Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 27.04.2024, 16:23
Dnes je sobota 27. apríla 2024, meniny má Jaroslav a zajtra Jarmila




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 Malá vodná elektráreň 
Autor Správa
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 16.11.2007, 10:33
Príspevky: 747
Bydlisko: Trenčianske Teplice, Košice
Odpoveď s citáciou
Prosím, nemáte náhodou návod na výstavbu malej vodnej elektrárne? Hľadám to už dlho kadekoľvek, ale bez úspechu. Poprípade, by stačil aj kontakt na niekoho, kto staval. Vďaka.

_________________
Nikdy sa nehádaj s blbcom. Niekdo by si nemusel všimnúť, že je medzi vami rozdiel.

LAND ROVER Discovery II.


Uto, 27.01.2009, 16:01
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 30.04.2008, 8:06
Príspevky: 407
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
pokial viem tak pred par rokmi to niekto chcel stavat v Tisovci skus ci tam niekto nema lepsie info


Uto, 27.01.2009, 16:12
Profil
Koumák

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 1:02
Príspevky: 157
Bydlisko: Bratislava
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Skús tu : http://www.offroadforum.cz/viewforum.php?f=45 a ak chceš niečo konkrétne napíš Ficusovy.


Uto, 27.01.2009, 17:19
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 14.12.2008, 21:42
Príspevky: 68
Bydlisko: Detva
Odpoveď s citáciou
Poslať 
V Málinci z rezervoára pitnej vody do potrubia dával nejaký súkromník sa mi zdá boli sme mu tam betónovým čerpadlom betónovať šachtu len neviem či máš na mysli takéto niečo.ja chcem robiť veternú len všetko malé je len na 12 V alebo 24 V a podobne tak skúša strýko urobiť projekt na niečo výkonnejšie


Uto, 27.01.2009, 17:30
Profil
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Off-top
Ma to rentabilitu ?

U nas si ju jeden typek zmajstroval, aj to par rokov fungovalo (mozno este funguje), ale podla mna doplatil na neustale sa znizujucu vysku vody ...

Nejaky extra vztah s nim nemam, ale nejaky kontakt by som v pripade zaujmu vedel zohnat (ak sa bude mat zaujem bavit).

_________________
Co neubrdzis, neukecas. Ak to nejde ubrzdit, aspon pridaj, nech je sranda :-D.
31" AT, AVM, hasicak, gurtne, retaze, bezna auto vybava. Zatial ...
http://www.spritmonitor.de/en/mileage_icon/599240.html


Uto, 27.01.2009, 19:03
Profil
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
hmm ... a akú výkonnú by si chcel tú elektráreň?

totiž... hneď skraja ... také zariadenie bude v zmysle vodného zákona považované za vodnú stavbu a to sú iné alotriá na úradoch...

_________________
SLOW & FURIOUS


Uto, 27.01.2009, 19:22
Profil WWW
koumák
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 06.10.2006, 9:35
Príspevky: 4310
Bydlisko: ZA
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Finder - rentabilitu to má, ale nie pri našejlegislatíve, takže len pri vlastnom využití

2Bacil...- akú elektráreň? Typ turbíny, spád, prietok, výkon... silno ma to zaujíma. Kdesi mám aj taký smiešny plánik na MVE s bankiho turbínou...

Inak na SK bola ešte pred pár 10 rokmi pomerne hustá sieť MVE, ktorú v rámci centralizácie siete skoro úplne zrušili. A pritom je tu potenciál v 100-kách MW! A momentálne sa ich obnove stavajú do cesty všeliaké prekážky - poväčšinou umelé - od rybárskych spolkov, cez ekoteoristov až po elektrárenský monopol :x

_________________
www.facebook.com/jeepparts , www.jeepparts.sk , www.spinsro.sk


Uto, 27.01.2009, 19:24
Profil WWW
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 13.12.2006, 22:10
Príspevky: 356
Bydlisko: BA/SE
Odpoveď s citáciou
to bacil
Vseobecny navod na vystavbu malej vodnej elektrarne neexistuje. Ak sa tym chces zaoberat, mas v zasade dve moznosti:
1. Pustis sa do podrobneho skumania mnozstva roznych premenlivych faktorov a ich vzajomnych suvislosti, ktore suvisia s vyuzivanim vodnej energie. Ked to preluskas, budes snad schopny posudit energeticky potencial daneho toku v konkretnom mieste, z coho potom vyplynu moznosti konkretneho technickeho riesenia. Toto riesenie (pokial nie si uplny fanatik) nedoporucujem. Bezne sa to studuje 3 roky na Stavebnej fakulte, odbor "Vyuzitie vodnej energie".
2. Ak chces vymysliet konkretne riesenie, pre konkretne miesto a vodny tok, praktickejsie asi bude kontaktovat niekoho, kto ma s tym skusenost a nechat si poradit, alebo takyto projekt vypracovat. Osoba, toho casu na Slovensku jedna z najpovolanejsich je Doc. Peter Dusicka (uz mozno aj Prof.), z katedry Hydrauliky na Stavebnej fakulte STU v Bratislave. Kontakt si mozes najst na strankach SvF STU. Patri k slovenskej teoretickej spicke a sam uz realizoval aj niekolko konkretnych MVE, z ktorych niektore i prevadzkuje. Ak si s nim dohodnes stretnutie, v pripade ze MVE nechces stavat zajtra, existuje teoreticka moznost, ze by projekt pre teba mohol byt vypracovany ako diplomova praca niektoreho studenta. Viem, ze niekedy je problem so zadavanim (vymyslanim) tem diplomovych prac.

P.S.
Pred casom (par rokov dozadu) vysla kniha formatu A4 v pevnej vazbe "Male vodne elektrarne" od autorov Hodak, Dusicka. Vydalo vydavatelstvo Jaga. Mozno niekde v kniznici zozenies.
Tu sa nachadza vseobecny popis problematiky MVE (nie vsak navody) a hruby popis konkretnych MVE.

_________________
Nissan Patrol K260 - Biely Spaniel = BSP, kratky, 2,8TD
Obrázok


Uto, 27.01.2009, 20:18
Profil WWW
Trvalá prekážka
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 0:10
Príspevky: 3197
Bydlisko: nr
Odpoveď s citáciou
Poslať 
niečo o tom viem... :?

v štátnej stratégii energetickej bezpečnosti sa dovolávajú aj MVE. Taktiež v záväzku slovenska produkovať 20% energie z alternatívnych zdrojov.

Správa povodia obvykle nerobí nejaké prudké problémy, energorozvodné závody tiež nie (pri tak malých výkonoch nebýva až taký problém s vyvedením výkonu do siete)

Ak je treba EIA, tak ministerstvo koná vcelku korektne (aj keď teraz po výmene osadenstva neviem) , chronický problém ale býva s ŠOPR, rybárskym zväzom a kadejakýmy obskurnými OZ.

Osobne som sa zúčastnil poradenstva jednému potenciálnemu elektrárnikovi, ktorého rybári dostrkali takým dosť podivuhodným spôsobom až k podmienečnému trestu odňatia slobody. Právnik čo sme mu zohnali dosť čumel ... že úkony a postupy policajtského vyšetrovatela a prokurátora boli vskutku veľmi pozoruhodné. ... šak aj ten policajt a prokurátor si radi zájdu na ryby....

Ak chceš MVE stavať legálne a komplet na papieroch, ozvi sa mi. Poradíme sa čo spraviť, aby nevznikla chyba hneď na začiatku.

_________________
SLOW & FURIOUS


Uto, 27.01.2009, 21:01
Profil WWW
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 16.11.2007, 10:33
Príspevky: 747
Bydlisko: Trenčianske Teplice, Košice
Odpoveď s citáciou
Poslať 
To Lubos Ba
Skús tu : http://www.offroadforum.cz/viewforum.php?f=45 a ak chceš niečo konkrétne napíš Ficusovy.

Skúsim mu napísať.

To finder
Ma to rentabilitu ?
U nas si ju jeden typek zmajstroval, aj to par rokov fungovalo (mozno este funguje), ale podla mna doplatil na neustale sa znizujucu vysku vody ...


Pri dnešných cenách elektriny ??? Ja mám stály prietok - potok pri chate.

To Martin 4
hmm ... a akú výkonnú by si chcel tú elektráreň?

Stačí 1 kW/hod - pottrebujem to na nonstop prikurovanie v zime a v prechodnom období, nakoľko tam chodím na víkendy ( a trvá to, kým chatu rozkúrim a taktiež treba pripravovať drevo). Pri dnešných cenách elektriny to stojí za týždeň 22 €. Cca pol roka 550 €. A za sto rokov... :shock:

To palo-cherokee
akú elektráreň? Typ turbíny, spád, prietok, výkon... silno ma to zaujíma. Kdesi mám aj taký smiešny plánik na MVE s bankiho turbínou...

ten plánik by ma zaujímal - aspoň pre urobenie si obrazu. skús pohľadať prosím.

To juroBSP
toho casu na Slovensku jedna z najpovolanejsich je Doc. Peter Dusicka (uz mozno aj Prof.), z katedry Hydrauliky na Stavebnej fakulte STU v Bratislave. Kontakt si mozes najst na strankach SvF STU. Patri k slovenskej teoretickej spicke a sam uz realizoval aj niekolko konkretnych MVE, z ktorych niektore i prevadzkuje. Ak si s nim dohodnes stretnutie, v pripade ze MVE nechces stavat zajtra, existuje teoreticka moznost, ze by projekt pre teba mohol byt vypracovany ako diplomova praca niektoreho studenta. Viem, ze niekedy je problem so zadavanim (vymyslanim) tem diplomovych prac.

Pochybujem, že by Doc. Dusicka so mnou strácal čas, tobôž, že by dával zadanie diplomovky pre študentov, pokiaľ ma nepozná, čo ma nepozná.
Skúsim sa s ním skontaktovať cez prof. Hudáka, alebo prof. Fecka. A všeobecných popisov som prečítal mraky.

To Martin 4
Ak chceš MVE stavať legálne a komplet na papieroch, ozvi sa mi. Poradíme sa čo spraviť, aby nevznikla chyba hneď na začiatku.

S rybármi nie sú problémy - nie je to revír. Čo sa týka legislatívy a aj jej obídenia - niečo o tom viem, istý čas som pracoval na stavebnom úrade. Ale keď to bude aktuálne, určite sa ozvem.

_________________
Nikdy sa nehádaj s blbcom. Niekdo by si nemusel všimnúť, že je medzi vami rozdiel.

LAND ROVER Discovery II.


Uto, 27.01.2009, 21:35
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pon, 27.11.2006, 22:58
Príspevky: 597
Bydlisko: Banská Štiavnica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
som zamestanancom vodohospodarskeho podniku, ktory je spravcom vacsiny vodnych tokov... prenajat si konkretny profil toku je v sucasnych podmienkach bohovsky problem... nariadenie prislo zhora... nie z ministerstva, este "z vyssia"..

takze uvazovat dnes o prevadzke MVE je cista utopia... :-(

_________________
Dodge Durango 3.6 FlexFuel Limited 2015
Ex: Jeep GrandCherokee Limited 2,5 TD 2" spacers, Rancho 5000
Ex: Jeep GrandCherokee Limited 5,9 LX V8 SelecTrac, Flowmaster, K&N
Ex: Jeep GrandCherokee Overland 4.7 H.O. Rancho 5000 1,5"


Uto, 27.01.2009, 22:58
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Sob, 23.02.2008, 18:18
Príspevky: 407
Bydlisko: Dolne Kysuce
Odpoveď s citáciou
Poslať 
enduro píše:
som zamestanancom vodohospodarskeho podniku, ktory je spravcom vacsiny vodnych tokov... prenajat si konkretny profil toku je v sucasnych podmienkach bohovsky problem... nariadenie prislo zhora... nie z ministerstva, este "z vyssia"..

takze uvazovat dnes o prevadzke MVE je cista utopia... :-(


...a co bysa stalo,keby mi po burke zacala cast potoka tiect po pozemku,mozem tu silu prirody vyuzit na hore uvedene ucely?:wink:

_________________
Samik 1,3 Truck2000,Power 4,3t a ostatne co v aute ma byt...


Uto, 27.01.2009, 23:15
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 28.12.2006, 18:59
Príspevky: 586
Bydlisko: Zvolen
Odpoveď s citáciou
bacilpyrin píše:
Prosím, nemáte náhodou návod na výstavbu malej vodnej elektrárne? Hľadám to už dlho kadekoľvek, ale bez úspechu. Poprípade, by stačil aj kontakt na niekoho, kto staval. Vďaka.


Môj bývalý šéf a kolega prof.XXX to má doma postavené na potôčku pretekajúcom jeho pozemkom a nevie si to vynachváliť. Skúsim popýtať zajtra ak bude v práci.
Aj keď má potenciál a kapacitu na to aby dodával energiu do siete, kvoli administratíve a papierovackám na to kadí.

_________________
Z prúseru sa vytiahnem, po "svojich" však vždy domov dôjsť xcem.
Nikdy nesúťažte s debilom! Stiahne vas na jeho úroveň a tam vás prevalcuje svojimi skúsenosťami! :-)
ex. Lada Niva 1.6


Uto, 27.01.2009, 23:16
Profil ICQ
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 24.01.2007, 4:31
Príspevky: 400
Bydlisko: Trnavá Hora
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Pozri tu : www.cink-hydro-energy.com

_________________
Jeep Wrangler Rubicon 4.0 L
www.alexbranovesystemy.sk


Str, 28.01.2009, 0:00
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 16.11.2007, 10:33
Príspevky: 747
Bydlisko: Trenčianske Teplice, Košice
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Vlado píše:


Ale to je do 3 MW - mne stačí do 3 kW. :o

_________________
Nikdy sa nehádaj s blbcom. Niekdo by si nemusel všimnúť, že je medzi vami rozdiel.

LAND ROVER Discovery II.


Str, 28.01.2009, 7:56
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 27 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: