Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 21:36
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 117 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Ďalší
 Airsoft 
Autor Správa
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 08.10.2006, 12:22
Príspevky: 408
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
ČO JE VLASTNE AIRSOFT?

V podstate sa jedná o (adrenalínový) šport simulujúci bojové situácie, hraný s funkčnými replikami skutočných zbraní. Zároveň ide o tréning taktiky, tímovej akcie až po prežitie v boji. Princípom je airsoft veľmi podobný paintballu, rozdiel je však viditeľný najmä pri používaných zbraniach a munícii.
Pokým paintballové značkovače (markery – zbrane) majú tvar len vzdialene podobný klasickým zbraniam, u airsoftu ide (väčšinou) o presné kópie skutočných zbraní. Na výrobu týchto sa síce používajú najmä tvrdené plasty (ani to už tak úplne neplatí), ale pokým sa človek takejto repliky nedotkne, je len veľmi ťažké rozoznať kópiu od originálu.
Samozrejme tieto repliky sú plne funkčné, čo znamená, že pokiaľ má zbraň plný zásobník, je natiahnutá, je možné z nej strieľať.
Tak ako skutočné, aj airsoftové zbrane môžeme rozdeliť do dvoch základných kategórií - krátke a dlhé. Pri výstrele zbraň využíva piest a stlačený vzduch na vystrelenie projektilu do priestoru.
Oproti paintballu, kde sa ako projektily používajú želatinové guličky kalibru .68 obsahujúce farbu, v airsofte sa používajú plastové guličky ráže 6mm, označované aj BB. BB-čka sa líšia váhou, najpoužívanejšie sú a 0,20g a 0,25g.
Tu je najzrejmejší rozdiel medzi paintballom a airsoftom - zatiaľčo zásah v paintballe je neodškriepiteľný, pretože zasiahnutý je označkovaný farbou, u airsoftu je to otázka ‘priznania’ viac či menej bolestivého zásahu, otázka Fair Play. Treba si uvedomiť, že nech airsoft vyzerá akokoľvek drsný, vždy je to len hra a každá hra by mala byť predovšetkým férová. Navyše veľká časť herných scenárií je bodovaná inak než na počet vyradených súperov.

Ale vráťme sa ku zbraniam... Ak u paintballu je jeden základný mechanizmus zbraní poháňaný plynom CO2, airsoftové zbrane podľa toho, aký druh energie využívajú, delia sa na tri základné kategórie:
1) manuálne
2) plynové
3) elektrické

1. Manuálne airsoftové zbrane - manuály
Patria k najdostupnejším a najlacnejším airsoftovým zbraniam. Z toho však vyplýva aj relatívne nižšia precíznosť spracovania, menej funkčných dielov, ale i menšia razancia a dostrel. U manuálnych zbraní je nutné pred každým výstrelom túto natiahnuť (tu dochádza k natiahnutiu pružiny s piestom). K dispozícii sú ako krátke tak aj dlhé manuály. Ich cena sa pohybuje od 1500,- Sk (krátke) do 6000,- až 10 000,- (dlhé). Využiteľný dostrel týchto zbraní je okolo 15m, aj keď sa zvykne uvádzať až 20-30m, ale na tieto vzdialenosti majú už príliš výraznú balistickú krivku. Sila manuálov je v priemere 0,3 – 0,4 J. Kvalita spracovania i spoľahlivosť závisí od výrobcu, v tejto oblasti sú najčastejšími zástupcami firmy Tokyo Marui - TM a Unicorn Hobby Corporation – UHC. Najobľúbenejšími modelmi sú pištole Beretta 92F, CZ 75 a Desert Eagle, z dlhých manuálov sú to Heckler & Koch MP5 A3 a slávny Colt M16.
Manuály stále patria k najrozšírenejším airsoftovým zbraniam aj na Slovensku a s manuálom vačína väčšina airsofťákov. Postupne potom prejdú na plynovku alebo elektriku, ale dobrý manuál býva vynikajúcou záložnou zbraňou. Navyše niektoré akcie bývajú organizované ako 'manual only'.

2. Plynové airsoftové zbrane - plynovky
Takzvané plynovky sú poháňané stlačeným plynom (napr. Green Gas HFC134a), ktorý sa plní podobným spôsobom, ako plyn do zapaľovača – cez ventil do zásobníka. Delia sa na blowbackové a neblowbackové - systém blowback zabezpečuje spätný chod záveru zbrane (tzv. kopanie zbrane) a zároveň automatické nabíjanie zbrane po každom výstrele – zbraň sa teda nemusí naťahovať pred každým výstrelom.
Zbrane bez systému blowback majú jednoduchší mechanizmus, pevný záver a ‘nekopú’. Tu sa odráža i cena – sú priemerne o polovicu lacnejšie okolo 3 – 4000,- Sk, cena za blowbackové zbrane sa pohybuje od 4000,- do 8000,- Sk.
Samozrejme pri systéme blowback je istá časť plynu odvedená na spätný chod záveru, preto aj celková spotreba plynu je približne dvojnásobná oproti zbraniam bez blowbacku.
Realistickosť zbraní s blowbackom je azda najvernejšia a najviac sa blíži zážitku zo streľby zo skutočnej zbrane. Po upgrade (kovové vnútornosti, kovové telo) je možné použiť aj výkonnejší plyn HFC22.
Využiteľný dostrel plynoviek je okolo 20-30m, výhodou je možnosť korekcie výsledku ďalším výstrelom. Dosahujú silu 0,7 – 0,9 J.
K najkvalitnejším patria zbrane od firiem Tokyo Marui a KSC, medzi najferkventovanješie modely Tokyo Marui Beretta 92F, či Tactical Master a KSC Glock 18c, ktorý je dokonca vybavený prepínačom na full-auto streľbu. Samostatnou kapitolou sú plynové revolvery.

3. Elektrické airsoftové zbrane – AEG
Prevažne dlhé zbrane, poháňané elektromotorom, veľkokapacitné zásobníky, vysoká kadencia, veľká razancia, presnosť a dostrel – to je základná charakteristika týchto zbraní. Vysoká upgradovateľnosť je prísľubom zvýšenia dostrelu, presnosti a razancie.
Na trhu sú k dispozícii aj krátke elektriky, ale tieto ani zďaleka nedosahujú parametrov dlhých AEG, či plynoviek, častokrát ani manuálov. Majú tzv. electric blowback – simulujú spätný pohyb záveru, ale bez ‘kopnutia’.
Využiteľný dostrel elektrík je cez 30m, niektoré po upgrade aj cez 50m. Sila týchto (neupgradnutých) zbraní sa pohybuje na úrovni plynoviek – okolo 0,7 J.
Najväčším výrobcom AEG dovážaných na náš trh je firma Tokyo Marui, ktorá má vo svojom portfóliu množstvo samopalov, útočných I ostreľovacích pušiek – série M16, H&K MP5, G3, FA-MAS, AK47, Steyr, Sig atď.

Niektoré (v súčasnosti už väčšina) airsoftové zbrane sú vyrábané vo verzii so systémom Hop-Up. Princípom Hop-u je malý výstupok v hlavni, ktorý dáva BB-čku rotáciu okolo horizontálnej osi. Zmenšuje sa tak balistická krivka a zbrane majú dlhší dostrel a väčšiu presnosť na väčšiu vzdialenosť. U novších výrobkov firmy Tokyo Marui je Hop nastavený na guličky 0,25g, zbraň má tak veľkú razanciu a presnosť aj v manuálnom prevedení. Firma UHC stále vyrába svoje zbrane s Hop-om na 0,12g, čo je veľká nevýhoda – tak ľahké projektily dokáže z ich dráhy vychýliť slabší vetrík.

Okrem zbrane je povinnosťou hráča chrániť si zrak airsoftovými okuliarmi. Použiteľné sú aj lyžiarske okuliare, ale najistejšou a najbezpečnejšou ochranou sú originálne airsoftové. Dokážu odolať výstrelu o sile blížiacej sa 4 J, majú protihmliace vrstvy a ich cena sa pohybuje v rozmedzí 300 – 700,- Sk. Na ochranu celej tváre sa môžu použiť aj paintballové masky, či policajná kukla. Ďalšia výstroj je voliteľná a závisí aj od typu airsoftového teamu.

Hrá sa dvomi základnými spôsobmi:
a) OS (open space) - v lese, uplatnia sa najmä hráči s dlhými a presnými zbraňami s vysokou kadenciou
b) CQB (close quarter battle) – boj v budove, tu sú vo výhode zase hráči s kratšími zbraňami a vysokej kadencie, ale výborne sa presadia aj manualisti

Základom každej hry sú presne stanovené pravidlá, ktoré je možné nájsť na airsoftových diskusných fórach, oboznámia vás s nimi aj organizátori súťaže. Základ je ale všade rovnaký – bezpečnosť (len airsoftové zbrane, nie klasické vzduchovky ani nič podobné, ochrana očí) a férovosť.

Este jeden clanok:
Airsoft – alebo o čom to celé vlastne je

_________________
"Tým, ktorí za niečo bojujú, dáva život takú slasť, akú tí v úkryte nikdy nepoznajú." Nástenka v Khe Sanh, Vietnam, 1968


Naposledy upravil Dufi dňa Štv, 01.03.2007, 11:09, celkovo upravené 1



Štv, 01.03.2007, 10:10
Profil ICQ WWW
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 08.10.2006, 12:22
Príspevky: 408
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
A este par fotiek:

Najprv ja a moje "premeny":
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Vyzor a pouzite veci zalezi od druhu a temy akcie na ktoru ideme. Inac povedane, "na co sa zrovna hrame". :wink: :D

A par fotiek z akcii:
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

A trsoku image: :twisted: :-D
Obrázok Obrázok Obrázok

_________________
"Tým, ktorí za niečo bojujú, dáva život takú slasť, akú tí v úkryte nikdy nepoznajú." Nástenka v Khe Sanh, Vietnam, 1968


Štv, 01.03.2007, 10:48
Profil ICQ WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 8:47
Príspevky: 4612
Bydlisko: Hlavná dedina
Odpoveď s citáciou
Poslať 
No hele aký švárny vojín je z Dufiho :-D

no nechcel by vás stretnúť v lese :shock: no šak aj mi kedysi trochu blbli len na iný sposob :-D

_________________
WJ 2004 4,0l Laredo, 242 štandartne vo výbave - cestná leštenka 2" lift, Bilsteiny
Toyota Auris Tourist Sports 1,6Valvematic, multidrive S
EX Honda Civic 1,5 VVTI
EX JGCH 4l - trochu off
EX JGCH 5,2l - cestná leštenka

email: andrej.durda@gmail.com


Štv, 01.03.2007, 11:24
Profil
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Dufi a ja by som sa nemohol k vam pridat???


Štv, 01.03.2007, 13:21
Odpoveď s citáciou
Poslať 
V poslednej dobe totiz neviem, ze co so sebou...casu vela nemam, akurat tak cez vikendy,ale mam vela energie a posilovna ma uz nebavi, chodil som tam cca. 12 rokov :-D


Štv, 01.03.2007, 13:23
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 15.02.2007, 19:45
Príspevky: 679
Bydlisko: BA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Dufus, keby som ta nepoznal sa ta mozno zlaknem :smt071 (aj ked vies ze sa nicoho nebojim :smt066 ) inac tie KOBRA bryle su cool :smt029

_________________
Patrol 3,0 TDi


Štv, 01.03.2007, 13:28
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 18.10.2006, 1:17
Príspevky: 2388
Bydlisko: Zálesie
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Dufi, kontrolná otázka. Bol si 2 roky na vojne? :smt143

_________________
Nissan Patrol GR Y60 "Listnatý les" :smt159

http://www.aloha.sk/
http://www.excursion.sk/
http://picasaweb.google.sk/michi4x4


Štv, 01.03.2007, 13:50
Profil WWW
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 08.10.2006, 12:22
Príspevky: 408
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
michi píše:
Dufi, kontrolná otázka. Bol si 2 roky na vojne? :smt143


Bol som 9 mesiacov...uz som nestihol dva roky.... ;-)

_________________
"Tým, ktorí za niečo bojujú, dáva život takú slasť, akú tí v úkryte nikdy nepoznajú." Nástenka v Khe Sanh, Vietnam, 1968


Štv, 01.03.2007, 13:53
Profil ICQ WWW
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Dufi píše:
michi píše:
Dufi, kontrolná otázka. Bol si 2 roky na vojne? :smt143


Bol som 9 mesiacov...uz som nestihol dva roky.... ;-)


A ja som na vojne nebol :smt118


Štv, 01.03.2007, 13:59
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 18.10.2006, 1:17
Príspevky: 2388
Bydlisko: Zálesie
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Dufi píše:
michi píše:
Dufi, kontrolná otázka. Bol si 2 roky na vojne? :smt143


Bol som 9 mesiacov...uz som nestihol dva roky.... ;-)


...no, a teraz Ti to chýba!!! /ale mohol si podpísať / :-D :-D :-D

_________________
Nissan Patrol GR Y60 "Listnatý les" :smt159

http://www.aloha.sk/
http://www.excursion.sk/
http://picasaweb.google.sk/michi4x4


Štv, 01.03.2007, 14:04
Profil WWW
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 18.10.2006, 1:17
Príspevky: 2388
Bydlisko: Zálesie
Odpoveď s citáciou
Poslať 
kaktus79 píše:
A ja som na vojne nebol :smt118


To je chyba, vojna s Teba mohla urobiť chlapa!
:!:

_________________
Nissan Patrol GR Y60 "Listnatý les" :smt159

http://www.aloha.sk/
http://www.excursion.sk/
http://picasaweb.google.sk/michi4x4


Štv, 01.03.2007, 14:06
Profil WWW
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 08.10.2006, 12:22
Príspevky: 408
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
michi píše:
...no, a teraz Ti to chýba!!! /ale mohol si podpísať / :-D :-D :-D


Ono ZVS alebo tiez Povinna Vojenska Sluzba ma od Airsoftu hoodne daleko, spolocne maju snad len to ze v oboch pripadoch sa "hrame" na vojakov. :-D

_________________
"Tým, ktorí za niečo bojujú, dáva život takú slasť, akú tí v úkryte nikdy nepoznajú." Nástenka v Khe Sanh, Vietnam, 1968


Štv, 01.03.2007, 14:06
Profil ICQ WWW
Odpoveď s citáciou
Poslať 
michi píše:
kaktus79 píše:
A ja som na vojne nebol :smt118


To je chyba, vojna s Teba mohla urobiť chlapa!
:!:


HAHAHAHAHAHAHAHHAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAAH

Ja poriadny chlap som :!: aj ked...momentalne nemam poriadny offroad :smt019


Štv, 01.03.2007, 14:12
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 17:20
Príspevky: 4200
Bydlisko: St. George SVK
Odpoveď s citáciou
Poslať 
michi píše:
kaktus79 píše:
A ja som na vojne nebol :smt118


To je chyba, vojna s Teba mohla urobiť chlapa!
:!:


ono niečo na tom bude...ja som "trvale neschopen" :-D a nejak nezdravo žerem II sv vojnu. To prostredie vymytých mozgov asi človeka vylieči od takýchto záujmov. :? O tom kolko času som trávil v helikoptére vo virtuálnych bitkách radšej asi pomlčím... :oops: :D

_________________
Strieborný Šíp & Čierny Hawran


Štv, 01.03.2007, 15:06
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 02.01.2007, 18:30
Príspevky: 275
Bydlisko: NM
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Airsoft je prdel :smt148 Hraval som 2 roky, no neako nejot casu :roll:
Inak s tou vojenskou taktikou a simulaciou vyzbroije to ma spolocne hlavne v CQB (v budove), dokonca tak trenuju aj niektore skutocne jednotky.

_________________
Jeep WK2 5.7 Hemi...love it or leave it.
Ex Wrangler TJ 4.0

Tankove dni Laugaricio : www.tanklaugaricio.sk
Old Duty Trucks : www.odt.sk


Štv, 01.03.2007, 19:26
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 117 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: