Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia, 17.05.2024, 11:55
Dnes je piatok 17. mája 2024, meniny má Gizela a zajtra Viola




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 8 ] 
 Zvaranie plastu 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 06.06.2011, 11:47
Príspevky: 657
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Zdravim vas pani.

Zatial to tu nikde nenachadzam, tak vas chcem poziadat o rady, ako reparovat plastove diely na aute.

Uz sa vam isto stalo, ze na aute praskol, ci sa odlomil nejaky plastovy diel v exterieri, ci interieri a zistili ste, ze vyrobca uz na take "stare" auto konkretny diel nevyraba a v okoli ziaden "zachovaly" vrak... a co teraz?

Cakam ze mi poniektori vtipne poradite, ze "co sa odlomi a z auta odpadne, tak to tam vlastne ani nemalo byt"... Ja by som vsak rad na tom mojom aute tych par "zbytocnych" plastovych dielov este nejaky cas vozil... :wink:

Lepenie casto nepomaha a tak hladam nieco ine...

Zatial som sa dozvedel asi tolko, ze su plasty na auta robene povacsine z polypropylenu a ze je dobre zohnat take tycinky ako pridavny material a pomocou teplovzdusnej pistole pri nejakych 300-350 stupnoch diely tavenim spajat...

Co vy na to?

Mate s tym skusenosti?

Iny dobry osvedceny sposob?

Pepo.


Pia, 20.07.2012, 0:31
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 19.12.2008, 21:40
Príspevky: 2047
Bydlisko: Košice
Odpoveď s citáciou
Poslať 
v KE to jeden chlapík robí už veľmi dlho. Tých prídavných materiálov tam má kopu. A robí to s nejakou lacnou teplovzdušnou pištolou, ale asi to vie, za tie roky som mu dal zvariť snáď 20 vecí a všetko držalo. Zvyknem sa ho vypytovať, pamätám si že napr. Fordy mali nárazníky ktoré sa nedali zvárať (asi z termosetu/reaktoplastu)

_________________
Ford Bronco 5.8, Mercedes 300GD, EX Jeep WK2 SRT 6.4


Pia, 20.07.2012, 6:24
Profil WWW
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 10.06.2010, 20:24
Príspevky: 298
Bydlisko: Piestany
Odpoveď s citáciou
Pepo: Ak je to polypropylen tak je to bez problemu.
Skus to nahriat teplovzdusnou pistolou a zatlac dieli k sebe.
Plast ty nesmie tiect len musi zmaknut ako zuvacka. Na pistoly si daj nadstavec (redukciu-zuzenie )aby sa ty zohrialo len lepene miesto.
Ak by bolo treba tak este mozes do toho zatlacit (preplatovat) aj pridavny material - polypropylen.
Zvaranie s inymi plastami nemam skusenost.


Pia, 20.07.2012, 6:52
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Pepo, ten prídavný materiál si väčšinou mechanici, čo to robia, strihajú zo starých plastových dielov (niekedy dokonca aj z auta tam, kde to nevidieť, keď je zle).
Skúsenosti aj prax so zváraním plastov má napr. Tiboffroad tu na fóre, má karosáreň a robí to často.
Ale fakt je, že nie úplne všetko sa dá zvariť.

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Pia, 20.07.2012, 10:15
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 20.03.2010, 17:19
Príspevky: 358
Bydlisko: Sklené Teplice
Odpoveď s citáciou
Poslať 
zvaranie plastov je ich veľa druhov ak si to nerobil ani neodporučam a hlavne vnútorné plasty /ak tak to daj zavariť človekovi čo to ovláda / ale mam odskušané lepidlo od firmy UNIVERSUM sro brno č.t. +420 608 909 300 mail kontakt@universum-lepidla.cz lepil som s tým veľa rôznych vecí a aj plastov dobré super drži skus ich osloviť ja som to kupil na nejakej výstave - odporučam

_________________
Tiboffroad - Autoservis - Autolakovňa
Patrol GR 2,8TD Wagon, Ironman C FoamCell, BLACK STAR MUD-MAX 33x12,5x16 ;Collin's Ranger 31x10,5x16 , hi-lift
navijak CB ONE profi, CB, PMR,


Pia, 20.07.2012, 10:21
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Sorry Tibko, že som ťa natrel :-D ale tak ti treba :lol:

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Pia, 20.07.2012, 10:27
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 06.06.2011, 11:47
Príspevky: 657
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Dakujem pani za rady.

Vyskusam a uvidim...

Ak sa mi to podari, mozno sa tu s tym aj pochvalim... :wink:

Pepo.


Naposledy upravil pepo_ba dňa Sob, 28.07.2012, 10:53, celkovo upravené 1



Ned, 22.07.2012, 12:16
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 06.06.2011, 11:47
Príspevky: 657
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Zdravim Vas pani.

Tak som dal na rady, co-to pozistoval, trochu skusal a nieco sa podarilo.

Riesil som odtrhnutu priehradku na mapy na vnutornom obklade spolujazdcovych dveri. Vsetky upevnovacie vystupky boli poodlamovane.

Obrázok

Predomnou to povodny majitel riesil radikalne - vrutmi. Nepriliehalo to, krutilo sa to a bolo to skarede...

Obrázok

Takto riesi pripevnovanie dielov na zakladny panel vyrobny zavod - tak som to skusil napodobnit.

Obrázok

Zohnal som si teplovzdusnu pistol s regulaciou teploty a prietoku vzduchu, redukcny nadstavec pre zuzenie vystupneho prudu, plastove tycinky PP (polypropylen), ABS a ine...
Po par testoch som zistil, ze na zakladny panel sa da pouzit PP a na priecinok ABS - pouzil som ABS.
Dalej to bolo uz len o odhade casu, zohrievania spajanych dielov.
Ked sa material spojil, stacilo nechat vychladnut a skratit na dlzku potrebnu pre vytvorenie hlavicky - ako pri klasickom nitovani.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Opatrne som zohrieval len samotne ticinky, aby som predisiel deformacii zakladneho panelu. Hlavicky som tvaroval zohriatym koncom skrutky.

Obrázok

Celkovo 10 spojov... nie su sice najkrajsie, ale drzia fest... dobuducna popracujem na estetike... chce to vsak cvik... :wink:

Obrázok

A toto je vysledny efekt. Uz len nahodit na dvere...

Obrázok

Snad som niekoho inspiroval...

Pepo.


Pia, 27.07.2012, 23:29
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 8 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: