Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 27.04.2024, 7:46
Dnes je sobota 27. apríla 2024, meniny má Jaroslav a zajtra Jarmila




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 19 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 Svieti kontrolka oleja 
Autor Správa
Učeň

Registrovaný: Pia, 09.03.2007, 8:40
Príspevky: 17
Bydlisko: Chorvatsky Grob
Odpoveď s citáciou
Ahojte teranisti,
nema niekto z vas skusenost s podobnym problemom: menil som olej pred rokom, urobil som cca 5000 km a zacala mi svietit kontrolka oleja. Dolial som liter, zhasla a vsetko bolo akoze OK. Po dalsej tisicke znova, dolial som liter, zhasla, po 50tich kilometroch zacala svietit znova.
Skontroloval som rysku, oleja je tam habadej.
Olej co mi dali v servise je Castrol TXT Softec Plus 5W-30.
Ja som dolieval Castrol SLX long Life III 5W-30, kedze som ten isty nezohnal.
Poradte kde je pes zakopany, ci netreba vycistit nejake cidla, alebo nieco ine?
dakujem, kazda rada dobra.
vrkocik

_________________
Vrkocik
Nissan Terrano, 3,0


Sob, 19.04.2008, 17:27
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Kolko má tvoje terano nabehané? ... a ... aký olej má vlastne Terano Terano... nie je 5W-30 nejak moc riedky?

_________________
SLOW & FURIOUS


Sob, 19.04.2008, 20:16
Profil WWW
Ťažký Profík

Registrovaný: Uto, 10.10.2006, 22:26
Príspevky: 322
Bydlisko: Benešovsko CZ
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Obrázok

Pro normální klima 10 - 30, pro horký ještě víc 20- 50 ty to máš do severského klimatu. Koukej to vymněnit než to zadřeš.

_________________
Když auto tak 4x4, teď si pujčuju Patrol GRY61 4.2TD, Mondeo II, 1.8TD janskrceny@seznam.cz tel. +420 723 485 738


Sob, 19.04.2008, 22:14
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Manual pre 2.4 a 2.7 vravi, ze
Obrázok

Ako vravi Honza.

_________________
Co neubrdzis, neukecas. Ak to nejde ubrzdit, aspon pridaj, nech je sranda :-D.
31" AT, AVM, hasicak, gurtne, retaze, bezna auto vybava. Zatial ...
http://www.spritmonitor.de/en/mileage_icon/599240.html


Sob, 19.04.2008, 23:05
Profil
Učeň

Registrovaný: Pia, 09.03.2007, 8:40
Príspevky: 17
Bydlisko: Chorvatsky Grob
Odpoveď s citáciou
Poslať 
finder píše:
Manual pre 2.4 a 2.7 vravi, ze
Obrázok

Ako vravi Honza.

Mam najazdene 44000 km. mam tomu rozumiet tak, ze mam prejst na 10-40?
A co ta kontrolka?

_________________
Vrkocik
Nissan Terrano, 3,0


Ned, 20.04.2008, 0:00
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Na nase podmienky je 10-40 naozaj vhodejsi a aj sa bezne leje ...
S tym cidlom neviem ...

_________________
Co neubrdzis, neukecas. Ak to nejde ubrzdit, aspon pridaj, nech je sranda :-D.
31" AT, AVM, hasicak, gurtne, retaze, bezna auto vybava. Zatial ...
http://www.spritmonitor.de/en/mileage_icon/599240.html


Ned, 20.04.2008, 10:30
Profil
Učeň

Registrovaný: Pia, 09.03.2007, 8:40
Príspevky: 17
Bydlisko: Chorvatsky Grob
Odpoveď s citáciou
Poslať 
finder píše:
Na nase podmienky je 10-40 naozaj vhodejsi a aj sa bezne leje ...
S tym cidlom neviem ...

Finder,
nejde mi to do hlavy.
Mam este sluzobne auto, diesel, a4 quattro a do toho mi od sameho zaciatku leju 5w-30.mam na nom teraz 170 tis a za cely cas som mimo kontroly dolieval 2x á 1liter...
Samozrejme ze som sa nikdy nezaujimal o nejake tabulky a podobne, to auto ma komplet servis a z tych nalepiek co vzdy nechaju po vymene oleja v motore, viem isto ze to bolo vzdy 5w-30. Castrol, synteticky...
Kedze v tej technike sa moc nevyznam, len dedukujem z kusych info, ze ak ta kontrolka svieti, bud to je nieco s tym cidlom, alebo ten mazaci tlak je slaby, alebo ze by olejove cerpadlo?
nevie iekto, kde najdem to cidlo?

_________________
Vrkocik
Nissan Terrano, 3,0


Ned, 20.04.2008, 21:31
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Skor nez ta tu zacnu stari harcovnici nahanat s fajrontovym klucom :smt021 napisem asi tolko ze audi je audi a ma nadimenzovane mazacie kanaliky a cidla a vole v suciastkach na taky olej a nisan s prehistorickou koncepciou motora ma ine durky na olej ine vole suciastok a ine cidlo na iny /rozumej hustejsi olej/ ta riedka syntetika zrejme moc tecie a nechce tie fugy moc vyplnat a cidlo potom strajkuje... niekedy holt moze byt aj lepsi olej horsi...
...raz som podobne zadrel bruchoplaza ... dajaky fajnovy olej porozpustal sajrajt ... :D ...rozpusteny karbon zapchal filter fajnovy olej netiekol dostatocne kam mal a kluka klakla... :( ...odvtedy som zmudrel... a pri vymene oleja som veeelmi opatrny.


Pon, 21.04.2008, 15:54
Profil WWW
Učeň

Registrovaný: Pia, 09.03.2007, 8:40
Príspevky: 17
Bydlisko: Chorvatsky Grob
Odpoveď s citáciou
Poslať 
konik píše:
Skor nez ta tu zacnu stari harcovnici nahanat s fajrontovym klucom :smt021 napisem asi tolko ze audi je audi a ma nadimenzovane mazacie kanaliky a cidla a vole v suciastkach na taky olej a nisan s prehistorickou koncepciou motora ma ine durky na olej ine vole suciastok a ine cidlo na iny /rozumej hustejsi olej/ ta riedka syntetika zrejme moc tecie a nechce tie fugy moc vyplnat a cidlo potom strajkuje... niekedy holt moze byt aj lepsi olej horsi...
...raz som podobne zadrel bruchoplaza ... dajaky fajnovy olej porozpustal sajrajt ... :D ...rozpusteny karbon zapchal filter fajnovy olej netiekol dostatocne kam mal a kluka klakla... :( ...odvtedy som zmudrel... a pri vymene oleja som veeelmi opatrny.

Konik vdaka, beriem.
Ak by som do toho oleja co tam uz mam prilial hustejsiu syntetiku, pomohlo by?podla teba? resp. neposkodilo?

_________________
Vrkocik
Nissan Terrano, 3,0


Pon, 21.04.2008, 17:59
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
vrkôčik... ako píše koník. Pri návrhu motora jest k tomuto nejakým spôsobom pripasovaný aj správny olej. A to nielen viskozitou, ale aj výkonnostnou triedou. Viskozita je to, čo píšeš - t.j. 5W-30. Výkonostná trieda sa udáva v stupňoch API (American Petroleum Institute) a vyzerá to napr.: API SF-CC .

Vždy treba dodržiavať predpis výrobcu. Výrobca vie, prečo doporučil to čo doporučil. Akákoľvek ľudová tvorivosť nie je žiadúca.

Rozšírený omyl, že čím redší olej, tým lepšie, je pre prepĺňané naftové motory veľmi nebezpečný.

Napr. v turbe olej vymedzuje vôle v ložisku. Ak je olej príliš riedky, nedokáže tlak v systéme udržať ložisko v strede.

Ak je olej príliš riedky, olejové čerpadlo nenatlačí prepísaný tlak. To spolu s predchádzajúcim ohrozuje turbo. (a rosvieti kontrolku mazania)

Riedky olej príliš uniká vôľami v klzných uloženiach kľukového mechanizmu a už tak nízky tlak oleja ďalej klesá.

Takže nešpekuluj zo syntetikou, ak ju výrobca nepredpísal. Pekne nalej polosyntetiku vo výkonovej triede a viskozite akú predpísal výrobca.

Vyber si jednu solídnu značku a drž sa jej. Zmeny značky olej sú nezdravé (viz. hore)

A dúfaj, že už nie je niečo podstatné chytené.... :?

_________________
SLOW & FURIOUS


Pon, 21.04.2008, 21:19
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 30.11.2006, 9:53
Príspevky: 630
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Ja by som ešte doplnil, že je vhodné aj použiť značku, alebo teda výrobcu motorového oleja odporúčaného výrobcom motora alebo vozidla. Lebo základné parametre uvádzané výrobcom oleja môžu byť rovnaké, ale celkové vlastnosti oleja môžu byť rozdielne. Ja mám vlastnú skúsenosť z môjho auta. Oleje rovnakých parametrov Castrol a Shell 10W-40. Výrobca odporúča Shell. Keď som tam dal Castrol, tak po zahriatí motora bol tlakomer na 1 a po jazde terénom potom na voľnobehu klesol tesne nad 0. S olejom Shell sa mi to nikdy nestalo. Aj po záťaži sa pohyboval tlak okolo 2, minimálne 1,5. Tým nechcem povedať, že Castrol je zlý - nakoniec ho lejem do BMW Z3 aj do Superba. Len do toho Mercedesáckeho motora v JEEPe sa asi nehodí.

_________________
JEEP Grand Cherokee 2,7CRD, r.v.2001, GENERAL AT2 245/70/16, podvozok OME, rámy - už nie lebo zavadzali, rozšírené podložkami 3cm...


Pon, 21.04.2008, 21:40
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 06.02.2008, 20:07
Príspevky: 743
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Presne taketo reakcie som cakal od tych skusenejsich ... my co sme sa poucili na vlastnych chybach ich uz opakovat nebudeme a tebe by som tiez doporucil asi povolit tu srubku dole na vani a naliat tam co treba.
na gugli najdes mnoooho odkazov o tom ze mixovat sa to da aj trebarz syntetika s mineralom ale nie som si celkom isty ze ci ked zmiesas 0W20 a 10w40 v pomere 1:1 ci z toho naozaj bude 5w30 a to neviem ako sa klonuju tie pismenka na to by si musel byt vyskumny ustav paliv a maziv ... ja by som sa do tychto pokusov pustal na skodulke alebo na fiat tipe z ktorych motory sa povaluju na kazdom vrakaci ale nissana by som nedrazdil... len pre ilustraciu: viewtopic.php?t=4342


Pon, 21.04.2008, 22:16
Profil WWW
Učeň

Registrovaný: Pia, 09.03.2007, 8:40
Príspevky: 17
Bydlisko: Chorvatsky Grob
Odpoveď s citáciou
Poslať 
konik píše:
Presne taketo reakcie som cakal od tych skusenejsich ... my co sme sa poucili na vlastnych chybach ich uz opakovat nebudeme a tebe by som tiez doporucil asi povolit tu srubku dole na vani a naliat tam co treba.
na gugli najdes mnoooho odkazov o tom ze mixovat sa to da aj trebarz syntetika s mineralom ale nie som si celkom isty ze ci ked zmiesas 0W20 a 10w40 v pomere 1:1 ci z toho naozaj bude 5w30 a to neviem ako sa klonuju tie pismenka na to by si musel byt vyskumny ustav paliv a maziv ... ja by som sa do tychto pokusov pustal na skodulke alebo na fiat tipe z ktorych motory sa povaluju na kazdom vrakaci ale nissana by som nedrazdil... len pre ilustraciu: viewtopic.php?t=4342


Chlapi dakujem za rady,
uz len doplnim, ze ten Castrol 5w-30 som tam povodne nenalial ja, ale autorizovany servis nissan.
Auticko som kupil ked malo 34000km, a (stale) JE SUPER. ALE RAZ MI NA DIALNICI PRESTALO TAHAT (pisal som to tu na fore), vtedy pomohlo ked vymenili (v Nissane) vzduchovy filter , ktory bol totalne zahumuseny a ja som poziadal aj o vymenu oleja, v domneni ze ved oni vedia...
a stym som v poho odbehol tych cca 10000km...a potom uz viete..Dnes som este kontroloval rysky, oleja je tam plno, ale uz na tej ryske je ten olej totalne cierny (ked si spomeniem na tu teoriu, ze ked je v motore mineralny a lebo polosynteticky a ako sa to pekne utesni a po naliati syntetiky zase rozpusti..tak tusim to je moj pripad:-( skusim zistit, co tam povodne bolo od vyroby..

_________________
Vrkocik
Nissan Terrano, 3,0


Pon, 21.04.2008, 23:17
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Uto, 10.10.2006, 22:26
Príspevky: 322
Bydlisko: Benešovsko CZ
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Tímhle střídaním to není zrovna nejlepší volba.. Dalo by se všeobecně říct, že čím víc km a starší auto, tím obyčejnější olej. Já mám na patrolu přes 300 000km a sintetiku bych tam nikdy nedal . Protože buchví co tam dřív bylo. Něco jiného je když máš auto nový. Jinak jestli je olej u benzína brzy po výmněně černej tak to mohlo rozpustit nečistoty usazené v motoru a ty ti ucpaly olejový kanály nebo regulační ventil tlaku oleje nebo i čidlo tlaku oleje eventuelně sací koš ve vaně. Začal bych tim čidlem, napojil bych tam externí měřák tlaku oleje a pak bych viděl. To je nejjednodušší a potom pokračovat dál.

_________________
Když auto tak 4x4, teď si pujčuju Patrol GRY61 4.2TD, Mondeo II, 1.8TD janskrceny@seznam.cz tel. +420 723 485 738


Uto, 22.04.2008, 6:45
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Asi tak.

Podľa mojej skúsenosti sú čo sa týka výberu oleja aj značkové servisy totálne nesvojprávne a treba im stáť za chrbtom a pozerať cez pleco čo do auta lievajú. (onehdá mi do A6 ktorá celý život jazdila na Castrol SLX pri 450 tkm naliali Shell Helix. Čert to ber, kolomaž jak kolomaž, ale práve po zmene oleja začala Audina tiecť ako cedník a chlapík čo sa ju pokúšal utesniť pri tom ošedivel. Vtedy som preklial Araver a vyhýbam sa im veľkým oblúkom. A odvtedy už dávami iba hustejší TXT, pretože riedky SLX cez ňu iba pretečie. Pri spisovaní zakázkového listu treba s príjmacím technikom presne dohodnúť čo tam nalejú a do zákazky to napísať! Ak sa krúti, že také namajú a kdesi čosi, olej kúpiť a pekne do servisu vo flaškách doniesť. Ale keďže si o nich myslím iba to najhoršie, tak si olej radšej mením sám a z flašky nového oleja osobne strhnem plombu a nalejem ho tam.)

_________________
SLOW & FURIOUS


Uto, 22.04.2008, 8:38
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 19 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: