Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 27.04.2024, 20:21
Dnes je sobota 27. apríla 2024, meniny má Jaroslav a zajtra Jarmila




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 15 ] 
 Predna naprava Jeep D30 -menšia udržba 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Nakolko sa mi z prednej napravy začali ozyvat divne zvuky za jazdy ,tak prišiel na rad maly servis a hladanie kde može byt chyba,ktora mala za nasledok hukot auta za jazdy,ktory však uplne zmizol po vyhodeni predneho kardanu .Preto som usudzoval ,že chybou asi budu ložiska na hruške ,čo ešte uvidime ,ale "story" začina tu:

Najprv treba povolit 3 skrutky z vnutornej strany naboja ,skrutky s takou"tisic" hrannou hlavičkou

Obrázok

spominane matice:

Obrázok

Poloosi stači z naboja vytiahnut,netreba povolovat 36 maticu ,ktora drži poloos.Takto už su vonku:

Obrázok

Na rad prichadza vypustenie oleja z diferaku +vybratie koša :

Obrázok

Možnou pričinou "hukotu" mohli byt aj samotne ložiska na koši ,ktore už mali asi svoje najlepšie roky za sebou:

Obrázok

Takže bolo nutne vymenit ložiska na dife ,nakolko stare už boli aj sami bordel ,ktory sa asi dostaval do difu takisto cez nefunkčny semering.Na vyrazenie semeringu /gufera/ som použil zavitovu tyč ,na ktoru som dal na koniec podložky a nasledne strčil do "nohavice" a vytlačil aj kopu bordelu ,no takto vyzera spominana pomocka:

Obrázok

Nasleduje vyčistenie difu a nasadenie noveho semeringu ,ktoru som takisto realizoval s pomocou zavitovej tyče ,s naslednym dotahovanim na opačnom konci a tym padom sa gufero lisovalo do napravy:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Dalšim krokom bolo nasledne vybratie hrušky +vybitie vonkajšich kružkov kuželikovych ložisk z napravy .Treba zo zadu povolit maticu 28 mm ,nasledne vybrat semering+kružok a po vybrati hrušky sa naskytne takyto pohlad:

Obrázok

Na hrušku som takisto dal nove ložiska +nova bortiaca podložka ,ktora musi ist nova medzi dva kuželikove ložiska :

Obrázok

Obrázok

Nasledne som na nalisovanie vonkajšich kružkov ložisk do napravy použil osvedčeny trik s maticou a podložkami t.j. na jednej strane dotahujem a na druhej sa to pekne lisuje :

Obrázok

Obrázok

Tak zatial tolko ..pribeh čoskor pokračuje nasadenim hrušky na miesto,vloženim diferaku ..a čo bude najhoršie ,doladenie vole...ale o tom potom

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Ned, 06.12.2009, 23:41
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.03.2009, 21:14
Príspevky: 1250
Bydlisko: Lednické Rovne
Odpoveď s citáciou
Poslať .
Pekne si to rozpísal a aj tá fotodokumentácia je super. Takto by mali vypadať všetky príspevky opráv. Môj človek! Patrí ti velká pochvala aj za tú špeciálnu pomôcku ! :smt158 :smt158 :smt158 :smt158

_________________
Do nedávna Toyota 4Runner 2,4TD potom NISSAN PATROL K 160. 3,3TD+dodatočne i .17 šípi a varené disky, profi šnorchel 8euri. Teraz Jeep Cheroke 4.0i závodní špecial . Land Rover sIII Veterán.Sááb 96.BMW 525i. Jeep Grand Cherokee 3.1td. Mercedes SLC 280 .


Ned, 06.12.2009, 23:51
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 30.11.2006, 9:53
Príspevky: 630
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Aj si mal olej v tom diferáku, alebo vodu? Alebo to už máš tak dlho vonku? Niektoré zuby majú na povrchu hrdzu. Možno bolo toto príčinou krachu toho diferáku.

_________________
JEEP Grand Cherokee 2,7CRD, r.v.2001, GENERAL AT2 245/70/16, podvozok OME, rámy - už nie lebo zavadzali, rozšírené podložkami 3cm...


Pon, 07.12.2009, 0:11
Profil WWW
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 23.02.2008, 18:18
Príspevky: 407
Bydlisko: Dolne Kysuce
Odpoveď s citáciou
Poslať 
hezky, Martin,vidim,ze pri tych jeepkach sa zo zdatnych obchodnikov stavaju aj zrucni mechanici,...mna to este len caka :roll:

_________________
Samik 1,3 Truck2000,Power 4,3t a ostatne co v aute ma byt...


Pon, 07.12.2009, 0:12
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Koťo tak ako pišeš..skor to vo vnutri vyzeralo ako nie olej ale voda ,nakolko semering na lavej poloosi bol uplne v prdeli :smt120 a nasledne v diferaku kopu jemneho bordelu ...no uvidime ,čo z toho vznikne :smt017

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Pon, 07.12.2009, 0:17
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 30.11.2006, 9:53
Príspevky: 630
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
No dúfajme, že si to len tie ložiská odniesli.

_________________
JEEP Grand Cherokee 2,7CRD, r.v.2001, GENERAL AT2 245/70/16, podvozok OME, rámy - už nie lebo zavadzali, rozšírené podložkami 3cm...


Pon, 07.12.2009, 1:18
Profil WWW
Proviantak
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 30.07.2007, 20:32
Príspevky: 887
Bydlisko: trencin
Odpoveď s citáciou
Poslať 
MARTINO píše:
Koťo tak ako pišeš..skor to vo vnutri vyzeralo ako nie olej ale voda ,nakolko semering na lavej poloosi bol uplne v prdeli :smt120 a nasledne v diferaku kopu jemneho bordelu ...no uvidime ,čo z toho vznikne :smt017


presne skrzevatoto mi palo-chero daval na konze nohavic bazmepicikac co sa plni vazelinou.. , vysledok, nohavice su furt ciste..

_________________
KAVA - strkova, nesca, bezkofeinova,
Varic - PB, el. konvica, ohnisko,


Pon, 07.12.2009, 8:06
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 8:47
Príspevky: 4612
Bydlisko: Hlavná dedina
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tak tak presne ako píše Kajo ten batmekpicikac alias ináš axle seals od Alloy je fasa vec, len musím vyštuchať z mojej nápravi na bielom a šupnúť na zelenáča :-D

_________________
WJ 2004 4,0l Laredo, 242 štandartne vo výbave - cestná leštenka 2" lift, Bilsteiny
Toyota Auris Tourist Sports 1,6Valvematic, multidrive S
EX Honda Civic 1,5 VVTI
EX JGCH 4l - trochu off
EX JGCH 5,2l - cestná leštenka

email: andrej.durda@gmail.com


Pon, 07.12.2009, 17:35
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
..No to su odborne vyrazy ,že "bazmekpicikac" :lol: ,možem googlovat kolko chcem......ale malo by to byt niečo take?:

Obrázok

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Pon, 07.12.2009, 23:08
Profil
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4310
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Citácia:
No to su odborne vyrazy ,že "bazmekpicikac" Laughing ,možem googlovat kolko chcem......ale malo by to byt niečo take?:


2 Martino:

tuto ti to Andrej aj nazval pravým menom :

Andrej píše:
Tak tak presne ako píše Kajo ten bazmekpicikac alias ináš axle seals od Alloy je fasa vec,...

_________________
www.facebook.com/jeepparts , www.jeepparts.sk , www.spinsro.sk


Uto, 08.12.2009, 15:12
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tak dnes poobede som sa pustil do dalšej etapy skladania difu :wink: :

Nasadenie hrušky a zozadu dame trošku namazane ložisko:

Obrázok

Obrázok


Obrázok


Prichadza na rad nepoškodena ,očistena kovova podložka na ložisko:

Obrázok

Obrázok


Ložisko zakryjeme semeringom /guferom/

Obrázok

Na dražkovanu hriadel založime unašač /yoke/:

Obrázok

Dalšia etapa spočiva v zaisteni unašača ,aby sa nam netočil pri zaistovani matice,tu som použil taky maly trik s tyčkou ,ktora sa zaprie o rameno :

Obrázok

Nasledne zaistenie matice si pre istotu vyžaduje momentovy kluč ,pre spravne "bortenie" takzvanej bortiacej podložky medzi dvoma ložiskami,taakže utahujeme na predpisany moment :

Obrázok

Po namahavej praci si možme dat pivko alebo odskočit ešte niečo fajne zjest a neskor budeme pokračovat dalej :-) "Tento pribeh nie je vymysleny a všetky postavy v nom su skutočne " :lol:

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Sob, 12.12.2009, 22:38
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Str, 12.12.2007, 23:16
Príspevky: 408
Bydlisko: Rybnik LV
Odpoveď s citáciou
Poslať 
No a mna by zaujimalo aky je ten bortiaci moment pre buducnost dakujem


Sob, 12.12.2009, 22:47
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Snad sa "chudobny študent":lol: :lol: velky pan Diesel neurazi ,ale dovolim si citovat jeho slova:

diesel píše:
Tak to ešte dokončím...predsa som sa len k tomu vrátil a vymenil všetky ložiská a gufero, nakolko mi ten zadok začal pomaly postupne viac a viac hučať. Ten kovový piesok čo som z tade predtým vylial predsalen ložiská zobral so sebou. Vylomený zub ktorý som predtým nenašiel som teraz našiel v priestore medzi ložiskami hrušky. Dostal sa tam horným mazacím kanálom.

Pre tých čo sa chcú špárať v diferákoch...nová bortiaca podložka sa pomaly po krokoch uťahuje momentom minimálne 298Nm maximálne 380Nm dovtedy kým točenie hruškou nezačne klásť odpor 2-5Nm. Ak sa nevymieňajú ložiská za nové doťahuje sa na odpor točenia nameraný pred demotážov plus navyše 0,56Nm.

Bortiaca podložka sa musí bortiť len v predpísanom rozmedzí momentov 298-380Nm, ak sa začne bortiť pri nižšom momente alebo až pri vyššom tak je vadná a nemá predpísané parametre.

Keď už hruška prestane ločkať a ložiská dosadnú, treba doťahovať už len po kúskoch a stále premeriavať odpor točenia hruškou. Ak sa predpísaný odpor prešvihne treba kúpiť novú bortiacu podložku a všetko odznova zopakovať. Takže na rozdiel odo mna nepúšťajte sa do toho ak nemáte momentový klúč aspoň do 380Nm a merák momentu, ktorý vie presne merať momenty 2 až 6Nm a pod. Ja som sa musel spolahnúť na vesmírnu silu ktorá viedla moje paprče. 8) :lol:



úbohý chudobný študent vtedy ale riešil Danu 35C...neviem či sa to týka aj D30...tá mi ešte nič zlého nevyviedla...tak ju nemám naštudovanú :wink:
d.

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Sob, 12.12.2009, 22:52
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Pon, 28.12.2009, 20:22
Príspevky: 1037
Bydlisko: Pezinok Lošonec
Odpoveď s citáciou
Poslať 
rozmer toho gufera na poloos som nejak nenasel mozee ho dakto prosim napisat
:roll: :smt163 :smt163

_________________
Jeep zj 4.0 1994
Jeep xj 4.0 H.O.1996
Mazda 323 bf turbo 4wd
Multipla CNG
Ex. Jeep cherokee 2.1
Ex.LKT 81 T
Ex.UKT 6340
Ex .suzuki samurai 1,3 sj510
0904976223


Uto, 19.10.2010, 20:33
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 20:45
Príspevky: 3148
Bydlisko: VYCHOD PO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
.gufero na poloos je trošku komplikovanejšieho tvaru ako hocijake obyčajne,ale rozmer je 28x52x7 ..ja som to riešil takym sposobom ako je dolu link,aj ked tažko povedat ,či sa to pri cene "origo" oplati robit :wink:

viewtopic.php?t=4530&postdays=0&postorder=asc&start=15

_________________
My car is Cherokee-Jeep Grand Cherokee ! 5,2 V8,MT Goodrich,3"liftik,CB,gurtna a dobra duša za volantom.

ložiska a prislušenstvo http://www.martino-eshop.sk


Uto, 19.10.2010, 20:58
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 15 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: