Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 27.04.2024, 22:15
Dnes je sobota 27. apríla 2024, meniny má Jaroslav a zajtra Jarmila




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 38 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
 Viskospojka 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 04.12.2006, 15:26
Príspevky: 1254
Bydlisko: Trenčín
Odpoveď s citáciou
Poslať 
nedalo by sa to riesit nejakou odstredivou spojkou? samo doma riesenie alebo pouzit z niecoho? pri nizkych otackach len unasana a pri vyssich by to zaberalo naplno. len najst ten spravny matros na vyhotovenie.

_________________
na cestach umiera cim dalej tym viac ludi...budem radsej jazdit po chodniku...
Nikdy nesúper s blbcom.
Stiahne Ťa na svoju úroveň a tam Ťa prevalcuje svojimi skúsenosťami....
"Byť človekom nie je fakt, ale možnosť ..."


Štv, 02.08.2007, 8:54
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
petertn píše:
nedalo by sa to riesit nejakou odstredivou spojkou? samo doma riesenie alebo pouzit z niecoho? pri nizkych otackach len unasana a pri vyssich by to zaberalo naplno. len najst ten spravny matros na vyhotovenie.


Peter presne tak to ma fungovat ako pišeš,pozri Harley to presne popisal:
,,Harley,, :wink: :wink:
ona je krom vizkospojky v přídavný převodovce ještě vizko na vrtuli chlazení.je to ten žebrovanej,hliníkovej střed na kterým jsou našroubovaný plechový listy.
Stejně jako v přídavný,když se kapalina uvnitř ohřívá,tak se zvyšuje tření mezi poháněnou a hnanou částí a vrtule se víc blíží otáčkám motoru a tím víc chladí.Nikdy nestojí,furt se točí a jen víc či míň prokluzuje.A taky časem se strácí účinnost spojky a tím se zmenšuje účinnost chlazení.

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Štv, 02.08.2007, 9:14
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 19.11.2006, 15:09
Príspevky: 646
Bydlisko: Praha
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Patern, ty ale potřebuješ chladit i při nízkejch otáčkách,né jen při vysokejch. Proč budeš zbytečně hnát vrtuli při jízdě po silnici,když se auto chladí náporem? Toho by si dosáhl odstředivou spojkou.
Účinosti vrtulí jsou zhruba jako jízda do 30-50Km/h ,pak je nápor silnější než co vrtule dosáhne.

Jacko, elektrická vrtule je samozřejmě efektivnější než mechanická přes vizko. Zbytečně jí nepoháním a nevydávám k jejímu pohonu energii.V zimě se mi vrtule skoro ani nezapne i při jízdě po městě.Šetřim benzín a mám navíc minimálně 5Hp! Když zapne uchladí dřív.
Jasně,něco to obnáší.U 4,0L XJ je problém sehnat správnou hodně tenkou ale u ostatních modelů či motorů,je mezi motorem a chladičem hodně místa na jakoukoliv. Ale beru to,je to trocha práce.Já to měl u Granda vyřešený,5,9 jí měla továrně.
Ten termostat bych řešil jako první věc.jak jsem řekl,je to velice jednoduchý,laciný a jak jsem vyzkoušel i hodně efektivní řešení,jak snížit teplotu motoru.
Vím jakej termostat příjde do benzínů Jeepů,je pro všechny stejnej model a co jsem viděl aplikační tabulku toho termostatu,tak je i pro mraky jinejch aut. Podobně na tom bude i termostat pro nafťák.Bude schodnej i pro spoustu jinejch aut.Zjisti si na jakou teplotu je ten origo a pak od něj hledej variantu s nižší teplotou.

Ještě jeden tip. Jak stará je kapalina v chlazení? A v jakým poměru? Měla by se měnit minmálně každý dva roky a poměr 50/50.

_________________
Jeep Grand Cherokee ZJ LX 5,9 V8,
Jeep Wrangler Sahara TJ 4,0L automat.
www.properform.cz


Štv, 02.08.2007, 9:17
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 04.12.2006, 15:26
Príspevky: 1254
Bydlisko: Trenčín
Odpoveď s citáciou
Poslať 
princip visko poznam, ale mam skor na mysli nieco mechanicke, ale to by sa zasa trenim hrialo, takze ta elektrika je najnaj

_________________
na cestach umiera cim dalej tym viac ludi...budem radsej jazdit po chodniku...
Nikdy nesúper s blbcom.
Stiahne Ťa na svoju úroveň a tam Ťa prevalcuje svojimi skúsenosťami....
"Byť človekom nie je fakt, ale možnosť ..."


Štv, 02.08.2007, 9:26
Profil ICQ
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4310
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
budem síce zasierať Martinovu tému o viskospojke :-D (Martino sorry), ale miešajú sa tu hrušky s jablkami.

Pôvodná otázka bola "mám v kýbli visko, mám ho dať natvrdo alebo nie?"

Ja hovorím nie, lebo po takejto úprave je strata výkonu a namáhanie motora dosť veľké a navyše tá vrtuľa ani nie je stavaná na také otáčky aké je schopný vytočiť 2,5 benzín a pri cene novej spojky to je blbosť.

Druhá možnosť je dať elektrické vrtule a visko vyhodiť úplne. Ako píše Harley, na 4 litri benzíne je málo miesta, takže treba zháňať úzky ventilátor (Flex-a-lite alebo podobný), stará 2,5 benzín tam má taký divný plech - takže zásah do karosérie a 2,5 diesel - treba vyrobiť novú "saharu" kvôli prívodu vzduchu k intercooleru.
S inštaláciou tohoto sú spojené aj nejaké elektrické úpravy.

Výmena termostatu za iný s nižšou teplotou je pozitívna vec akurát ten termostat pre nafťák je práve dosť ošajslich zohnať :-(

A navyše VM DIESEL ONLY problém je ten, že ten motor, ač celkom dobrý, je do toho auta narvaný úplne nevhodne a ako taký má dosť nevyvážený tepelný režim. Preto sa každá porucha na chladení prejaví teplotnými problémami. Preto napíklad modely od 97 hore s klimou a od 2000 všetky mali okrem viska aj prídavný elektricý vetrák.
Výrazným prínosom k tepelnej pohode VM-ka je prídavné chladenie oleja.
Toto samo o sebe s funkčnou viskospojkou je dostačujúce. Kto je paranoidný (ako ja :-D ) - rieši dobeh chladiacej vody.
Stage 2 je prerábka na komplet elektrické chladenie. Ako som už písal, treba vyrobiť novú "saharu" a to tak, aby vzduch z ventilátorov rozvádzala po celej ploche chladičov a intercoolera. Ideálne je mať 2 teplotné čidlá - jedno z toho priamo na zbernom kanále vody okolo hláv valcov. Ono toľko spomínané praskanie hláv nie je väčšinou spôsobené prehriatím počas jazdy, ale až potom. A tu sme zasa pri dobehu chladiacej vody, lebo po odsatvení horúceho motora prestane voda v systéme cirkulovať a všetko teplo sa akumuluje v hornej časti - teda v hlavách. A to až tak, že sa môže vytvoriť parná kapsa. A keďže hlavy sú hliníkové a blok je liatina, dochádza k celkom slušnému pnutiu materiálu a až k prasknutiu hlavy.
Takže treba riešiť to, že po vypnutí motora bude voda ešte chvíľu cirkulovať v systéme (malé pomocné čerpadlo - napríklad z Webasta) a tiež aspoň jedenz ventilátorov sa zopne. Lenže Jeep je zapojený tak, že po vypnutí kľúča je napätie iba na jednej jedinej poistke. Takže trochu prekopať elektriku. Ten dobeh sa dá riešiť buď nejakým časovým relé, alebo cez teplotné snímače. Časové relé je jednoduchšie, ale nie úplne ideálne. Ono totiž k tomu nárastu teploty často dôjde až 10-15 minút po odstavení motora!!! Preto je lepšie to riešiť teplotným čidlom, umiesteným priamo na vrchu motora na zbernom kanále vody z hláv, ktoré bude spínať prídavné čerpadlo a ventilátor. Ale to samo o sebe nestačí, pretože to čerpadlo by nepretlačilo odpor termostatu a vodnej pupmy, takže treba systém doplniť o bypass, ovládaný elektromagnetickým ventilom a spätnou klapkou.
Znie to pomerne zložito, ale funguje to. Mám to odskúšané. Na svojom terajšom aute som sa zatiaľ dostal iba do štádia chladič oleja-nové visko-dobeh vody. Ale určite časom plánujem aj na ňom túto úpravu.

_________________
www.facebook.com/jeepparts , www.jeepparts.sk , www.spinsro.sk


Štv, 02.08.2007, 11:57
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Palo ,,no comment,, :smt147 sice som rozumel každemu tretiemu či štvrtemu slovu :oops: :oops: :lol: ale budem čitat pomaly ,aby som to postupne všetko pochopil :smt017 :smt023 :smt023 super :smt128 :smt133 :smt133 ale presne ako pišeš ,nemienim robit dajake prekopavky motora :smt152 len toto sa mi zdalo najjednoduchšie urobit :smt151 tak pište a pište :smt024 :smt024 :smt039

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Štv, 02.08.2007, 12:10
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 13.12.2006, 23:17
Príspevky: 667
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Podla mna termostat s nizsim otvaranim nic nevyriesi - pretoze iba skor otvori okruh ale kto to potom uchladi ? Viskozpojka je tam nato aby uchladila to co uz normalne prudenie vzduchu nedokaze. Ak je na jeepe tak nespolahliva treba zobrat z ineho auta - napr. 4R - ja ju tam mam 18 rokov a vyzera velmi dobre - dokonca po havari s kamionom kedy to schitala hlavne ona sa tvari ze jej to vobec nevadi ...


Štv, 02.08.2007, 12:16
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 04.12.2006, 15:26
Príspevky: 1254
Bydlisko: Trenčín
Odpoveď s citáciou
Poslať 
http://www.aukro.cz/item219982501_vymen ... _5_v6.html


cas do konca 20 hodin

_________________
na cestach umiera cim dalej tym viac ludi...budem radsej jazdit po chodniku...
Nikdy nesúper s blbcom.
Stiahne Ťa na svoju úroveň a tam Ťa prevalcuje svojimi skúsenosťami....
"Byť človekom nie je fakt, ale možnosť ..."


Štv, 02.08.2007, 12:53
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 04.12.2006, 15:26
Príspevky: 1254
Bydlisko: Trenčín
Odpoveď s citáciou
Poslať 
palo-cherokee píše:
Takže treba riešiť to, že po vypnutí motora bude voda ešte chvíľu cirkulovať v systéme (malé pomocné čerpadlo - napríklad z Webasta) a tiež aspoň jedenz ventilátorov sa zopne.


-odporucam nepouzivat na pripojenie bypassu T spojky ale Y spojky a spatny ventil aby nebol problem za chodu so spiatockou.
-dalej kvalitnejsie vodne cerpadlo, resp. zubove crpadielko ktore tlaci skoro vsetko.
-treba brat ohlad aj na baterku, resp. jej doplnkove dobijanie. videl som cool vecicku so solarnym clankom s dostatocnym vykonom 8)

V pripade potreby viem vsetko dodat, ten solarny clanok sa da tiez ale treba vediet presny sposob montaze a rozmery priestoru kam by isiel. Je mozne vytvorit aj vseliake patvary do rozumneho rozmeru.

_________________
na cestach umiera cim dalej tym viac ludi...budem radsej jazdit po chodniku...
Nikdy nesúper s blbcom.
Stiahne Ťa na svoju úroveň a tam Ťa prevalcuje svojimi skúsenosťami....
"Byť človekom nie je fakt, ale možnosť ..."


Štv, 02.08.2007, 21:04
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 19.11.2006, 15:09
Príspevky: 646
Bydlisko: Praha
Odpoveď s citáciou
Poslať 
peterB píše:
Podla mna termostat s nizsim otvaranim nic nevyriesi - pretoze iba skor otvori okruh ale kto to potom uchladi ? Viskozpojka je tam nato aby uchladila to co uz normalne prudenie vzduchu nedokaze. Ak je na jeepe tak nespolahliva treba zobrat z ineho auta - napr. 4R - ja ju tam mam 18 rokov a vyzera velmi dobre - dokonca po havari s kamionom kedy to schitala hlavne ona sa tvari ze jej to vobec nevadi ...


Peter ale vyřeší. Tím,že dřív začneš chladit(pustíš vodu do chladiče) tak nemusíš schlazovat vyšší teplotu.A tu momentální pak chladíš dýl.Protože termostat nejenže dřív otevírá ale i pozdějc zavírá. A to se bavíme jen o pomalý jízdě,kdy je chlazení závislý víceméně jen na vrtuli.
Samozřejmě jen termostat neřeší nefunkční vizkoskospojku jen zvyšuje účinnost chlazení.
Pokud někdo nechce předělávat vizko na elektrickou,tak pro zvýšení účinosti je to nejlevnější krok.A i velice jednoduchej.

Jaká je ale dostupnost a výběr termostatů pro diesely,to nevím.

Krom mnoha lidí ve světě,sám jsem termostat vyměnil a vidím výsledky.Já to ale nedělal pro zlepšení chlazení ale primárně pro zvýšení výkonu a zmenšení detonací při akceleraci. většina přečipování motorů je postavená na výměně termostatu aby se obohatila směs. :wink:

_________________
Jeep Grand Cherokee ZJ LX 5,9 V8,
Jeep Wrangler Sahara TJ 4,0L automat.
www.properform.cz


Pia, 03.08.2007, 9:40
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 13:24
Príspevky: 1209
Bydlisko: Ráztočno - PD
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Mne odišla viskospojka na nissane D21 po prudkých vjazdoch do brodu, dal som ju natvrdo a to tak, že som medzi tie lamely vložil kotúčik z Cu plechu a nasilu stiahol dokopy, fungovalo to asi 2 mesiace a keďže vrtula šla stále vo vysokých otáčkach urvalo sa uchytenie viskospojky z hliníkového odliatku a pretáčalo sa to úplne na voľno, tak som šiel radšej do nového vodného čerpadla komplet s viskospojkou.

_________________
Ludia požadujú aby ich život mal nejaký zmysel, život má presne toľko zmyslov, koľko sme ochotný doň vložiť. H. Hesse


Pon, 06.08.2007, 10:24
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Len tak na okraj,mam doma vrtulu s visko ešte nahradnu,sice nefunguje ale len tak pre zaujimavost som ju nahodil.Idem s autom a pozeram ,že dajak stupa teplota :cry: reku čo je? :smt017 však som nič nerobil ,len vrtulu vymenil :cry: a ako tak pozeram pozeram :shock: :shock: vrtula ma opačne otočene lamely :lol: :lol: no ja myslel ,že ma porazi :evil: takže zhrnutie:,,vrtulka z ,,automatu,,//nahradny motor čo mam// nepasuje do ,,manualu,, :smt142 :smt152 :smt152 resp. všetko pasuje len lamely otočene opačne :wink: :lol: :-D

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Pia, 10.08.2007, 12:58
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 30.11.2006, 9:53
Príspevky: 630
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Bol som teraz coez víkend na chate a tuším prvý krát viskospojka zapracovala. Už som si myslel že nefunguje. Doteraz som mal teplotu v teréne tak max 100 st, ale teraz sa to akosi šuplo tak na na 105 st a vtom akoby nado mnou letel vrtulník. Ono to zoplo až pri tejto teplote vody. Nakoľko nemám teplomer oleja, tak neviem akú teplotu mal olej, ale som rád, že to funguje, lebo v momente bola teplota znovu na 80 a za asi 30 sek viskospojka odopla.
V mojom aute je vrtula hnaná len tlakom oleja. Nemá žiaden pohon priamo od motora cez remeň a nemá ani elektrický vetrák.

_________________
JEEP Grand Cherokee 2,7CRD, r.v.2001, GENERAL AT2 245/70/16, podvozok OME, rámy - už nie lebo zavadzali, rozšírené podložkami 3cm...


Pon, 13.08.2007, 9:48
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 19.11.2006, 15:09
Príspevky: 646
Bydlisko: Praha
Odpoveď s citáciou
Poslať 
KOŤO píše:
V mojom aute je vrtula hnaná len tlakom oleja. Nemá žiaden pohon priamo od motora cez remeň a nemá ani elektrický vetrák.


No ale pak to není vizkospojka.

Vizkospojka taky nespíná a vypíná.Pouze se zmenšuje v ní prokluz a tím se zvyšuje její rychlost,která se blíží otáčkám motoru.

_________________
Jeep Grand Cherokee ZJ LX 5,9 V8,
Jeep Wrangler Sahara TJ 4,0L automat.
www.properform.cz


Pon, 13.08.2007, 10:57
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 30.11.2006, 9:53
Príspevky: 630
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Harley píše:
KOŤO píše:
V mojom aute je vrtula hnaná len tlakom oleja. Nemá žiaden pohon priamo od motora cez remeň a nemá ani elektrický vetrák.


No ale pak to není vizkospojka.

Vizkospojka taky nespíná a vypíná.Pouze se zmenšuje v ní prokluz a tím se zvyšuje její rychlost,která se blíží otáčkám motoru.


No mne sa to točí vrtuľa určitými otáčkami stále, a pri zahriatí to hodí super vysoké otáčky. Tak asi potom otvorí do tej turbínky nejaký termo ventil.

_________________
JEEP Grand Cherokee 2,7CRD, r.v.2001, GENERAL AT2 245/70/16, podvozok OME, rámy - už nie lebo zavadzali, rozšírené podložkami 3cm...


Uto, 14.08.2007, 10:08
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 38 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: