Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Štv, 28.03.2024, 21:09
Dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Sona a zajtra Miroslav




Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 37 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
 Ťahanie 3,5t vozíka. 
Autor Správa
Ťažký Profík

Registrovaný: Str, 31.12.2008, 0:27
Príspevky: 462
Bydlisko: Senica ,,Záhorí" SK
Odpoveď s citáciou
Čaute vsetci. Mam otazocku. Nieco som si uz zistoval od znameho policajta, no chcem vediet aj Vaše nazory, poznatky, skusenosti. Mam odtahovaci vozik s celkovou hmotnostou 3,5t. Momentalne mam Toyotu HDJ 80ku, ta mam tazne na 3,5t cize vsetko ok. Chcem si kupit nejaku dodavku VW Caravela, MB Vito, alebo Boxer, ci Jumpra uvidim ked to bude realne, co bude v ponuke. Dodavky maju väcsinou tazne max na 2,5t. Chcem sa Vas spytat, ako je to s tahanim vozika ako mam ja 3,5t, ked je tazne len na 2,5t? Znamy policajt mi vravel, ze to tahat v pohode mozem, len nesmiem prekrocit maximalnu povolenu hmotnost na taznom. Takze vozik vazi prazdny okolo 650kg maximalne by som teda mohol na nom viezt 1850kg. Chcem vediet, ci to tiez takto niekto mate, ake mate skusenosti, ci Vas navazili niekde, atd. Ako to je napr v Rakusku, Nemecku, Cechach....Velmi moc pekne Vam dakujem :smt006

_________________
Toyota HDJ 80 4.2TD


Ned, 30.09.2018, 21:23
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Ned, 01.04.2012, 14:22
Príspevky: 319
Bydlisko: Šemša-KS
Odpoveď s citáciou
Pokiaľ ja viem tak sa furt berie aktuálna hmotnosť, takže ak nemá vozík s nákladom viac ako tých spomínaných 2,5t tak nikto nič nemôže namietať aj keby mal maximálnu prípustnú hmotnosť v techničáku aj 3,5t.

_________________
ARO M461-motor Zetor 5211
JEEP XJ-4.0 LPG biely trojdveráčik,pevnosťák, navijak 5,5T, lift 3"


Ned, 30.09.2018, 22:02
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
Ja som mal skusenost v Madarsku, na dialnici sme tahali vozik s autom, madarsky policajt v civilnom aute nas odstavil na odpocivadlo a zratuval myslim ze hmotnosti, prevadzkovu a najvyssiu pripustnu celkovu nalozeneho auta, potom vozika a potom tahajuceho auta. nastastie vsetko sedelo do limitov myslim ze o par kilo lebo sme mu to pocitali este spolu na mobile, tak nas pustil dalej. to znamena nevazilo sa nic, ale pozeralo sa do papierov. myslim ze to bolo leto roku 2016.


Pon, 01.10.2018, 8:27
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Ned, 01.04.2012, 14:22
Príspevky: 319
Bydlisko: Šemša-KS
Odpoveď s citáciou
V Maďarsku neviem ale na Slovensku viem že by to takto malo byť ako píšem, takto sa k tomu vyjadril policajný prezident na jojke. Tam riešili konkrétne otázku či môže ťahať vozík na jedného koňa ak nemá vodičák na vozíky, samozrejme s koňom vo vnútri, myslím za Audi A4 alebo A6 ak vozík má spolu s koňom 1200kg a auto s pasažiermi trebárs 1750-1800kg, celková hmotnosť súpravy tým pádom neprekračuje 3500kg. Bolo tam povedané že v takomto prípade môže ťahať aj bez príslušného vodičáku, keďže by mali brať aktuálne hmotnosti.

_________________
ARO M461-motor Zetor 5211
JEEP XJ-4.0 LPG biely trojdveráčik,pevnosťák, navijak 5,5T, lift 3"


Pon, 01.10.2018, 8:53
Profil
Učeň
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Uto, 26.07.2011, 20:33
Príspevky: 81
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Odpoveď s citáciou
nie nemôžeš tahat ani prázdny vozik nakolko sa beru do úvahy celkové hmotnosti tazneho aj prípojneho (podla TP)vozidla bez ohladu nato ci je prázdny alebo plný

_________________
DODO + Suzuki Samurai 1,3 ,CB one 5,4t, jemne zdvihnutý


Pon, 01.10.2018, 17:31
Profil
OFFROAD Expert
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Štv, 12.10.2006, 20:37
Príspevky: 3267
Bydlisko: Nitra
Odpoveď s citáciou
fireman1 píše:
nie nemôžeš tahat ani prázdny vozik nakolko sa beru do úvahy celkové hmotnosti tazneho aj prípojneho (podla TP)vozidla bez ohladu nato ci je prázdny alebo plný

Presne tak.Auto + vozik 3.500 kg sa rovna suprava nad 3 500 kg + vodicak na nakladak.Na dialnici nalepka za auto 50€ za prives 50 €.Vynimkou su karavany a obytne auta.

_________________
Patrol GR, kde neprejdem tam pretiahnem!!!


Pon, 01.10.2018, 18:46
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Str, 31.12.2008, 0:27
Príspevky: 462
Bydlisko: Senica ,,Záhorí" SK
Odpoveď s citáciou
Toto pisal Fefe na vedlajsom fore:

www.agados.sk/infobox/potvr

_________________
Toyota HDJ 80 4.2TD


Pon, 01.10.2018, 19:22
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
Milan píše:
Presne tak.Auto + vozik 3.500 kg sa rovna suprava nad 3 500 kg + vodicak na nakladak.


Nepravda. S vodicskym opravnenim skupiny C vozik 3.5t tahat nesmies! Na tahanie vozika nad 750kg potrebujes mat doplnok E k prislusnej skupine, teda BE, C1E, CE, D1E alebo DE. Jedina vynimka je skupina T, kde to zakon nehovori uplne jasne ze vozik do 3.5t (co je kategoria O2) nemozes zapnut za traktor (pripojne vozidla za traktor su kategorie Ra ci Rb), samozrejme ale vtedy musis tahat vozik traktorom.


Uto, 02.10.2018, 7:59
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Ned, 01.04.2012, 14:22
Príspevky: 319
Bydlisko: Šemša-KS
Odpoveď s citáciou
Hlúposť, po novom môže ťahať aj príves nad 750kg aj bez Ečka. https://www.taznezariadenia.sk/sk/conte ... esny-vozik

_________________
ARO M461-motor Zetor 5211
JEEP XJ-4.0 LPG biely trojdveráčik,pevnosťák, navijak 5,5T, lift 3"


Uto, 02.10.2018, 8:04
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
Tak, mas pravdu, su tam este vynimky spominane v § 76 08/2009 Zz, ale to neplati pre vodicske opravnenie skupiny C. To plati pre skupinu B. S B mozes tahat supravu, ktorej najvacsia pripustna celkova hmotnost nepresahuje 4250 kg. Teda ak sa bavime o voziku do 3.5t, tak na tahajuce vozidlo ti zostava 750 kg, co je prakticky nezmysel, cim to budes tahat, golfovym vozikom? Ale mas pravdu ze na vozik nad 750 kg nepotrebujes E pridavok, to som napisal zle. Su vynimky, ktore som nepisal, lebo som pisal k skupine C, ktoru Milan spominal. (aspon myslim ze vodicak na nakladak myslel skupinu C)

Presne znenie treba pozriet v zakone, mimochodom pozrel som si to, zakon o deleni do skupin hovori jasne, berie sa "najväčšia prípustná celková hmotnosť", teda kolonka 32 (F.1) v osvedceni o evidencii a kolonka 34 (F.3) "najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej supravy".

Takze to co si pisal, co sa vyjadroval nejaky policajny prezident, si moze strcit za klobuk. Ak najdes niekde na JOJ web stranke v archive, posli link, to by ma velmi zaujimalo, poslem ziadost o informacie na MV SR nech sa vyjadria k tomu co policajt tara do televizie.

Co sa tyka posudzovania opravnenosti vodicskeho opravnenia pri cestnej kontrole, zakon hovori jasne - pozera sa do papierov. Nic sa nevazi. Ako som to pisal o mojej skusenosti v Madarsku.

Link na aktualne znenie zakona 08/2009
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/8/

(mimochodom ucim sa ho, lebo za chvilu robim skusky na Ccko)


Uto, 02.10.2018, 9:11
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
Jojo GR píše:
Chcem vediet, ci to tiez takto niekto mate, ake mate skusenosti, ci Vas navazili niekde, atd. Ako to je napr v Rakusku, Nemecku, Cechach....Velmi moc pekne Vam dakujem :smt006


Cau, len pre vysvetlenie toho, co poznam ja:
Mozes zazit 2 typy kontrol:
1. kontrola dokladov (VO, OE). Ako je to v zahranici, neviem presne, uviedol som svoju skusenost. Na Slovensku (a kedze sme v EU a preberame vacsinu pravnych aktov z EU, respektive zakony sa harmonizuju, myslim ze v zahranici to bude velmi podobne), kontroluju sa polozky v dokladoch. Pozru sa polozky 32 F.1, 35 O.1, 36 O.2, 34 F.3 v OE vozidla a vozika a porovnavaju sa voci limitom uvedenym v OE vozidla a skupinam opravneni, ktore mas v svojom VO.
Priklad -
1. Zastavim ta ako policajt na ceste, davaj OE vozidla, OE vozika, VO.
2. Najskor kuknem OE dodavky. mas dodavku, ktora ma polozku 32 F.1 "Najväčšia prípustná celková hmotnosť " 3000 kg. Polozku 35 O.1 "Najväčšia prípustná celková hmotnosť pripojneho vozidla" 2500 kg.
3. Kukam na OE vozika. Vozik ma polozku 32 F.1 3500 kg.
4. Kuknem na VO, mas skupinu B, pripadne C.

A hned sa tesim, pretoze mas 2 priestupky, nachytal som ta. Ideme vysvetlovat a inkasovat.
1. Suprava, ktoru vedies, ma podla dokladov max 6500 kg. Na tu B alebo C nestaci, pretoze suprava patri do skupiny BE. Pozri si § 76 Rozsah a členenie skupín vodičského oprávnenia aby si videl, ktore skupiny potrebujes vo vodicaku na supravu BE. (BE, C1E, CE, D1E, DE)
Nemas vodicak spravnej skupiny = priestupok jazdenie bez vodicaku.
(pokuta od 300 eur do 1 300 eur a zákaz činnosti od jedného roku do piatich rokov)

2. pripojne vozidlo ma vo svojom 32 F.1 vyssiu ako 35 O.1. Teda najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla je prekročená.
Pripojil si si tazsie (len teoreticky, nikoho nezaujima, kolko tam mas nalozene a kolko realne vozik vazi) pripojne vozidlo ako mozes.
(pokuta od 150 eur do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov)

2. kontrola aktulnych hmotnosti, ked sa vozidlo vazi bud pevne instalovanymi (na vahach na dialniciach) alebo prenosnymi vahami, vtedy sa znova porovnavaju okamzite zistene hmotnosti oproti hodnotam uvedenym v dokladoch. Nahodne kontroly asi skor hrozia kamionom, nemyslim ze trebars v Rakusku ma dodavka kategorie N1 s vozikom povinnost ist na stanicu vazenia (na niektorych dialniciach su). Ale lepsie sa spytat rakuskeho policajta napriklad na dialnicnom prechode , ak tam su. Za par mesiacov zacnem jazdit s Cckom, tak sa spytam osobne. Co sa niekde popise na internetoch castokrat nie je pravda.
(mimochodom, pikoska na zaver, v niektorych africkych krajinach kde som bol a jazdil, boli vahy na kazdych desiatkach km, nieco ako mytne stanice na dialniciach trebars v Taliansku ci Polsku a podla toho, kolko kamion vazil, platil myto. Toto by mali zaviest aj u nas, ubudli by rozmlatene cesty.)

P.s.: ak je to na citanie prilis dlhe, ospravedlnujem sa, odporucam na upokojenie pozerat videa s maciatkami.


Uto, 02.10.2018, 9:54
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Ned, 01.04.2012, 14:22
Príspevky: 319
Bydlisko: Šemša-KS
Odpoveď s citáciou
Už som sa pokúšal nájsť záznam z toho vyjadrenia ale neviem sa k nemu dopátrať a je pravda že aj kamarát policajt mi vravel že sa mu to nejako nezdá, koniec koncov je to tak ako u všetkého pri cestnej kontrole, záleží aký príslušník ťa zastaví a či chce niečo nájsť alebo nie. K novým vozíkom nad 750kg dokonca dávajú aj nejaký certifikát alebo také niečo, kde je potvrdené že daný vozík môže ťahať aj vodič bez Ečka.

_________________
ARO M461-motor Zetor 5211
JEEP XJ-4.0 LPG biely trojdveráčik,pevnosťák, navijak 5,5T, lift 3"


Uto, 02.10.2018, 13:27
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Str, 18.11.2015, 12:10
Príspevky: 411
Bydlisko: doma na Orave, pracovne Bratislava + cely svet
Odpoveď s citáciou
MARF píše:
K novým vozíkom nad 750kg dokonca dávajú aj nejaký certifikát alebo také niečo, kde je potvrdené že daný vozík môže ťahať aj vodič bez Ečka.


No ziaden certifikat nenahradi dikciu zakona. Tak ako ziadna vyhlaska, personalny rozkaz ci pokyn policajta nie je nad zakonom. Co mohli davat, je vyjadrenie MVSR, ktore iba cituje zakon. A co sa tyka vozika nad 750 kg, tam s Bckom mozes tahat vozik nad 750 kg iba ked najvacsia pripustna celkova hmotnost supravy (teda auto+vozik) nie je nad 3500 kg. Ale to uz je hadam par rokov (tusim nejak od 2011) rovnake.

Priklad papiera co mal clovek prilozeny https://www.taznezariadenia.sk/img/cms/ ... ie-min.pdf

Ja som si specialne len kvoli tomu robil skupinu BE minuly rok (a vyhodil do luftu cca 600 eur) aby som mohol tahat tazky karavan/vozik a teraz robim C a potom CE (dalsich hadam 2000 eur) aby som mohol mat karavan zapojeny za autom co sa uz zial nezmesti do skupiny B. Radost platit tento stat.

A samozrejme, to kazdy Cckar vie, kazdych 5 rokov k psychologovi a vseobecnemu, bez papiera o sposobilosti od psychologa a vseobecneho lekara pri vodicaku je vodicak skupiny C neplatny.


Uto, 02.10.2018, 16:01
Profil
Ťažký Profík

Registrovaný: Ned, 01.04.2012, 14:22
Príspevky: 319
Bydlisko: Šemša-KS
Odpoveď s citáciou
v tomto štáte si furt nájdu cestičky ako viac ošklbať obyčajného pracujúceho človeka :smt151

_________________
ARO M461-motor Zetor 5211
JEEP XJ-4.0 LPG biely trojdveráčik,pevnosťák, navijak 5,5T, lift 3"


Uto, 02.10.2018, 18:51
Profil
Ťažký Profík
Obrázok užívateľa

Registrovaný: Ned, 03.01.2010, 21:01
Príspevky: 308
Bydlisko: GA Jelka
Odpoveď s citáciou
Pridám sa aj ja na jazdnu súpravu od 3500 do 4250 ak taháš prives ťažší ako 750 kg potrebuješ zvláštnu skúšku po ktorej ti do vodičského preukazu dopíšu k B kod 96 od 4250 do 7000 kg potrebuješ BE


Uto, 02.10.2018, 20:12
Profil
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 37 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Kto je on-line

Užívatelia prehliadajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Hľadať:
Skočiť na: