4x4 Club Slovakia
http://4x4club.sk/forum/

Splynovanie dreva v praxi
http://4x4club.sk/forum/viewtopic.php?f=52&t=8336
Stránka 1 z 2

Autor:  konik [ Štv, 09.07.2009, 12:34 ]
Predmet príspevku:  Splynovanie dreva v praxi

pocujte kolki z vas nosia na akciu propan-butanovy varic?
istotne je to bohumile a velmi prakticke...
co ale poviete na toto?

http://www.youtube.com/watch?v=77_6BgY0 ... re=related

vyzera to rovnako funkcne ekologickejsie a okrem ineho aj vyrazne bezpecnejsie a lacnejsie na prevadzku
uz asi viem co budem robit cez vikend :-D

technika je jasna jedna mensia piksla v druhej vecsej piksli
mensia piksla ma diery zospodu a naspodu zboku a navrchu zboku
vecsia piksla ma diery iba zospodu, ventilator vyrazne vylepsuje pyrolyzu /splynovanie dreva v malej pixli/ a tlaci zmes drevoplynu a vzduchu hore k hornym dieram kde dochadza k spalovaniu.

ide to samozrejme aj bez ventilatora ale asi to nebude take ucinne
http://www.youtube.com/watch?v=a8a6ZFisGDM
http://www.youtube.com/watch?v=bqyewbL5 ... re=related

Autor:  lubor [ Štv, 09.07.2009, 17:30 ]
Predmet príspevku: 

Akurat vyber vhodny material na tu plechovku inak sa po par pouziti prepali a este si zisti cenu peletiek ktore su tam pouzite, aby to nebolo drahsie ako ten plyn. U nas plati, ze co je zdrave a ekologicke je strasne drahe. :?

Autor:  konik [ Štv, 09.07.2009, 18:46 ]
Predmet príspevku: 

ake peletky?
sak v tom skuris triesky, kusky dreva, stiepky, kostky z ceresni, sisky, no proste nadbytocny bordel pre ktory by si sa ani normalne nezohol lebo je tak maly ze to aj skoda do ohna hodit. akurat to musi byt poriadne presusene
takze idealne nosit so sebou nejaku skalnu zasobu apon 1 kilo a nespoliehat sa len na les.

a s tou otazkou okolo materialu si hlavu zatial nelamem bude to piksla od zradla pre psa a sudok od piva ked sa piksla prepali v druhej iteracii budem dumat aj nad lepsim materialom.

Autor:  lubor [ Štv, 09.07.2009, 20:24 ]
Predmet príspevku: 

No neviem po anglicky, ale to co je na prvom videu su podla mna lisovane peletky co su vpodstate male drevene brikety. Vyrabaju sa kachle na spalovanie tychto peletiek, ktore su vybavene automatickym zasobnikom. V podstate nasypes 2 kg peletiek do zasobniku a kachle kuria cca 18 hod. pri produkcii popolu cca malej lopatky a minimalneho dymenia.
V pripade pouzitia triesok a dreva nebudes stihat prikladat, kostky som nikdy nepalil, ale ten ventilator ti urobi ohnik strasne nenazrany a peletky horia dost dlho.

Autor:  dado [ Štv, 09.07.2009, 20:57 ]
Predmet príspevku: 

Zda sa mi ze pletiete . Na videu su peletky, na druhom je stiepka. Ale to je jedno. Nespaluje sa primarne peletka, alebo stiepka, ale plyn ktory vznika pri horeni peletky alebo stiepky. Cize peletka, stiepka tlie (cas tlenia je dlhy).

Pyrolýza
Pyrolýza je jednoduchý a pravdepodobne najstarší spôsob úpravy biomasy na palivo vyššej kvality - tzv. drevné uhlie. Na jeho výrobu je okrem dreva možné využiť aj iné suroviny napr. slamu. Pyrolýza spočíva v zohrievaní biomasy (ktorá je často rozdrvená a dodávaná do reaktora) v neprítomnosti vzduchu na teplotu 300 - 500 st. Celzia, až do doby pokiaľ všetky prchavé látky z nej neuniknú. Zvyšok - drevné uhlie je palivo, ktoré má takmer dvojnásobnú energetickú hustotu v porovnaní so vstupnou surovinou a navyše lepšie horí (horí pri vyššej teplote). V mnohých krajinách sveta sa dnes vyrába drevené uhlie pyrolýzou dreva. V závislosti na obsahu vlhkosti a účinnosti procesu je potrebných asi 4-10 ton dreva na výrobu jednej tony drevného uhlia.

Pyrolýza môže prebiehať aj v prítomnosti malého množstva vzduchu (splyňovanie), vody (parné splyňovanie) alebo vodíka (hydrogenácia). Nielen drevné uhlie, ale aj iné produkty pyrolýzy majú značný energetický význam. Moderné pyrolytické systémy sú schopné zhromažďovať prchavé produkty vznikajúce pri tomto procese. Jedným z veľmi užitočných produktov môže byť napr. metán, vhodný na výrobu elektriny v plynových turbínach. Kvapalné produkty pyrolýzy majú potenciál podobný rope avšak obsahujú niektoré kyseliny, a musia byť preto pred použitím upravené. Rýchla pyrolýza dreva pri teplote 800-900 st. Celzia vedie k produkcii len 10% drevného uhlia a až 60% materiálu sa mení na energeticky hodnotné palivo - plyn bohatý na vodík a oxid uhoľnatý. Tým sa rýchla pyrolýza stáva aj konkurentom bežnému splyňovaciemu procesu, avšak na rozdiel od splyňovania nie je v súčasnosti dostupná na komerčnej úrovni.

V súčasnosti je pyrolýza považovaná za perspektívnu technológiu. Súvisí to aj s tým, že prebieha pri relatívne nízkych teplotách, čo vedie k nižšej emisii potenciálnych škodlivín v porovnaní s úplným spaľovaním biomasy. Nižšie emisie pri tomto procese viedli aj k pokusom o pyrolýzu takých materiálov ako sú plasty alebo pneumatiky.

Splyňovanie
Základné princípy splyňovania biomasy sú známe od začiatku 19.storočia. Táto technológia bolo natoľko univerzálna a spoľahlivá, že počas 2.svetovej vojny sa na európskych cestách pohybovalo niekoľko miliónov vozidiel so splyňovacím agregátom vyrábajúcim drevoplyn spaľovaný následne v motore vozidla. Nástupom širokého využívania ropných produktov záujem o túto technológiu postupne opadol. Oživenie nastalo až po ropnej kríze v 70-tych rokoch.

Splyňovanie je proces, pri ktorom sú produkované horľavé plyny ako vodík, oxid uhoľnatý, metán a niektoré nehorľavé produkty. Celý proces prebieha pri nedokonalom (čiastočnom) horení a ohrievaní biomasy teplom vznikajúcim pri horení. Vznikajúca zmes plynov má vysokú energetickú hodnotu a môže byť použitá ako iné plynné palivá tak pri výrobe tepla a elektriny ako aj v motorových vozidlách. Vo vozidlách však tento plyn vedie k nižšiemu výkonu motora asi o 40 %.

Splyňovanie prebieha v kotli s obmedzeným prístupom vzduchu. Nedostatok kyslíka spôsobuje nedokonalé horenie. Pri úplnom horení uhľovodíkov (z ktorých sa drevo skladá) sa kyslík spája s uhlíkom pričom vzniká CO2 a H2O. Obmedzený prístup vzduchu ešte stále umožňuje mierne horenie, pri ktorom vzniká CO avšak vodík sa nespája len s kyslíkom za vzniku molekuly vody, ale uvoľňuje sa ako čistý plyn - H2. Pri procese sa uvoľňujú aj iné zložky ako napr. uhlík, ktorý tvorí dym. Teplo vznikajúce pri nedokonalom spaľovaní sa využíva na to, aby sa porušovali väzby medzi uhľovodíkovými atómmi. Vznikajúce uhlíkové a vodíkové atómy sa však spájajú s inými, pričom sa uvoľňuje teplo, ktoré udržuje celý proces bez dodávania energie zvonku. Výsledkom je vznik plynov, ktoré sa ďalej môžu spaľovať.

Autor:  lubor [ Štv, 09.07.2009, 21:08 ]
Predmet príspevku: 

Ja som si myslel, ze to funguje ako uhlie v kovacskej vyhni ale ako vidim som sa mylil.

Autor:  konik [ Štv, 09.07.2009, 21:54 ]
Predmet príspevku: 

Dado dik za exkurz ... uz to bolo davno co som sa ucil chemiu
teraz uz mam aspon aky taky obraz aky je rozdiel medzi pyrolyzou a splynovanim
zmenil som dodatocne teda nazov svojho prispevku.

Autor:  dado [ Pia, 10.07.2009, 7:50 ]
Predmet príspevku: 

to Konik :

... si nemysli, ze ja som vedel takutu definiciu. :D Teda zhruba o co ide som vedel. Ale aj tak som to pre istotu stiahol z netu.

Autor:  konik [ Pon, 07.09.2009, 23:41 ]
Predmet príspevku: 

tak som si urobil maly pokus naostro
dve salky kavy tj cca 6dcl vody zovrie za cca 5 min /ani cigu som nestihol dofajcit/

zopar foto:
http://daniel.samuell.org/foto/OFFroad/ ... index.html

toto je len taky prvy nastrel este tam je vela co vylepsovat vidiet ze kotlik je dost ocadeny coje znak nedokonaleho spalovania.
comu nasvedcuje aj zlty plamen

Obrázok

rezervy vidim v zlom prudeni vzduchu odspodu tj malo kyslika v zmesi

Autor:  Kapo [ Uto, 08.09.2009, 0:11 ]
Predmet príspevku: 

No, varím rád a varím hodne. Bez kávičky dlho nevydržím, a tak mám aj v Patrole pojazdnú kuchyňku, ako mnohý vedia. A tam kde iný gurtnujú, ja kávičkujem. :twisted:
A na to mi postačuje úplne varič a 2kg PB flaša. A mám ju už v aute tuším rok.
Takže, kto sa chce hrať nech sa hrá, rád sa na to pri kávičke pozriem na vlastné oko. :smt103

Autor:  Tunki [ Uto, 08.09.2009, 7:17 ]
Predmet príspevku: 

Lenže tu ide o tento konkrétny spôsob. Ja tiež vláčim so sebou PB fľašu. Tento varič však evidentne nakŕmiš aj z lúky. (Suchá tráva, lístie.......)

Koník. Nafoť a napíš aj ako sa po dlhšom varení správa popol z variča. Je možné variť aj dlho? Nezapchá sa to naspodku?

Autor:  rado nd [ Uto, 08.09.2009, 8:00 ]
Predmet príspevku: 

Jedna vec sú chlapčenské zábavy na piesočku, to sa rád pridám,
ale môžu sa k tomu dostať aj netechnické kancelárske krysy a rovno používať.

Autor:  Tunki [ Uto, 08.09.2009, 8:17 ]
Predmet príspevku: 

Cenovo nepríjemné :-(. Ale veľmi zaujímavo prevedené.

Ja však radšej plechovky od žrádla psieho :-)
Drahé variče totiž už doma mám. Treba ich ale futrovať stále palivom (benzín, plyn........) nedostupným v prírode.

Autor:  konik [ Uto, 08.09.2009, 9:44 ]
Predmet príspevku: 

1, mam rad ked veci funguju zaujimavo napr ked ohen hori zhora dole
2, ked je pri tom zabava /mne prislo celkom zabavne to dizajnovanie a vrtanie dierok/
3, ked to je cele zadara - zvycajne sa plechovky moc nedaju uz dalej vyuzit takze su odpad
4, palivo je tiez zadara a je to eko
5, ked to nebodaj este aj funguje tak to uz je dovod na to aby som sa pochvalil

este k Tunkiho otazke ohladne dlzky horenia ono ked mas taku vnutornu plechovcicku ako ja konkretne od fazuli tak plne naladovana vydrzi cca 10 min efektivneho horenia /co je ale dobre a aj vlasnorucne overene tak sa da prikladat/ tj ked uz dochadza ohnu stava proste tam prihodis zopar triesok a hori dalej.
o popol sa velmi nestaraj - ked mas suche drevo tak po polhodine horenia a spaleni cca 1/4 kila paliva /bukova noha zo stolicky a brezove polienko/
zostalo asi za lyzicku velmi jemneho popola.
ked som ho sypal von spomenul som si na Big Lebowskeho a definitivne som sa rozhodol ze chcem byt spopolneny.

Autor:  Kapo [ Uto, 08.09.2009, 11:10 ]
Predmet príspevku: 

Ako sa to čudo "štartuje"? Treba to asi zapáliť na vrchu a...?

Stránka 1 z 2 Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/