Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 11:46
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 293 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Ďalší
 Autom do chranenej oblasti 
Autor Správa
Učeň

Registrovaný: Štv, 30.05.2013, 13:50
Príspevky: 43
Bydlisko: Myjava
Odpoveď s citáciou
To, že zákazové značky pre vjazd vozidiel do národných parkov nie sú osadené len pre parádu, už zistil aj muž z Belej-Dulíc.

BELÁ-DULICE. Polícia z Príboviec obvinila 36-ročného muža z Belej – Dulíc z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov.

Obvinený naštartoval svoju motorovú štvorkolku a vybral sa na nej do Belianskej doliny, ktorá sa však nachádza v treťom stupni ochrany Národného parku (NP) Veľká Fatra. Muž zastavil na vytypovanom mieste a na prívesný vozík začal lopatou nakladať piesok. Jeho radosť však netrvalo dlho, keďže ho pri spiatočnej ceste zastavili a kontrolovali dobrovoľní strážcovia prírody správy NP Veľkej Fatry, ktorí na miesto privolali aj príbovských policajtov. Do Belianskej doliny majú totiž motorové vozidlá vstup zakázaný a muž z Belej-Dulíc nemal na vjazd žiadne povolenie a nie je ani členom urbárskeho spoločenstva. V prípade dokázania viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody až na 1 rok.

Čítajte viac: http://turiec.sme.sk/c/6814416/autom-do ... z2UmM7DgdG


---------------------------------
1. stupeň ochrany územia
Platí na celom území SR.
Podľa neho sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody na:
- zasahovanie do biotopov národného a európskeho významu, ktorým sa biotop môže poškodiť , znehodnotiť, alebo zničiť
- vykonávať činnosť, ktorá by mohla viesť k zmene stavu mokrade alebo koryta vodného toku
- rozširovanie nepôvodných druhov rastlín a živočíchov
- leteckú aplikáciu hnojív a chemických látok
- vypúšťanie vodnej nádrže, rybníka

2. stupeň ochrany územia
Na území je zakázané – vjazd a státie s motorovým vozidlom a bicyklom. Ich pohyb je obmedzený iba na diaľnice, cesty a miestne komunikácie.
Vyžaduje sa súhlas orgánu ochrany prírody napríklad na:
- likvidáciu trvalých trávnatých porastov
- výstavbu lesných ciest
- pozemnú aplikáciu chemických hnojív ( pesticídov, toxických látok) na súvislej ploche väčšej ako 2 ha
- používanie svetelných a hlukových efektov (ohňostroj)
- organizovanie turistických a športových podujatí

3. stupeň ochrany územia
Na území je zakázané napríklad:
- vykonávať banskú činnosť
- vykonávať činnosti uvedené v druhom stupni ochrany
- organizovať spoločné poľovačky
- organizovať turistické a športové podujatia
- táboriť, stanovať, zakladať oheň mimo uzavretých stavieb, lyžovať alebo vykonávať iné športové aktivity
- zbierať rastliny a plody rastlín
Súhlas orgánu ochrany prírody je potrebný napríklad na:
- umiestnenie informačného a propagačného zariadenia
- pozemnú aplikáciu chemických látok a hnojív
- vykonávanie technických geologických prác

4. stupeň ochrany územia
Na území je zakázané napríklad:
- vykonávať činnosti zakázané na území so stupňom ochrany 3
- ťažba holorubným spôsobom
- aplikácia chemických látok a hnojív
- voľne pustiť psa, výnimka je poľovnícky, služobný pes
- zbierať nerasty a skameneliny
Súhlas sa vyžaduje napríklad na:
- pasenie zvierat, napájanie zvierat
- umiestnenie stavby

5. stupeň ochrany územia
Na území je zakázané napríklad:
- poškodzovanie vegetačného krytu
- poškodzovanie pôdneho krytu
- chytať, loviť a usmrtiť živočícha
- umiestniť stavbu
- tvoriť lesnú cestu
- meniť stav mokrade alebo koryta vodného toku
- rušiť pokoj a ticho

Chránená krajinná oblasť – 2. stupeň ochrany
Národný park – 3. stupeň ochrany
Chránený areál – 3. a 4. alebo 5. stupeň ochrany
Prírodná rezervácia – 4. alebo 5. stupeň ochrany
Prírodná pamiatka – 4. alebo 5. stupeň ochrany
Chránený krajinný prvok – 2., 3., 4. alebo 5. stupeň ochrany
Chránené vtáčie územie – nie je uvedený stupeň ochrany


Štv, 30.05.2013, 14:36
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 20.07.2008, 22:26
Príspevky: 751
Bydlisko: Sliač
Odpoveď s citáciou
Ondrej, Ty si ochranár alebo offroaďák (aj keď sa to vonkoncom navzájom nevylučuje :D ) ?
Keď si hneď svoj prvý príspevok dal taký strašidelný :-D

_________________
Ex: Nissan Patrol GR Wagon, Ironman Foam Cell "C" + 40 mm podložky, Fedima Sirocco 35x10,5 R16, WARN M8274-50, hi-lift
Nissan Patrol GR Y60 SWB v celkom slušnej výbave


Štv, 30.05.2013, 15:30
Profil
Učeň

Registrovaný: Štv, 30.05.2013, 13:50
Príspevky: 43
Bydlisko: Myjava
Odpoveď s citáciou
Ani jedno, ani druhe :-)


Štv, 30.05.2013, 15:52
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Ak je bezny les v 1. pasme, a obmedzenie pre MV plati az v 2. pasme, znameta to, ze mozes vojst MV bezne do lesa ? Lebo z toho clanku mi to tak pride.


Pia, 31.05.2013, 8:10
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 31.03.2013, 19:37
Príspevky: 2117
Bydlisko: Lipt. Mikuláš
Odpoveď s citáciou
Na jednej strane to chápem, prírodu by sme si mali chrániť. Ale na druhej sa mi to zdá byť až moc prísne. "Rok odňatia slobody" - toľko sedel Žitný za usmrtenie malého chlapca svojou bezohľadnou jazdou (!). Mohli byť sprístupnené aspoň lesné cesty, tak ako nemôže turista zísť z chodníka v najvyššom ochrannom pásme, tak by motoroví turista nesmel opustiť lesnú cestu. Len to by sme asi o kompetentných chceli moc.

_________________
...Respect Nature...
Som označený za extrém, pretože milujem svoju zem!


Pia, 31.05.2013, 8:13
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Co je to lesna cesta ? Trasa vyznacena na mape, alebo znackou, alebo aj 2 kolaje, co tam este pred tyzdnom neboli ? Ty miestny, vies, ze tato cesta tu bola od nepameti, alebo aspon od malicka, od kedy si ju pametas.
Ale co cudzinec ? Ak by vstup do lesa nebol zakazany, vznikali by lesne cesty ako huby po dazdi. Tadialto, bojim sa, cesta nevedie.

Osobne s Tebou suhlasim, aj ked potrebu ist do lesa MV uz dlho nemam, ale pri globalnom vnimani inteligencie slovakov by toto pre prirodu bola cesta do pekla.

Co ma viac sere, ze offroad ide zastavit pomerne dobre, quad uz horsie (je mobilnejsi), a na motorky seru, lebo nemaju sancu. A pritom tito narobia svojim jednym pohananym MTckom daleko viac skody ako 4 hnane kolesa na offe (o ramuse nehovoriac).


Pia, 31.05.2013, 9:30
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 31.03.2013, 19:37
Príspevky: 2117
Bydlisko: Lipt. Mikuláš
Odpoveď s citáciou
Samozrejme značené, ako sú aj chodníky pre turistov značené. Bojím sa, že s tou slovenskou náturou máš pravdu. Ale lepšie by bolo hľadať kompromisi, aby boli spokojný všetci, nie len jedna strana a štátna kasa. O odňatí slobody nehovoriac, to je už demencia hrubého zrna. Ja osobne si prírodu vážim, ale v tomto fakt nevidím zmysel.

_________________
...Respect Nature...
Som označený za extrém, pretože milujem svoju zem!


Pia, 31.05.2013, 10:11
Profil
Učeň

Registrovaný: Štv, 30.05.2013, 13:50
Príspevky: 43
Bydlisko: Myjava
Odpoveď s citáciou
Pokuta by mohla byt aj vyssia. V tomto obdobi potrebuje zver klud - rodia sa mlade a hniezdi vtactvo..

Ozaj a co vodne toky? Aj po nich sa jazdi? Aj tam ziju zvierata (ondatry, vydry, vtactvo..). Ja som na jednom mieste po offroade videl pekne kaluze v blate plne peknej duhovej farby :-)


Pia, 31.05.2013, 10:11
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 31.03.2013, 19:37
Príspevky: 2117
Bydlisko: Lipt. Mikuláš
Odpoveď s citáciou
Vieš, tak isto ako rušia zverstvo a kvetstvo offroadisti, tak ich ruší aj Lesná stráž. Je to veľmi diskutabilná téma.

_________________
...Respect Nature...
Som označený za extrém, pretože milujem svoju zem!


Pia, 31.05.2013, 10:27
Profil
Učeň

Registrovaný: Štv, 30.05.2013, 13:50
Príspevky: 43
Bydlisko: Myjava
Odpoveď s citáciou
No neviem, nevyznam sa. Neviem, ci aj lesna straz usporaduva offroad zavody v lesoch v pocte 3-10 aut a len kvoli zabave.


Pia, 31.05.2013, 10:42
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 24.03.2008, 14:40
Príspevky: 2320
Bydlisko: Sliač
Odpoveď s citáciou
lepsia zabava 5 aut po cestach, ktore su tam pomaly storocia, ako jedna partia lesakov, ktory vtlcu les do hola!
nehovoriac o nakladakoch, traktoroch, buldozeroch atd...
toto nema zmysel, iba sa vsetci nastveme

_________________
http://www.4x4offroad.sk
Rasto
Nissan Patrol Y60 TD 4,2T, Silverstone Extreme 35'', Ironman, 2x Superwinch EP9
ex.Nissan Patrol 3.0 DTi, Silverstone 35'', Ironman C foam cell, Superwinch Talon


Pia, 31.05.2013, 11:35
Profil
Učeň

Registrovaný: Štv, 30.05.2013, 13:50
Príspevky: 43
Bydlisko: Myjava
Odpoveď s citáciou
Ja rozumiem, ja nikoho neobvinujem..

Ale nerozumiem.. Lesna straz a lesne stroje chodia do lesov kvoli zabave? Oni pracuju nie?


Pia, 31.05.2013, 12:19
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 24.03.2008, 14:40
Príspevky: 2320
Bydlisko: Sliač
Odpoveď s citáciou
to je vec pohladu, keby sa o les prikladne starali a nie ho len vyuzivali vo svoj prospech, tak sa na to pozeram inak, takto sa na to pozeram, tak, ze nam brania vstupit do lesa, koli pripadnemu zhliadnuti niecoho, co nemame, lebo aj skody sposobene osobnymi vozidlami, su prakticky zanedbatelne oproti tomu, co sa tam deje za pritomnosti lesnych pracovnikov

nehovorme teraz o hajeni zvery a o parkoch a rezervaciach, to sa da lahko zaspecifikovat vo vyhlaske, tak, ako je to pri napr. polovnictve, rybarstve atd.., to sa potom moze kontrolovat a trestat, proti tomu nemam nic, ale aby sa umelo branilo vyuzivat nieco, co je spolocne, resp. sa povazuje za prirodzene pravo na vlastnictvo ludstva? ved to nechceme ukradnut, vydrancovat, chceme tam len ist autom, a co, ked len sa zabavit, povozit...? to je nieco dnes trestuhodne, mat terenne auto? lepsie je kradnut, chlastat, fetovat?


ale tu prichadza na moje slova, ktore som tu za tych pat rokov mojho posobenia na tomto fore par krat spominal, a vyssie uvedene zakazy su len zaciatok

https://lt.justice.gov.sk/Attachment/vl ... 0151604613

nejake grafy

http://www.ekoforum.sk/peticia/lesny-zakon


P.S. pravdepodobne niekto napadne, ze lesy su aj sukromne, ale aj na to som uz parkrat reagoval, ze, ked sa budeme vsetci spravat majetnicky a upierat pravo ostatnym na pohyb po nasich lesoch, lukach, pasienkoch, tak sme skoncili a vsetci budeme sedniet dom, toto chceme?

_________________
http://www.4x4offroad.sk
Rasto
Nissan Patrol Y60 TD 4,2T, Silverstone Extreme 35'', Ironman, 2x Superwinch EP9
ex.Nissan Patrol 3.0 DTi, Silverstone 35'', Ironman C foam cell, Superwinch Talon


Pia, 31.05.2013, 12:45
Profil
Učeň

Registrovaný: Štv, 30.05.2013, 13:50
Príspevky: 43
Bydlisko: Myjava
Odpoveď s citáciou
A nemoze to byt tym, ze oni sa realne snazia chranit prirodu?
Stale mi nikto neodpovedal, ci aj lesnici chodia v pocetnych zostavach do lesa jazdit pre zabavu.


Pia, 31.05.2013, 12:54
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 01.01.2008, 14:27
Príspevky: 1286
Bydlisko: Dohnany
Odpoveď s citáciou
ondrej prisiel si na offroad forum, offroadak niesi, ochranar tiez nie... si policajt? mne to pripada akoby si chcel rypat a nieco docielit tym rypanim...
na zle veci sa velmi lahko naraza ale je zle ked horko tazko dostanes potrebne povolenia aj od ochranarov na akciu?

_________________
lepší je si to posrat podle svýho, než podle toho, co ti raděj ti druhí !!!


Pia, 31.05.2013, 13:11
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 293 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron