Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 27.04.2024, 8:12
Dnes je sobota 27. apríla 2024, meniny má Jaroslav a zajtra Jarmila




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 86 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
 CENA PALIVA 
Autor Správa
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Maco píše:
jdo riti ved nafta je drahsia ako benzin.. a zatial rastie rychlejsie a pomaly dobieha cenu benzinu..

Tak jak ? Lrn ho dobieha s cenou alebo uz je drahsia ? :-D


Uto, 24.01.2012, 10:44
Profil
Koumák

Registrovaný: Pia, 05.01.2007, 9:30
Príspevky: 158
Odpoveď s citáciou
Poslať 
finder píše:
Maco píše:
jdo riti ved nafta je drahsia ako benzin.. a zatial rastie rychlejsie a pomaly dobieha cenu benzinu..

Tak jak ? Lrn ho dobieha s cenou alebo uz je drahsia ? :-D


presne tak ako hovoris.. je drahsia ale naoko to tak nevyzera lebo je oslobodena od spotrebnej dane penekud.. a preto ma relativne nizsiu cenu pre nas spotrebitelov.. avsak aj napriek okresanej cene o spotrebnu dan rastie jej cena rychlejsie a pomaly ale isto dobieha benzin.. aj ked toto moze byt len kratkodoby jav.. inak ma jenki pravdu aj s tou zlozitostou..

ved kakat si do huby zas verejne nebudem o to sa neboj :-D :-D


Uto, 24.01.2012, 12:50
Profil
Začínajúci koumák

Registrovaný: Štv, 18.03.2010, 21:09
Príspevky: 126
Bydlisko: Krivan
Odpoveď s citáciou
Poslať 
no nic chlapaci kupime si elektromobily , predlzovaky a ideme jazdit a energiu budeme brat z vysokeho napätia na cierno,este zohnat dobreho elektrikara co sa neboji KILOWATOV.


Uto, 24.01.2012, 13:19
Profil
Koumák

Registrovaný: Pia, 05.01.2007, 9:30
Príspevky: 158
Odpoveď s citáciou
Poslať 
:-D :-D :-D

no.. asi tak dako.. alebo tahat za sebou na privese jeden obrovsky 3,5t akumulator :-D to by mozno zvladalo chvilku potiahnut aj nejaky 200kW motorcek..

ja uz len rozmyslam nad repkovym olejom v akcii.. pred tescom natankujes a ficis :-D len neviem co na to povie dCi - v lete mozno nic ale v zime asi nechyti.. ale to uz je ina tema aj ked v podstate je aj repkovy olej diesel.. konkretne mu hovoria cisty biodiesel.. B90 uz je drahy a zohnat ho je tu dost vazny problem.. v nemecku na tom bezne ficia na novych dieseloch a bez uprav..


Uto, 24.01.2012, 13:30
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
200 kw motor je zbytocny, elektricky motor ma neuveritelny krutak aj bez extra velke vykonu. Tym padom odpada 3.5t bateria.

Vcera (?) niekde na jojke ukazovali ako niekde na dedine ( v malom meste ) recykluju olej z domacnosti. Pekne to chodia ludia vylievat do plastovej nadoby niekde na zberne miesto.
Pride firma, odvezie, spracuje, a robi biozlozku do nafty ...

Riesenie -zalozit firmu na likvidaciu olejov. Aj si zamestnany aj do auta mas :-)

Mimochodom, cesta je asi v elektrine - sice sa ori vyrobe ci uz foto clankov alebo aj samotnych akumulatorov vyvinie nejaky bordel, ale potom je to uz relativne ciste. Samozrejme nehovorim o nejakych predpotopnych uholnych, ale slnecnych, vodnych, atomovych .. (Atom je tiez bordel, ale povedzme ze je na rozdiel od uhlia ok).

Plynove asi nebudeme uvazovat vzhaldom na zasoby a burzu, a geotermalne nie su nejako extra rozsirene (Aj ked idea je to pekna).


Uto, 24.01.2012, 14:10
Profil
Koumák

Registrovaný: Pia, 05.01.2007, 9:30
Príspevky: 158
Odpoveď s citáciou
Poslať 
ved jasne s tym elektromotorom je to OK ale s nabijanim akumulatorov je to o dzku.. vo vykone skutocne problem nebude v podstate osobne auta na tom uz celkom fajn zacinaju fungovat.. alebo aspon hybridy.. ale kto z vas si to dokaze predstavit v offroade???? chcelo by to nazor nejakeho elektromotorov znaleho cloveka.. tam to bude haluz s tymi pomalymi rozbehmi.. ci aj v tych nizkych otackach ponuka ten motor taky mocny krutiak.. hm.. tomuto ja nerozumiem..

ale co sa tyka tych rastlinnych olejov.. tam by to slo.. offroudaci co vy na to? spojime to a zalozime nejaku olejovo likvidacnu korporaciu? :-D

nie no cital som ze bionafta B90 je 90% esterizovaneho (znizena viskozita) rastlinneho oleja + 10% normalna nafta.. vraj to funguje aj na cisty rastlinny olej uplne v pohode ale problem je prave viskozita - netecie resp. pomaly tecie a v zime je to hruza.. ale riesitelne to je.. liter repkoveho kupis v akcii za 1 EURO.. dufam ze je to k veci.. ved sa bavime o cene dieselu.. aj repkovy olej je vraj diesel.. ked r.diesel vyvinul vznetovy motor hned to demonstroval aj na sojovom oleji.. len sa to neuchytilo lebo nafta bola lacnejsia..


Uto, 24.01.2012, 14:41
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 16.03.2009, 1:26
Príspevky: 2391
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Nafta je vždy, aj výrobne drahšia ako benzín, je to ťažšia aj energeticky hodnotnejšia frakcia. Benzín bol dlhé roky len nevyhnutným produktom.
Je našou chybou, že sme za posledných 20 -30rokov preferovali (v tejto krajine zvlášť) cestnú nákladnú dopravu. Železnica a najmä voda zostali úplne na okraji záujmu. To sa nám zrejme škaredo vráti. Proste aj ropa sa dá užívať efektívne.
Pritom Váh bol splavný až po Trenčín a o železničnom tranzite cez Považie (hovorilo sa o preprave kamiónov vlakom) sa tiež hovorilo už hodne dávno. Ale to sú len také perličky. A asi aj od veci.

_________________
Jenki

Patrol GR (Y61) 2,8 TD6 Wagon, Family Off Road Edition
Subaru Outback 3,6 H6, SUV Edition
Pajerko II, 3,5 V6 automat, SWB, Off Road Edition - predané


Uto, 24.01.2012, 14:47
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 30.09.2008, 18:01
Príspevky: 1932
Bydlisko: TO
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Čo sa týka elektromotorov, tak v offroade by to bola iná káva! Elektromotor má maximálny krútiaci výkon takmer v celom spektre otáčok - resp. výkonová krivka je takmer plochá.

_________________
Pajero II 3,5l V6 24v - a už v tom zase lietam...
L200 - pracovné, a to doslova!


Uto, 24.01.2012, 15:14
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 22.12.2008, 10:37
Príspevky: 81
Bydlisko: Michalovce
Odpoveď s citáciou
Poslať 
finder píše:

...Vcera (?) niekde na jojke ukazovali ako niekde na dedine ( v malom meste ) recykluju olej z domacnosti. Pekne to chodia ludia vylievat do plastovej nadoby niekde na zberne miesto.
Pride firma, odvezie, spracuje, a robi biozlozku do nafty ...

Riesenie -zalozit firmu na likvidaciu olejov. Aj si zamestnany aj do auta mas :-)...


Týmto som sa trochu zaoberal. Výsledok bol taký, že na slovensku na to zabudni. Možno si to môže dovoliť firma na prilepšenie, resp. na zníženia vlastných nákladov na PHM, ale súkromník ťažko. Moje prepočty ukázali, že mesačne je potrebné vyprodukovať a predať 4000l, čo by nebol problém, ale odkiaľ zohnať mesačne také kvantum oleja? Nesedí to ani ekonomicky - na 1l počítaj cca 1€ dane + dph aj z tej dane. K tomu zhruba 30 centov samotné náklady a zisk na liter produktu. A už si na cene 1.50€ /liter, a koľko stojí nafta na pumpe? + ešte sú s tým problémy v zime. Všade inde by to fungovalo krásne, len na tomto "krásnom" slovensku nie.

_________________
Lada Niva 1,7i - 4x2/ 4x4 LOCK / 4x4 - UA95 / LPG


Uto, 24.01.2012, 15:29
Profil ICQ
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Prepoctom nechapem, ale zo zakona musia ekologicky likvidovat odpad vsetky pripravovne jedal, cize od skolskych jedalni, cez restiky v mestach ci na pumpach, mcdonadly, rozne fastfoody, hotely, atd ...

Nie som si isty, ze nejake vyznamne percento z toho co nakupis, musis ekologicky odovzdat. (nejaky olej ostane v/na jedle).

Uz tu niekde o tom bola debata ...

Inac - palit v motore "potravu" (olej) ... no to sme to ako ludstvo dopracovali .... :?

Co sa tyka fungovania v zime - asi by isli spravit nejake aditiva, resp. v pripade masovejsieho rozsirenia by vyrobcovia urcite montovali seriovy ohrev paliva ..

Heh - inac pri buracke by hasici mohli nechat olej olejom, ziadna katastrofa by sa nekonala ...


Uto, 24.01.2012, 18:11
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 18.06.2011, 9:58
Príspevky: 1210
Bydlisko: Púchov
Odpoveď s citáciou
Poslať 
popredavame offi a kupime Rc modely. :wink:

_________________
Uaz 2,5 gurtňe 33X10.5R15 Silverstone,samoser vpredu vzadu opät 100% mechanicka uzavierka,prekopane na strunach,naviják-2x . Tel:0904136171 keby,niečo
OFFROAD CLUB LÚKY


Uto, 24.01.2012, 18:28
Profil WWW
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 22.12.2008, 10:37
Príspevky: 81
Bydlisko: Michalovce
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Prepočty ak máš veľký záujem môžem po skúškach rozpísať.
Zo zákona musia ekologicky likvidovať - v praxi to končí naspäť v nákupných baleniach v odpade, občas to prilievajú do odpadového jedla. Takto to funguje v školskej jedálni istej ZŠ, a verím že aj inde. Info priamo z kuchyne.
Keď som ich oslovil s tým že by som tento odpad odoberal, tak prišli s tým že OK, je to super nápad, ale za liter už chceli platiť, lebo im vzniknú náklady :shock: Samozrejme išlo o sumu cca 10-15 centov, ale ide o princíp.

Ale optimisticky predpokladám že v reštikách to bude iné. Predsa ak by sa do toho obula hygiena a životné prostredie, tak majú väčši problém než šk. jedálne.

Samozrejme sa zimnú prevádzku existujú aditíva, lejú sa buď priamo do nádrže, alebo sa pridávajú počas výrobného procesu, alebo aj ja. Lenže opäť je to faktor čo dvihne jednotkovú cenu, a ekonomika nepustí. Kým EKOnomika bude silnejšia ako EKOlogia, tak sa to pravdepodobne nepresadí.

ešte k tomu že spejeme k spotrebe potravín na technické účely, všetko by bolo fajn, ak by sme si to mohli dovoliť. Vezmi si že 50% zákúpeného jedla vrámci EU končí v odpade, a pritom sú ľudia ktorí nemajú čo / nemôžu si dovoliť / jesť. Ak si dobre pamätám, pred pár rokmi EU spálila obrovské zásoby pšenice, (asi 11. tis. ton? nie som si istý) z dôvodu že bola stará. Prečo ju neposlali ako humanitárnu pomoc napr. Afrike? Prečo neznížili ceny pšenice na trhu, aby sa predalo a spotrebovalo viac? Pretože by sa to neoplatilo :!: Ale náklady spojené s dopestovaním tej "nadbytočnej" pšenice sa zaplatiť museli - čiže to pekne zacvakal koncový spotrebiteľ, aj keď možno nepriamo.

A to je len jeden príklad v mnohých...

_________________
Lada Niva 1,7i - 4x2/ 4x4 LOCK / 4x4 - UA95 / LPG


Uto, 24.01.2012, 18:45
Profil ICQ
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 18.06.2011, 9:58
Príspevky: 1210
Bydlisko: Púchov
Odpoveď s citáciou
Poslať 
:D:D:D offtop
Obrázok

_________________
Uaz 2,5 gurtňe 33X10.5R15 Silverstone,samoser vpredu vzadu opät 100% mechanicka uzavierka,prekopane na strunach,naviják-2x . Tel:0904136171 keby,niečo
OFFROAD CLUB LÚKY


Uto, 24.01.2012, 18:58
Profil WWW
Ťažký Profík

Registrovaný: Sob, 14.05.2011, 7:40
Príspevky: 285
Bydlisko: TT kraj stred
Odpoveď s citáciou
Poslať 
BTW elektromotor v OFFe možno super. (len 2 nevýhody, váha bateriek už poväčšine ťažkému offu moc nepridá a druhá zásadná vec. No nechcel by som skúšať vytopiť elektromobil - bezpečnostnej stránky by som sa nebál, ale koľko vecí by zostalo znova použiteľných?)

do budúcna to vidím, že ak ozaj bude nafta stáť 3-5eur, tak chtiac nechtiac sa vrátime k vlakovej doprave (aspoň prevoz tovaru) ktorá je na elektriku, príp autobusy na elekrinu. Tam je hmotnosť batérií šuma fuk a na nabitie je tiež času kopec.

a hybridné osobne auta budú úplne bežná záležitosť. veď už teraz má skoro každá veľká automobilka nejaké tie kúsky. Pozeral som zaujímavé riešenie 4x4 pohon predok nafta, zadok elektro tušim X6 to bola, ale to by som musel pracne dohľadávať.

A videl som nejaké modely na čisto elektrinu s dojazdom 100km a maximálkou okolo 110km/h. Síce škrček typu smart, ale mne a väčšine ludí by to na jazdu do práce stačilo. Kto to má dalej ako 50km v práci dobije. A nad 100km už neni tolko ludí čo dochádza

BIO nafta, etanol a podobné veci je fakt pohrdanie potravinami, a zalepenie očí tupozrakím ekológom ktorých technické vzdelanie nestačí ani na správne zastrúhanie ceruzky. Nech žijú v handrách po tme v jaskyni a živia sa korienkami. Viď veterné elektrárne - nejako nevýhody prečúravajú výhody, a elektrovoltaicke panely. Energia na ich výrobu a neskoršiu likvidáciu je dosť podobná ako tá ktorú dokážu dodať. A ten priestor ktorý zaberajú...

_________________
Samurai 88: motor G16A (Vitara) + servo
Mazda 3 Z6 2007

rozpredávam vitaru 1,6 16V 5D 97


Uto, 24.01.2012, 19:03
Profil
Koumák

Registrovaný: Pia, 05.01.2007, 9:30
Príspevky: 158
Odpoveď s citáciou
Poslať 
neviem ako vy, ale ja prepaleny olej za potravinu nepovazujem.. ale ak sa tu ideme bavit o ekologii a humanite tak toto forum rovno zabalme :-D

kolko nafty zhori bezduchou jazdou v lese len zo zabavy a bez ineho zmyslu pri jednom offroad pojazdeni?? hladujucim je jedno ci spalis liter nafty alebo liter repkoveho oleja - stale je to len 1 az 1,5 eura.. nezabudaj aj na to ze doma vacsina ludi splachuje hovna pitnou vodou.. ale toto uz su temy pre ine fora..

dobre tak si dajme tvorive okienko.. kto pride s najekologickejsim napadom na pohon minimalne 2 tonoveho offroadu.. aby sme sa neodtrhli od temy tak cena nech je cca 1 EURO za energiu ekvivalentnu jednemu litru nafty.. OK?


Uto, 24.01.2012, 19:07
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 86 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: