Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Pia, 10.05.2024, 7:58
Dnes je piatok 10. mája 2024, meniny má Viktória a zajtra Blažena




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 510 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 34  Ďalší
 výstavba rodinneho domu 
Autor Správa
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 05.01.2010, 20:33
Príspevky: 360
Bydlisko: Banská Bystrica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
presne takyto nazor zdielam aj ja pri buducej vystavbe, radsej si priplatim nieco a kupim ytong lamda, theta kde je dobra izolacna vlastnost, netreba zateplovat, netreba miesacku na maltu, dobre sa s tym robi, dobra praca co sa tyka sekania vody,elektriky a podobne, a to nehovorim o usetrenom case a peniazmi so zateplovanim, a uz neviem kde som to cital o vlastnostiach ytongu,co sa tyka nasiakavania vody do seba.


Ned, 23.01.2011, 20:33
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 16.03.2008, 18:21
Príspevky: 705
Bydlisko: Banská Bystrica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
dado píše:
Len ked je uz nieco vymyslene ( Ytong Theta R = 6,24 m²K/W ) take, ktore netreba zateplovat, naco vnasat do stavby dalsi mokry proces, ktory je navise drahy a pracny.


Nem dobre riesenie - to R plati ak je adsolutne sucho v labaku.
Urcite sa nevyhnes vzniku tepelnych mostov.

_________________
Patrol GR Y61, 2,8TD


Ned, 23.01.2011, 21:15
Profil WWW
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
BBMiso píše:
dado píše:
Len ked je uz nieco vymyslene ( Ytong Theta R = 6,24 m²K/W ) take, ktore netreba zateplovat, naco vnasat do stavby dalsi mokry proces, ktory je navise drahy a pracny.


Nem dobre riesenie - to R plati ak je adsolutne sucho v labaku.
Urcite sa nevyhnes vzniku tepelnych mostov.


Jasne,(aj ked nemas pravdu), ale to iste plati aj pre meranie napr. betonu takze tie merania su robene v rovnakych podmienkach.

Kde mi vzniknu tepelnbe mosty ? Je to uceleny stavebny system, preklady nosne , preklady nenosne, U profily na veniec atd. Nemam pouzity ziadny iny material. Beton venca je vyliaty v U profiloch naviac odizolovany polystyrenom.

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Naposledy upravil dado dňa Ned, 23.01.2011, 22:11, celkovo upravené 1



Ned, 23.01.2011, 21:57
Profil WWW
Legenda Offroadu
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 05.10.2006, 10:45
Príspevky: 3012
Bydlisko: Rimavská Sobota
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Nejake foto :

Nasiakavosti sa neboj. Kto s tym nestaval osobne tak pocuje len reci typu "jedna babka povedala" Na prvej fotke som mal rozostavanu stavbu a 9 dni v kuse prsalo. Ono to len nasiakne na povrchu, a potom vyschne. Vsetko je v pohode, dokonca mam odlozene kusy, ktore som mal vo vodomernej sachte kde plavali vo vode, potom to zamrzlo a aj tak su O.K. Nic sa nedrobi a neodlupuje.

Obrázok

Obrázok

_________________
Bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy.


Ned, 23.01.2011, 22:08
Profil WWW
Učeň

Registrovaný: Str, 17.02.2010, 23:18
Príspevky: 48
Bydlisko: snežnica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Chlapi skúsim to rozseknúť stým zateplovaním prečo a ako.
V prvom rade si treba uvedomiť čo idem zateplovať povedané na podkladový materiál sa bude lepiť ako tehla,ytong,železobetón a pod.
Treba si vypočítať rosný bod zrážania vodných pár tak aby ostali v izolante,nie medzi murivom a izolantom.To znamená že preklady budú mať inú hrúbku izolantu alebo alebo matroš s lepšími izolačnými vlastnosťami.Najlepšie je urobiť tak keď je zima a mam hrubú stavbu tak spraviť termovizne skúšky a hneď viem tepelné mosty a dokážem si ich riadne ošetriť , dať pozor na to pri realizácii.
No otázka prečo zateplovat a prečo nie.
Vyhriaty vnútorný priestor odovzdáva teplo aj múrom a ten spätne naspäť do priestoru.Čim dlhšie udržíme múr teplý tým dlhšie vracia spat.Taká akumulačka.
No a materiály ktoré majú napísané Ušetrite netreba zateplovať ,/ obvodové mury/
stačí sa spýtať či Vám dajú písomnú záruku Odpoveď bude nie.Druhá možnosť skúšky tých materiálov termovizia v zime a viem na čom som.Asi ma už nepustí ďalej písať tak nabudúce alebo na dotaz.PS vata či polystyrén????????


Ned, 23.01.2011, 23:02
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 19.12.2008, 21:40
Príspevky: 2047
Bydlisko: Košice
Odpoveď s citáciou
Poslať 
problém nie sú rovné steny ale detaily: styky, rohy, osadenia, preklady, tam všade vznikajú tepelné mosty; v interiéri sú to pozakrývané kúty (nábytok v rohoch, šatníkové skrine na obvodových stenách) kde sa nedostane ohriaty vzduch a rosný bod je niekde úplne inde ako na ideálnej rovnej stene (viacej smerom dovnútra). Tieto miesta sú potom zdrojom prekvapenia (penicilínu domáceho)

_________________
Ford Bronco 5.8, Mercedes 300GD, EX Jeep WK2 SRT 6.4


Ned, 23.01.2011, 23:14
Profil WWW
Support
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 04.10.2006, 14:20
Príspevky: 6674
Bydlisko: PB
Odpoveď s citáciou
Poslať 
žucha píše:
Asi ma už nepustí ďalej písať

Kto ? Editor spravy vo fore ? To hadam nie ... :-D

_________________
Co neubrdzis, neukecas. Ak to nejde ubrzdit, aspon pridaj, nech je sranda :-D.
31" AT, AVM, hasicak, gurtne, retaze, bezna auto vybava. Zatial ...
http://www.spritmonitor.de/en/mileage_icon/599240.html


Ned, 23.01.2011, 23:20
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 19.12.2008, 21:40
Príspevky: 2047
Bydlisko: Košice
Odpoveď s citáciou
Poslať 
RD postavený z porothermu 44. Tepelný odpor vyhovuje s rezervou. Napriek tomu povrchová teplota kritických detailov v interiéri je hlboko pod teplotou podľa hygienických kritérií. A to sú ešte rohy bez nábytku a pod. Teplota vzduchu v interiéri: 24 st., teplota rosného bodu: 12 st.!!! Všetky plochy pod touto hodnotou kondenzujú.

pozn. malá studená plocha na fasáde je výduch tepelného čerpadla

Obrázok

Obrázok

_________________
Ford Bronco 5.8, Mercedes 300GD, EX Jeep WK2 SRT 6.4


Ned, 23.01.2011, 23:25
Profil WWW
Učeň

Registrovaný: Str, 17.02.2010, 23:18
Príspevky: 48
Bydlisko: snežnica
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Uź sa my to nechcelo rozvíjať.Marisko niečo dopísal za mňa tak dik a má pravdu páni pozor na detaily, prudenie vzduchu a aj na interierové farby.


Ned, 23.01.2011, 23:27
Profil
OFFROAD Expert

Registrovaný: Str, 20.05.2009, 21:33
Príspevky: 1837
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Dado, ak môžeš prezradiť, kde staviaš ?


Ned, 23.01.2011, 23:47
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.01.2010, 22:27
Príspevky: 383
Bydlisko: TRENČÍN, LIPTOV
Odpoveď s citáciou
marisko píše:
YJ KAO píše:
dado píše:
vladlm píše:
radsej tensi mur a poriadne zateplit ako hrubsi mur bez zateplenia


Nehnevaj sa ale napisal si blud.


čistá pitchovina, to ti kde vypočítali?


dado, kao - vladlm má pravdu. Tepelný odpor obvodového muriva (celkový) je lepšie dosiahnuť tenšou nosnou stenou a pridaním na zateplení. Rosný bod ostane v zateplení a nie v murive (ktoré má omnoho menší difúzny odpor ako difúzne separačná vrstva medzi murivom a zateplením) a vlkosť nevzlína do interiéru. Avšak hrúbka zateplenia podlieha nielen celkovému tepelnému odporu ako tepelnotechnickému kritériu, ale podstatné je u nás často ignorované hygienické hľadisko - povrchová teplota vnútorných stien, to je to čo zanedbal tibik a preto má po zateplení vlhko. Chodíme často s kolegom robiť termovízne merania budov a je to veľmi rozšíený problém (nesprávne navrhnuté zateplenie).



Mariško to čo píšeš je síce pekné, nie však celkom pravda(vytlačenie rosného bodu do izolácie nieje dané hrubkou muriva, ale hrúbkou izolácie (pokial sa bavíme o izolovaní) , kto tu rozprával, akú hrubú izoláciu dať na základnú obvodovú stenu, ďaľšia vec je efekt akumulácie tepla po vyhriatí do muriva a v neposlednom rade ja som vôbec nespomínal že rosný bod sa nemá vytlačiť do izolácie ! Veď preto sa izolácia robí! To že je to nesprávne navrhnutým zateplením aj pri nových stavbách je bez diskusie!
Taktiež som robil zopár termovízií aj s posudkami na tepelnoenertgetickú návratnosť, ako aj certifikáciu pre PD pre grantové programi EU, ale akosi to tu nechcem rozťahovať . Ďalej tu padol názor ako je vysoká vlhkosť v dome alebo byte pozateplení prípadne po výmene okien ..... atď. To, že akože nefunguje zateplovák je veľmi povrchné vyjadrenie - dôvodov môže byť hneď niekoľko :
Začnime od povrchu :
1. už len výber fasádnej farby - veľa ľudí ignoruje absorpciu slnečných lúčov (uvádzaná v % na vzorkovníkoch farieb) -inak povedané čím sýtejšia a plnšia farba tým väčšia absorbcia- dokáže až znegovať celý zateplovací systém. kolko stavbárov to povie klientovi?(čo si vyberie to bude mať!)
2. Vata - skurvená vata - páni to je to najlepšie čo sa v širokoďalekom okolí vyrába - hovorím o hlúpom nobasile z Novej Bane - je na báze čadičových vlákien a tie na seba neviažu vlhkosť, ako sa tu písalo (nejdem hladať kto -je nepodstatné ) len funguje na princípe vzduchových medzier vo vate, ktoré tvoria izoláciu preto nie je správne ju natláčať do medzier nasilu- tým keď vata nasiakne (dostane sa do nej voda -nie vlhkosť, ale voda! vzduchové medzery sú naplnené kvapkami vody tým pádom nemá čo izolovať (všimol si niekto ako ju skladujú v Novej Bani?Vonku prikrytú pod holým nebom)! Inak ako izolant nemá sublimujúci efekt a tým je oveľa trvácnejšia a bez polypropylénu, polyetylénu a ostatných polykarbonátov(dioxínová srákora), aj keď tým nezavrhujem polystyrén!!!
3. už len sušenie prádla v interiéry, alebo rastliny v obývačke nehovoriac o velkolistých tvoria vlhkosť vzduchu ako sviňa,ktorá je schopná spôsobiť pleseň. Niekoľko krát som bol pozvaný na posúdenie stavby, kde vlhkosť v byte bola cca 90%, po odstánení rastlín a kobercov zázračným spôsobom po dvoch týždňoch na 60% ?!?!?!?! Nechcem sa tu hrať na truhlíka, ale tí ktorí tomu rozumiete musíte vedieť, že dôvodov prečo konkrétna stavba alebo jej časť je nefunkčná je závislé od mnohých faktorov a v neposlednom rade aj použitia materiálov, alebo nesprávne zapracovanie inak dobrého a kvalitného matrošu. Dalo by sa o tom písať celé ódy. Takže by som nerád hodnotil všetko tak jednoznačne. Je to otázka názoru!

_________________
všetko čo má kolesa, pásy, nohy .......


Pon, 24.01.2011, 0:25
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 19.12.2008, 21:40
Príspevky: 2047
Bydlisko: Košice
Odpoveď s citáciou
Poslať 
no, myslel som to tak že ak tenšie murivo (staticky vyhovujúce) + zateplenie splní účel, tak nie je potrebné stenu robiť hrubšiu, ale na škodu to nie je, len je to drahšie (a zlepší to akumuláciu, bezpochyby). Teda ak máme na 1 m2 muriva určitý rozpočet, je lepšie pridať na izolácii a ubrať na murive, ako dať murivo s vysokým tepelným odporom a tenké zateplenie (čo sa často robí a je to kravina)

_________________
Ford Bronco 5.8, Mercedes 300GD, EX Jeep WK2 SRT 6.4


Pon, 24.01.2011, 0:33
Profil WWW
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.01.2010, 22:27
Príspevky: 383
Bydlisko: TRENČÍN, LIPTOV
Odpoveď s citáciou
Poslať 
marisko píše:
no, myslel som to tak že ak tenšie murivo (staticky vyhovujúce) + zateplenie splní účel, tak nie je potrebné stenu robiť hrubšiu, ale na škodu to nie je, len je to drahšie (a zlepší to akumuláciu, bezpochyby). Teda ak máme na 1 m2 muriva určitý rozpočet, je lepšie pridať na izolácii a ubrať na murive, ako dať murivo s vysokým tepelným odporom a tenké zateplenie (čo sa často robí a je to kravina)


Už máme spoločnú reč - absolútny súhlas - izolant je najlacnejšia časť zo zateplovacieho systému a preto je najväčšia kravina na ňom šetriť!!! Ostatné musí urobiť aj tak! Je jedno či na 5cm, alebo 15cm izolant!

_________________
všetko čo má kolesa, pásy, nohy .......


Pon, 24.01.2011, 0:37
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 20.07.2008, 22:26
Príspevky: 752
Bydlisko: Sliač
Odpoveď s citáciou
Poslať 
Pre stavbárov (teraz nemyslím stavebníkov, ale odborníkov) - aké máte skúsenosti, resp. znalosti o Veloxe? Porovnanie s ostatnými stavebnými systémami. Marisko - robil si na takej stavbe termovíziu?

_________________
Ex: Nissan Patrol GR Wagon, Ironman Foam Cell "C" + 40 mm podložky, Fedima Sirocco 35x10,5 R16, WARN M8274-50, hi-lift
Nissan Patrol GR Y60 SWB v celkom slušnej výbave


Pon, 24.01.2011, 0:45
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Pia, 19.12.2008, 21:40
Príspevky: 2047
Bydlisko: Košice
Odpoveď s citáciou
Poslať 
termovízie robí kolega ktorý má licenciu na energetické audity, ja chodím s ním pretože som v tých domoch dodávateľ technológie TZB. A áno, koncom roka sme robili TMV pre jeden dom z Veloxu kde je inštalované stenové kúrenie, zvonku v celku dobré výsledky ale staviteľ nezvládol detaily - styky stien v rohoch a pod., teda zase sa potvrdilo - problémom nie sú steny ako také ale konštrukčné detaily. Pri veloxe obzvlášť, pretože stačí aby niekde betónová zálievka vyliezla na povrch a je tam most ako vyšitý. Všetci vieme ako riešia murári dokladanie posledných kusov - rozbije to ako príde a do medzier nadrbe maltu a tvoje drahé tehly ti degraduje.

_________________
Ford Bronco 5.8, Mercedes 300GD, EX Jeep WK2 SRT 6.4


Pon, 24.01.2011, 0:55
Profil WWW
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 510 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 34  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na:  
cron