Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 21:57
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 97 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
 Y61 Dti 3.0 prasknuty piest 3 valec 
Autor Správa
Ťažký Profík

Registrovaný: Štv, 23.05.2013, 10:49
Príspevky: 388
Bydlisko: mam tiez
Odpoveď s citáciou
Moze byt. Moj sluch ale stale vravi, ze mam tichsie auto s 2T olejom.

bacaono píše:
Už dnes je to u nás 7% , niekde 10% repkového oleja a bude to ešte viac, takže tých 0,5% 2T oleja už tam asi veľa nenarobí.
Viac pomôže ten VIFF na stabilizáciu.


Str, 25.04.2018, 22:39
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
OGO píše:
Mám dotaz:
Ten M2T - ( predpokladám, že to je olej do benzínu pre dvojtaktové motory ) je na niečo preukázateľne dobrý ? V nafte ?
Ďakujem.


Preukazatelne dokazy nemam, iba subjektivny dojem. Zacal som ho davat asi pred 2 mesiacmi na odporucanie mk96 pre zlepsenie prace palivoveho cerpadla, mam pocit ze odvtedy mi mierne (asi o 0.25 az 0.5 l/100 km z cca 12.75 az 12.9 na cca 12.5) klesla spotreba a motor ma tichsi a hladsi (zvlast tesne po nastartovani) chod. Samozrejme moze to suvisiet aj s uplne inymi faktormi, napriklad zmena vonkajsej teploty alebo styl jazdy. Takze zatial som skor v testovacom rezime, nevylucujem ze je to ciste placebo, ale dava to zmysel. Pri cene 1 tankovania sa tie cca 2 eur navyse za pol litra oleja stratia.
Repkovy olej je podla mna urceny na spalovanie, nie na mazanie, takze nie som si isty, ci funkciu mazania casti pred zahriatim (kym sa priblizi k motoru) zvlast za minusovych teplot nejako plni.

VIF podla mojich vedomosti skor sluzi na zabranenie penivosti, proti nasavaniu vlhkosti do nafty a stabilizaciu cetanoveho cisla ako nejake mazivo. Pri jeho objemovom pomere podla mna ani ako mazivo sluzit nemoze.


Štv, 26.04.2018, 8:13
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 12.11.2012, 15:39
Príspevky: 911
Bydlisko: Vranov nad Toplou
Odpoveď s citáciou
Uz som videl vela veci ale spotrebu vypocitat na 12,75 este nikdy ...a zvlast na surovom motore...To by sa divili aj inziniery v Tokiu ...nic v zlom ale pises chalanom ze ak nevedia povedat nieco k veci tak nech sa nezapajaju a sam napises taku haluz ...

_________________
Toyota Land Cruiser LJ70


Štv, 26.04.2018, 8:16
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
jankarol píše:
Uz som videl vela veci ale spotrebu vypocitat na 12,75 este nikdy ...a zvlast na surovom motore...To by sa divili aj inziniery v Tokiu ...nic v zlom ale pises chalanom ze ak nevedia povedat nieco k veci tak nech sa nezapajaju a sam napises taku haluz ...


Mas pravdu, mal by som to vysvetlit - asi ti inzinieri v Tokiu nikdy nepoculi napriklad o webstranke https://www.spritmonitor.de/ Aj ked skor si myslim ze si o nej nepocul nic Ty. Vobec nevadi, nemozeme byt vsetci odbornici na vsetko, ja sa trebars dost dobre vyznam do pocitacov, ale zasa iba tak zlahka do aut, preto aj si prichadzam poradit od skusenejsich alebo vzdelanejsich tuto na forum. Ale o tom pocitani spotreby som chcel. Tak skusim vysvetlit.

Predstav si, ze je taka aplikacia do mobilneho telefonu a webstranka, kde si iba v skratke zaregistrujes svoje auto a potom pri kazdom tankovani zadas natankovane palivo a prejdene kilometre. A rata ti to priemernu spotrebu, samozrejme priemernu pre interval tankovania. Na dve desatinne miesta. Takze preto tak vypocitana spotreba. O inych funkciach tej stranky uz pisat nejdem, kto pouziva, ten pozna. Odporucam vyskusat, ak chce mat clovek prehlad. Minimalne da sa tam pozriet aj bez registracie spotreba roznych aut/motorov pre rozne situacie a krajiny a napriklad porovnat so svojim. Je sice iba v nemcine/anglictine/francuzstine, ale s Chrome prehliadacom ju clovek zvladne pouzivat aj v slovencine. Treba si iba nastavit automaticke prekladanie.


Naposledy upravil local.sk dňa Štv, 26.04.2018, 9:36, celkovo upravené 2



Štv, 26.04.2018, 9:07
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 12.11.2012, 15:39
Príspevky: 911
Bydlisko: Vranov nad Toplou
Odpoveď s citáciou
Aka je pravdepodobnost spravnosti cca pod 100 000 km ?podla mna miziva...iba mobilna aplikacia nic viac mozno by to fungovalo spravne na tej istej trase denne pocas niekolkych mesiacov... Mne sa radovo pohybuje spotreba od 10 do 40 litrov a niekedy neviem definovat ci je to l/km alebo l/hod...nechcel som ta nijak urazit ale jazdime typom auta kde na 2 dcl spotrebu neurci nikto...

_________________
Toyota Land Cruiser LJ70


Štv, 26.04.2018, 9:16
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
jankarol píše:
Aka je pravdepodobnost spravnosti cca pod 100 000 km ?podla mna miziva...iba mobilna aplikacia nic viac mozno by to fungovalo spravne na tej istej trase denne pocas niekolkych mesiacov... Mne sa radovo pohybuje spotreba od 10 do 40 litrov a niekedy neviem definovat ci je to l/km alebo l/hod...nechcel som ta nijak urazit ale jazdime typom auta kde na 2 dcl spotrebu neurci nikto...


Ahoj, najskor prepac, moj prvy prispevok som napisal trochu zbrklo, uz som vymazal vety, ktore som napisal ironizujuco, radsej som ho opravil, aby som to vysvetlil.
Princip tej aplikacie je, ze ti povie, ked do nej zadavas spravne udaje, aj spravne vysledky, ale tym treba rozumiet a ich interpretovat. Teda, samozrejme ze nenahradi nejaky presny palubny pocitac, ktory vie logovat uplne vsetko. A ukaze ti spotrebu ako priemernu za interval medzi tankovaniami. Teda poviem priklad - presiel som 500 km, tankujem systemom plna-plna (to je dolezite, pretoze samozrejme mnozstvo dotankovaneho paliva sa rovna mnozstvu spotrebovaneho paliva iba ak dotankujes rovnako, teda napriklad presne na pol nadrze, uplne najpresnejsie je to ked natankujes plnu), teda to co som dotankoval, je to iste co som minul, pozrem na blocek a natankoval som 50l. Teda moja priemerna spotreba bola 50l:5 = 10 l/100 km.

SAMOZREJME ze to neznamena ze som isiel konstantnou spotrebou celych 500 km. Mozno som bol 1 poobedie v terene kde som dal 20l/100 a potom po okreskach 8l/100. To sa z tej aplikacie zistit samozrejme neda.

Ale ked robis vela tankovani a pri nich si poznacis aj aky typ cesty si jazdil (mesto/dialnica/okresky/teren) tak sa ti ukaze nejaky trend. A mozes tam poznat napriklad aj styl jazdy ked sa vymeni sofer, ked zmenis gumy zo zimnych na letne, alebo na iny typ alebo ked mas nejaky problem s autom a zrazu zacne zrat o pol litra alebo liter na 100 km viac. Ked mas udaje za par rokov, tak to poznas, to mi ver. Na grafe to uvidis

Pozri si napriklad https://www.spritmonitor.de/en/detail/584409.html znameho z Polska, moj graf nezverejnujem. Za tie 2 mesiace som tankoval zatial 4x, nejaky trend tam je ale nie som si isty, ci je to tym, alebo jednoducho nizkymi teplotami, typom jazdy, nalozenym autom, pojazdenim v terene, tym ze mam zlozeny stresny stan, nepouzivanim klimatizacie, etc.
Takze na vysvetlenie - ide tam o urcenie spotreby cisto hrubo v radoch 100viek kilometrov, ale aj z toho sa da vycitat celkom dost.


Štv, 26.04.2018, 9:34
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 20.05.2009, 21:33
Príspevky: 1827
Odpoveď s citáciou
Local,
chcem sa ešte opýtať, ako dostávaš olej M2T do paliva, aby si dosiahol dobré rozriedenie ? Teda aby sa zabránilo tomu, aby olej klesol na dno a tým pádom ho čerpadlo ako prvé môže potiahnuť, leješ ho do prázdnej nádrže a potom tankuješ alebo do plnej ? Ďakujem.


Štv, 26.04.2018, 10:19
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
OGO píše:
Local,
chcem sa ešte opýtať, ako dostávaš olej M2T do paliva, aby si dosiahol dobré rozriedenie ? Teda aby sa zabránilo tomu, aby olej klesol na dno a tým pádom ho čerpadlo ako prvé môže potiahnuť, leješ ho do prázdnej nádrže a potom tankuješ alebo do plnej ? Ďakujem.


Ahoj, len dufam ze dosiahnem dobre rozriedenie, presne to zmerane ani vizualne skontrolovane nemam. 20 rokov tankujem vzdy systemom plna-plna (a do patrola ked nahodou niekde potrebujem len dotankovat par litrov aby som dosiel na cerpacku kde chcem dat plnu, tak olej nedavam), teda natankujem plnu nadrz a vyjazdim ju do prazdna (resp par litrov na dne).

Ked pridem na cerpacku a overim si ze chcem na nej a da sa tankovat, tak si najskor nachystam olej a vif, na vif mam nadobku na plnu nadrz, olej davam od oka z 1l flase, mierne pod polovicku flase, potom ak je v nadrzi este par litrov, tak hned supnem olej+vif a potom tankujem, pripadne ak uz som naozaj blizko sucha a da sa prerusit tankovanie (napriklad na Shell to nie je problem, ale niekde zastavi stojan ak dlhsie nafta netecie) tak dam najskor par litrov nafty, potom vif+olej a potom dotankujem uplne doplna, ze vidim hladinu nafty blizko uzaveru v hrdle. Takto zvycajne natankujem medzi 90 az 95 litrov nafty.
Olej som zatial daval iba 4x, ten ritual mam hlavne pre vif, ktory davam uz od generalky motora, respektive par tyzdnov po, teda od cca augusta minuleho roka.

Mam za to, ze sa olej vlievanim nafty do nadrze rozviri a nepadne hned na dno, odkial by ho hned nasalo.
Okrem toho do plnej nadrze by som asi nevedel odhadnut, kedy mam este pol litra rezervu na olej takze by som docrpkaval naftu potom navrch.


Štv, 26.04.2018, 10:46
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3267
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
bacaono píše:
Myslím že toto platilo iba dokiaľ nezačali s pridávaním biozložiek do nafty. Teraz je v nej mastného repkového oleja až až.

Aj keby nepridavali,davam ja.Mam dojem ze lepsie startuje,je trochu lenivsi a za mnou smrad po hranolkach :smt126

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Štv, 26.04.2018, 17:37
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 13:24
Príspevky: 1209
Bydlisko: Ráztočno - PD
Odpoveď s citáciou
bacaono píše:
Myslím že toto platilo iba dokiaľ nezačali s pridávaním biozložiek do nafty. Teraz je v nej mastného repkového oleja až až.

No práveže tá bio zložka robí naftu menej mastnou. Repkový olej nemá bohvieakú mazaciu schopnosť.

_________________
Ludia požadujú aby ich život mal nejaký zmysel, život má presne toľko zmyslov, koľko sme ochotný doň vložiť. H. Hesse


Pia, 27.04.2018, 7:36
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
local.sk píše:
ten liter na 1000 km je odhad, a ked nad tym rozmyslam, tak prestreleny, pretoze to by v tom motore teraz muselo byt 5l oleja, co urcite nie je. Takze to skor moze byt 3l na 5000 km, co nie je zasa az tak moc. Ako som pisal, presne to zmeram ked vypustim olej.


Tak dnes som menil olej, predtym som menil olej 12.12.2017, najazdil som medzitym 5131.5 km, po vypusteni oleja aj z filtra mi zostalo 7.1l oleja z 10l, takze to vychadza na priemerne 0.565l/1000 km. Necham na kazdeho nech si zhodnoti ci je to malo alebo vela. Daval som podla odporucania olej Mobil 1 Delvac 5W-40 zatial som vyslovene spokojny, pretoze motor je ovela kludnejsi na volnobehu (videl som volnym okom na IC, predtym mal viditelne vibracie, teraz bol kludny) aj jazda domov cca 100 km bola pokojna.


Štv, 10.05.2018, 0:41
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 20.05.2009, 21:33
Príspevky: 1827
Odpoveď s citáciou
Ahoj, chcel som ti minule napísať za to meranie oleja, ale som to vzdal, už som nechcel mudrovať, lebo minule si ma pekne sprdol, no ale tak to už radšej napíšem, že čo som chcel.
To meranie oleja systémom, že vypustím a tak odmeriam, ten nemusí byť práve OK, lebo ak by motor skutočne veľa papal, a ty by si čakal na výmenu, povedzme po 10.-tis. km, tak sa môže stať, že poklesne pod kritickú hranicu a ohrozí sa mazanie. Ja som dosť neurotický na olej, a tak zvyknem kontrolovať pred každou jazdou. No treba dodať, že obvykle cez týždeň nezvyknem behať, lebo nemám dôvod, potom príde víkend a vypálim nádrž.

- k téme dolievania oleja M2T do paliva
No spravil som si ten lektvar a síce mne vychádza, že obvykle dotankujem do plna plus mínu 50-60 litrov. Takže v pomere 1:200 to je 2,5 až 3 deci., tak som pustil cca 1,4 - 1,5 litra nafty do 2 litrovej pepsicolovej fľašky, doplnil som pollitrákom M2T a riadne som to rozhabarkoval, ináč je pekne vidieť ked sa tenolej leje, ako sa rozpúša, no a potom som išiel tankovať, natankoval som cca 20 -30 litrov, nalial som tam polku z toho lektvaru a potom som dotankoval do vypnutia pištole. Takže už som vybehal cca tých 50 litrov, včera som zas tankoval aj som si zas pripravil ten šampus na cca 100 litrov. No a výsledok - možno kúsok je ten motor taký kľudnejší, možno kúsok tichší, neviem, to sú len také subjektívne pocity, no ale v jednej veci sa stal opravdový zázrak, čo ma až dojalo, nechcem to zakríknuť neviem, do kedy to potrvá, takže radšej o tom sem nejdem písať.


Štv, 10.05.2018, 8:00
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Štv, 23.05.2013, 10:49
Príspevky: 388
Bydlisko: mam tiez
Odpoveď s citáciou
Moj nazor je, ze zatial OK. Hlavne casom by mala spotreba oleja zacat klesat.

local.sk píše:
local.sk píše:
ten liter na 1000 km je odhad, a ked nad tym rozmyslam, tak prestreleny, pretoze to by v tom motore teraz muselo byt 5l oleja, co urcite nie je. Takze to skor moze byt 3l na 5000 km, co nie je zasa az tak moc. Ako som pisal, presne to zmeram ked vypustim olej.


Tak dnes som menil olej, predtym som menil olej 12.12.2017, najazdil som medzitym 5131.5 km, po vypusteni oleja aj z filtra mi zostalo 7.1l oleja z 10l, takze to vychadza na priemerne 0.565l/1000 km. Necham na kazdeho nech si zhodnoti ci je to malo alebo vela. Daval som podla odporucania olej Mobil 1 Delvac 5W-40 zatial som vyslovene spokojny, pretoze motor je ovela kludnejsi na volnobehu (videl som volnym okom na IC, predtym mal viditelne vibracie, teraz bol kludny) aj jazda domov cca 100 km bola pokojna.


OGO, ano 2T by malo pomoct utisit pumpu a vstreky, preto by mal byt motor "subjektivne" tichsi a kludnejsi. Hlavny prinos u ZD30Di by mal byt ale v mazani cerpadla VP44, ktore je extremne citlive na mazanie piestu. Znizenie spotreby nafty velke nebude, niekomu par dcl a niekomu nic iba stichne motor.


Štv, 10.05.2018, 10:31
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
OGO píše:
Ahoj, chcel som ti minule napísať za to meranie oleja, ale som to vzdal, už som nechcel mudrovať, lebo minule si ma pekne sprdol, no ale tak to už radšej napíšem, že čo som chcel.
To meranie oleja systémom, že vypustím a tak odmeriam, ten nemusí byť práve OK, lebo ak by motor skutočne veľa papal, a ty by si čakal na výmenu, povedzme po 10.-tis. km, tak sa môže stať, že poklesne pod kritickú hranicu a ohrozí sa mazanie. Ja som dosť neurotický na olej, a tak zvyknem kontrolovať pred každou jazdou. No treba dodať, že obvykle cez týždeň nezvyknem behať, lebo nemám dôvod, potom príde víkend a vypálim nádrž.

Ahoj, prepac za sprdnutie, nie som este na tomto fore tak dlho ako Ty a niekedy mam problem rozpoznat, ci ludia pisu naozaj s dobrym umyslom alebo si len robia srandu alebo aj chcu uskodit. A potom aky pozicaj, taky vrat. Sam viem ze by som si niekedy mal radsej stupit na jazyk. Za kazdy dobre mieneny prispevok som vdacny, aj keby to tak nevyzeralo. Tak prosim nehnevaj sa.

S tym meranim oleja mas UPLNU pravdu, skoro som motor zadrel lebo som nepozeral mierku. Bol som zvyknuty ze mi tento motor olej nezere a tak som ani mierku velmi nepozeral. Odvtedy som sa polepsil, pozeram aspon priebezne raz za tankovanie. S tymto motorom som sa aj naucil ako mam podla vyrobcu merat - nechat motor zahriat na prevadzkovu teplotu, vypnut, pockat 5 minut, zmerat. Kazdy iny sposob dava nespravny vysledok.
OGO píše:

- k téme dolievania oleja M2T do paliva
No spravil som si ten lektvar a síce mne vychádza, že obvykle dotankujem do plna plus mínu 50-60 litrov. Takže v pomere 1:200 to je 2,5 až 3 deci., tak som pustil cca 1,4 - 1,5 litra nafty do 2 litrovej pepsicolovej fľašky, doplnil som pollitrákom M2T a riadne som to rozhabarkoval, ináč je pekne vidieť ked sa tenolej leje, ako sa rozpúša, no a potom som išiel tankovať, natankoval som cca 20 -30 litrov, nalial som tam polku z toho lektvaru a potom som dotankoval do vypnutia pištole. Takže už som vybehal cca tých 50 litrov, včera som zas tankoval aj som si zas pripravil ten šampus na cca 100 litrov. No a výsledok - možno kúsok je ten motor taký kľudnejší, možno kúsok tichší, neviem, to sú len také subjektívne pocity, no ale v jednej veci sa stal opravdový zázrak, čo ma až dojalo, nechcem to zakríknuť neviem, do kedy to potrvá, takže radšej o tom sem nejdem písať.

[/quote]

Dakujem za vyskusanie, ja osobne som tankoval vcera zasa plnu, na pumpe v Polsku par km za hranicami, tak mam zmeranu priemernu spotrebu medzi tankovaniami, a vychadza mi to 12.27 l/km (spravil som 744 km na 91.28l paliva), to bol Shell Fuel Save Diesel s M2T (konkretne taky modry Sheron z Tesca) a zimnym VIFom. Jednoznacne vidim nizsiu spotrebu o cca 0.5l/100 km, normalne mavam medzi 12.7-12.8l/100km, styl jazdy aj trasy mam podobne, musim teraz len otestovat ci je to Shell naftou alebo tym M2T alebo niecim inym.
Uvidime. Kazdopadne ten olej v nafte nemoze v tej koncentracii nijako ublizit. Bavil som sa o tom aj s kamaratmi mechanikmi v autoservise, nepoculi o tom, ale ani nenamietali, ta trocha oleja sa v nafte lahko spali, dolezite je ze je to olej na spalovanie v motore a v diesel motore su vyssie teploty ako v benzinovom, pre ktory je ten olej urceny, takze sa aj spali cistejsie.


Pia, 11.05.2018, 8:50
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 20.05.2009, 21:33
Príspevky: 1827
Odpoveď s citáciou
[quote="local.sk"] ...Ahoj, prepac za sprdnutie, nie som este na tomto fore tak dlho ako Ty a niekedy mam problem rozpoznat, ci ludia pisu naozaj s dobrym umyslom alebo si len robia srandu alebo aj chcu uskodit. A potom aky pozicaj, taky vrat. Sam viem ze by som si niekedy mal radsej stupit na jazyk. Za kazdy dobre mieneny prispevok som vdacny, aj keby to tak nevyzeralo. Tak prosim nehnevaj sa. ...[/quote]

Ahoj, no problema, nehnevám sa, všetko OK, ja som taká hrozná papuľa, že ked mám čas a chce sa mi klepkať po klávesnici, ( pomaly píšem), tak občas nabrýzgam...v písanom texte sa ale nedá zakomponovať intonácia, grimasy, posunky, teda neverbálna časť, preto je text taký sterilný a ja šmajlíkov nevyužívam. Ináč som za otvorenú komunikáciu a keď u niekoho vyvolávam pocity, že som k-----t, tak furt lepšie,ked mi to napíše, ako keby z chrbtom ohováral.

- Takže ešte k téme M2T -
Mne nejde o spotrebu, lebo ja mám buď malú spotrebu alebo niekedy až príííliš veľkú ( nie Off, je to osobne auto ) Ale - písal som to v predchádzajúcom príspevku, v jednej veci sa stal opravdový zázrak, čo ma až dojalo, nechcem to zakríknuť neviem, do kedy to potrvá, takže teraz skúšam, a len dúfam, že to bude dobre.


Pia, 11.05.2018, 13:01
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 97 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: