Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Str, 15.05.2024, 9:47
Dnes je streda 15. mája 2024, meniny má Žofia a zajtra Svetozár




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 21 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 Vodojem na dažďovú vodu 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 28.01.2009, 23:51
Príspevky: 791
Bydlisko: Preßburg
Odpoveď s citáciou
Nazdar páni,
rozhodol som sa, že vybudujem dažďový vodojem na zavlažovanie záhrady vo svahu, kvôli šetreniu pitnej vody na polievanie. Môj zámer je postavenie strechy, ktorá bude plošne zbierať dažďovú vodu cez odkvap do pripravených kontajnerov, a následne z nich budem polievať záhradu (na základe výškového rozdielu). Nádoby by mali byť spojené na základe fyzikálneho zákona spojených nádob. Ak máte nejaké skúsenosti v tejto problematike, budem rád, ak sa so mnou podelíte, aby som sa vyhol detským chorobám v danej oblasti.

_________________
MITSUBISHI PAJERO WAGON 3.5 V6 GLSA
Ex: MITSUBISHI PAJERO WAGON 3.0 V6 GLS


Pon, 15.07.2013, 23:03
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 19.12.2008, 21:40
Príspevky: 2047
Bydlisko: Košice
Odpoveď s citáciou
http://www.remltd.org/includes/downloadfile.php?id=12

toto od Rotexu má kamarát. V tom materiáli nájdeš k problematike čo potrebuješ. Nezabudni na filter - druhý obrázok na strane 7.

alebo napr. tu
http://www.willshop.de/artikel.php?Sess ... r=RX193038

_________________
Ford Bronco 5.8, Mercedes 300GD, EX Jeep WK2 SRT 6.4


Uto, 16.07.2013, 6:00
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 27.05.2008, 18:49
Príspevky: 692
Bydlisko: TN
Odpoveď s citáciou
no tak s tamtym systemom by si mal veru drahu redkovku... nebyt znameho nicku tak si myslim ze sem zabludil niekto kto by mal hladat kseft niekde v KD u dochodcov

1000l nadrz s vystuzou kupis hocikde za 15-20 eur. ten samospad ti asi extra fungovat nebude, ak si na rovine prud z hadice bude strasne slaby.


Uto, 16.07.2013, 9:01
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 19.12.2008, 21:40
Príspevky: 2047
Bydlisko: Košice
Odpoveď s citáciou
počúvaj ty dôchodca, dal som to sem ako zdroj informácií a inšpiráciu na vychytávky čo si môže šikovný človek z fóra vyrobiť aj sám, nie ako ponuku. IBC kontajner čo má 1000 litrov sa dá kúpiť za 70 €. Nádrž od rotexu vychádza na 400 €.

_________________
Ford Bronco 5.8, Mercedes 300GD, EX Jeep WK2 SRT 6.4


Uto, 16.07.2013, 9:04
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 27.05.2008, 18:49
Príspevky: 692
Bydlisko: TN
Odpoveď s citáciou
ty ale teraz mi nie je jasne co si ma z toho katalogu sikovny clovek vyrabat.
a akeze informacie odtial maju inspirovat? kedze tam asi nie je ani zmienka o samospade.
to ze sa da voda z nadrze tahat cerpadlom je asi kazdemu zrejme.


Uto, 16.07.2013, 12:05
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 19.12.2008, 21:40
Príspevky: 2047
Bydlisko: Košice
Odpoveď s citáciou
napr. je tam schéma ako to zapojiť, plus graf podľa ktorého si navrhneš retenčný objem, ako má vyzerať filter aby ti nešli do nádrže listy....
Ale nechajme Johnyho nech to ohodnotí či z toho niečo použije.

_________________
Ford Bronco 5.8, Mercedes 300GD, EX Jeep WK2 SRT 6.4


Uto, 16.07.2013, 20:40
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 27.05.2008, 18:49
Príspevky: 692
Bydlisko: TN
Odpoveď s citáciou
ale praveze tam nie je nic ako system zapojit aby na tom ako-tak fungoval samospad.
ta krivka ma skutocne pobavila (ani som ju na prvy raz nepostrehol).
ano kvoli cerpadlu (ak riesenie samospadom zlyha) treba do systemu filter. cim vsak predci bezny filter tazko uhadnut kedze nie je vidiet do vnutra. a o.i. listy treba zachytit v ryne, inac je problem ak sa dostanu do kanalizacie.
ak chces nieco len pre johnyho najlepsie je poslat mu rp. (inak je forum verejne)


Str, 17.07.2013, 9:07
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 28.01.2009, 23:51
Príspevky: 791
Bydlisko: Preßburg
Odpoveď s citáciou
marisko ďakujem za návrh, vyzerá to zaujímavo, najväčšiu obavu mám zo spájania nádrží, aby to tesnilo a po rokoch nepretekalo. škoda, že tam nie sú uvedené ceny.
to rustycj - písal som, že záhrada je vo svahu, prevýšenie je cca 1,5 - 2m + tlak vodného stĺpca v nádrži, čo by mohlo stačiť na samospád. okrem toho nechcem mať na konci postrekovač, stačí, keď to bude tiecť. najradšej by som to naživo vyskúšal na nejakom modeli, aby som nebol nemilo prekvapený...
ďalšia vec, ktorú musím vypočítať je objem nádrží, aby mi stačili na celú záhradu.
a nehádajte sa, každá pripomienka pomôže :-D

_________________
MITSUBISHI PAJERO WAGON 3.5 V6 GLSA
Ex: MITSUBISHI PAJERO WAGON 3.0 V6 GLS


Štv, 18.07.2013, 10:07
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 19.12.2008, 21:40
Príspevky: 2047
Bydlisko: Košice
Odpoveď s citáciou
Aká je plocha ktorú chceš denne zalievat ?

_________________
Ford Bronco 5.8, Mercedes 300GD, EX Jeep WK2 SRT 6.4


Štv, 18.07.2013, 11:31
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 28.01.2009, 23:51
Príspevky: 791
Bydlisko: Preßburg
Odpoveď s citáciou
musím to odmerať, nechcem robiť odhad. teraz som mimo, takže keď sa vrátim. dík :wink:

_________________
MITSUBISHI PAJERO WAGON 3.5 V6 GLSA
Ex: MITSUBISHI PAJERO WAGON 3.0 V6 GLS


Pia, 19.07.2013, 12:42
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 28.01.2009, 23:51
Príspevky: 791
Bydlisko: Preßburg
Odpoveď s citáciou
je to cca 2,5 árov, taký dlhý slíž dolu kopcom

_________________
MITSUBISHI PAJERO WAGON 3.5 V6 GLSA
Ex: MITSUBISHI PAJERO WAGON 3.0 V6 GLS


Pon, 09.09.2013, 23:14
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 15.03.2009, 22:18
Príspevky: 2349
Bydlisko: Banská Štiavnica
Odpoveď s citáciou
Aký filter na listie tu riešite stačí obyčajné ocelove sitko na polievku (cca. 20cm priemer a ocelove preto aby sa neprehryzli hlodavce do vnútra) dať na vrchu nadrže ak sa bavime o 1000l v koši a 2 vedla seba sa daju pekne prepojiť cez vypúšťací ventil , a potom stačí len na druhej nádrži dať vrchom cez dekel (víko) hadicu na ktorej konci je ventil a pojde ti voda ako víno z demyžona :-D

_________________
Ex. XJ. 2,5td 1998.
WJ 2,7 crd 2002. zatial leštenka . Grand Vitara 2,0td 2006 3dv.
WK/WH 3crd. 2006.
Prejdem kade chcem - skoro všade !


Uto, 10.09.2013, 5:21
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Filter by som urcite riesil o dost vecsi ako sitko, a hlavne par rozmocenych listov ti to spolahlivo upcha, a zacne ti to pretekat vrchom.
Na druhej strane - ak v okoli strechy nie su stromy, tak toho listia bude - zanedbatelne.
Mozno nejake detske vedierko zodpovedajuceho priemeru, ktore strcis do vrchu nadrze, s patricnym poctom dier urobenych vrtackou. Priemer zvol podla toho, aky bordel chces mat v nadobe, ale zaroven aky je pritok (na jesen nadrze aj tak vypustis a vyplachnes, takze je to trochu jedno).
S prepojenim cez vypustaky suhlasim, najjednoduchsie riesenie. Staci obycajna zahradna hadica.
Vypustaci otvor ma (mava) este srobovaci blend (zaslepku). Do tohoto blendu sa da kupit srobenie. (1" asi 5 eur).
Ak existuje, kupis zodpovedajuce tesnenie, ak nie, spravis si doma, napr. zo starej duse (ako ja).
Dolu to bude vyzerat ako rozvody vody. (zjednodusene povedane T-cka, s tym ze jedna odbocka na prvej kadi bude zablendovana, dalsia povedie k druhej kadi, jedna vstup, druha vystup, atd, na poslednej kadi bude druha odbocka vystup na hadicu.
Prepad aky ? vrchom kadi, ked sa vsetky naplnia rovnomerne ?
Toto treba premysliet, ak sitko na necistoty bude v kadi, pri zaplaveni kadi, ti to zadne (mozno) vyplavovat.
(nic sa nedeje, budes mat jednu kadu zasvinenu).
Riesenim by bola diera do jednej kade, niekde pod vrchom, pripadne by to slo riesit samotnou vypustacou hadicou, vhodne umiestnenou (zalomenou) pod vrchom kade. (ak ju nechces mat nonstop rozmotanu po zahrade). (vyska vodneho stlpca vytoku z hadice bude mierne nizsie ako maximalny mozny stpec kade, cize pri maximalnom naplnani sa kadi, voda zacne cez hadicu volne vytekat prec).


Toto riesenie je vhodne, ak primerane cez rok prsi, tento rok by sa minulo ucinkom.


Uto, 10.09.2013, 8:25
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 28.01.2009, 23:51
Príspevky: 791
Bydlisko: Preßburg
Odpoveď s citáciou
Stromy tam nie sú žiadne, za plotom je vinohrad a zboku má sused tuje a z tých nepadá nič. Sitko tam určite nejaké bude. Ďakujem za nápady zatiaľ :smt023

_________________
MITSUBISHI PAJERO WAGON 3.5 V6 GLSA
Ex: MITSUBISHI PAJERO WAGON 3.0 V6 GLS


Uto, 10.09.2013, 10:20
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 29.04.2008, 21:41
Príspevky: 1716
Bydlisko: Gbelce
Odpoveď s citáciou
johny ak si spravis cestu k nam skoro do madarska tak ti to predvediem a poradim . V Strekove vo vinohradoch sa pouziva len dazdova voda. Ja som od jari musel zalievat podsadbu 3000 stepov co sme vysadili. Pospajat viac nadrzi tiez nie je tazke :smt156 .

_________________
www.moa-gbelce.webnode.sk , www.slovakia-trophy.sk


Str, 11.09.2013, 13:03
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 21 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: OGO


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: