.2023, 11:02
Profil
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4310
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
duskkko píše:
Ano som si uplne isty nakolko bola bateria/akumulator v skrate.Ved ak neveris nastartuj si auto odpoj baterku nahod miesto nej silny rezistor a uvidis kolko to alternator vydrzi.



A toto je podľa ktorého fyzikálneho zákona?

Ak by bol nabitý automobilový olovený akumulátor v tvrdom skrate, tak by došlo k tak masívnej premene el. energie na teplo,
že by si nestihol ani utiecť :)

Ak má takýto akumulátor prerazený alebo sintrovaný 1 (či viac) článkov, tak by si to poznal na poklese celkového napätia. Prípadne dôjde k strate kapacity a samovybíjaniu. Ale to nie je skrat.

Ak pri aute s alternátorom počas beh motora odpojíš baterku, tak väčšinou ten altík pôjde dopreč. Resp ak nie alternátor, tak buď regulátor alebo diódy. Špeciálne u áut s externým budením. Pretože narastie napätie napätie "na prázdno" - bez záťaže

Ak tam nahodíš "silný rezistor" , tak výsledný efekt bude priamo úmerný charakteristike rezistora, jeho dovolenému stratovmu výkonu vo wattoch a hodnote odporu v ohmoch.

Ak predpokladáme že ten rezistor bude dimenzovaný na celkový výkon alternátora (1-2kW), tak v prípade že bude odpor toho rezistora rádovo v jednotkách ohmov, tak to proste pôjde do skratu. A v závislosti od veľkosti toho odporu kľudne aj na prívodnej kabeláži. Výsledný efekt sa prejaví aj opticky a čuchovo :D
Ak bude ten odpor rádovo v stovkách až tisícoch ohmov, tak sa to bude chovať ako spotrebič. A tam je to len o tom, aký bude mať daný spotrebič odber. Čo spraví ten alternátor, ako ho uchladíš .. to je druhá vec. Ale ak ten odber bude tak veľký, že alternátor nebude aj pri max. budení poľa schopný dodávať nominál, tak ho samozrejme preťažíš. Poklesne napätie.

_________________
www.facebook.com/jeepparts , www.jeepparts.sk , www.spinsro.sk


Pon, 28.08.2023, 19:27
Profil WWW
Frajer

Registrovaný: Pon, 31.12.2018, 15:41
Príspevky: 209
Bydlisko: TN Mitice
Odpoveď s citáciou
AKUMULÁTOR nemôžeš odpojiť za chodu motora, lebo ti vznikne prepätie.
Prečo sa asi štartuje cez káble, keď je slabý aku a nie tak, že nahodím aku, naštartujem a vyhodím aku a idem?

_________________
OPEL Frontera A 2.2i 16V benzín http://www.strechy-tono.sk


Uto, 29.08.2023, 22:29
Profil WWW
Začínajúci koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 08.10.2021, 20:25
Príspevky: 106
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
palo-cherokee píše:
duskkko píše:
Ano som si uplne isty nakolko bola bateria/akumulator v skrate.Ved ak neveris nastartuj si auto odpoj baterku nahod miesto nej silny rezistor a uvidis kolko to alternator vydrzi.



A toto je podľa ktorého fyzikálneho zákona?

Ak by bol nabitý automobilový olovený akumulátor v tvrdom skrate, tak by došlo k tak masívnej premene el. energie na teplo,
že by si nestihol ani utiecť :)

Ak má takýto akumulátor prerazený alebo sintrovaný 1 (či viac) článkov, tak by si to poznal na poklese celkového napätia. Prípadne dôjde k strate kapacity a samovybíjaniu. Ale to nie je skrat.

Ak pri aute s alternátorom počas beh motora odpojíš baterku, tak väčšinou ten altík pôjde dopreč. Resp ak nie alternátor, tak buď regulátor alebo diódy. Špeciálne u áut s externým budením. Pretože narastie napätie napätie "na prázdno" - bez záťaže

Ak tam nahodíš "silný rezistor" , tak výsledný efekt bude priamo úmerný charakteristike rezistora, jeho dovolenému stratovmu výkonu vo wattoch a hodnote odporu v ohmoch.

Ak predpokladáme že ten rezistor bude dimenzovaný na celkový výkon alternátora (1-2kW), tak v prípade že bude odpor toho rezistora rádovo v jednotkách ohmov, tak to proste pôjde do skratu. A v závislosti od veľkosti toho odporu kľudne aj na prívodnej kabeláži. Výsledný efekt sa prejaví aj opticky a čuchovo :D
Ak bude ten odpor rádovo v stovkách až tisícoch ohmov, tak sa to bude chovať ako spotrebič. A tam je to len o tom, aký bude mať daný spotrebič odber. Čo spraví ten alternátor, ako ho uchladíš .. to je druhá vec. Ale ak ten odber bude tak veľký, že alternátor nebude aj pri max. budení poľa schopný dodávať nominál, tak ho samozrejme preťažíš. Poklesne napätie.

Je skutocne pekne kolko namahy si si dal s odpovedou kazdopadne faktom je ze akumulator v skrate mi odpalil alternator.

_________________
Ked to nejde na 1 krat, treba to este parkrat skusit.
---------------------------------------------------------
Kia Sportage 2.0 i 70kw 4x4


Str, 13.09.2023, 10:21
Profil
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4310
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
duskkko píše:
Je skutocne pekne kolko namahy si si dal s odpovedou kazdopadne faktom je ze akumulator v skrate mi odpalil alternator.


Tak potom asi u teba platia nejaké iné fyzikálne zákony. :mrgreen:
Ja netvrdím že ten tvoj aku bol v poriadku, ale 1 prerazený článok alebo zvod ma 1 z článkov NIE JE skrat akumulátora.
Al neveríš, vyskúšaj. :twisted:
A len tak mimochodom, 2 alebo 3 12V autobatérie zapojené v sérii sa dajú veľmi úspešne použiť ako núdzový zdroj pre zváranie.
To len pre predstavu aby bolo jasné o akých prúdoch a výkone sa bavíme.
Ide to aj s 1 ks akurát 2 až 3 v sérii len preto, že pri 12v sa blbo zapaľuje oblúk. Potrebuješ aspoň 30V. Ale je to celkom bežná
prax pri núdzových opravách niekde v horách.

_________________
www.facebook.com/jeepparts , www.jeepparts.sk , www.spinsro.sk


Str, 13.09.2023, 12:55
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
duskkko píše:
Je skutocne pekne kolko namahy si si dal s odpovedou

Zato ty si si namahu nedal vybrat z prispevku to podstatne,na co si skopiroval cely prispevok,?

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Str, 13.09.2023, 20:40
Profil
Začínajúci koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 08.10.2021, 20:25
Príspevky: 106
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Milan píše:
duskkko píše:
Je skutocne pekne kolko namahy si si dal s odpovedou

Zato ty si si namahu nedal vybrat z prispevku to podstatne,na co si skopiroval cely prispevok,?

Lebo cely prispevok bol podstatny. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Ked to nejde na 1 krat, treba to este parkrat skusit.
---------------------------------------------------------
Kia Sportage 2.0 i 70kw 4x4


Ned, 17.09.2023, 20:37
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3268
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
duskkko píše:
Lebo cely prispevok bol podstatny. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ale nikto to uz brate aj tak necita :-D :smt023

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Pon, 18.09.2023, 8:32
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 12 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: